GM má palivové články pracující i při -20 stupních C°

Společnost General Motors (NYSE: GM) dnes oznámila nový průlom v úsilí zavést palivové články do automobilů. Byron McCormick, spoluředitel střediska Global Alternative Propulsion Center společnosti GM, oznámil, že společnost může okamžitě získávat energii z palivového článku při okolní teplotě a teplotě baterie -20 stupňů Celsia.

McCormick uvedl na panelové diskusi na dnešní konferenci Earth Technologies Forum, že inženýři GM v závodě na vývoj palivových článků v Rochesteru ve státě New York úspěšně provozovali baterie palivových článků při teplotách až -20 stupňů Celsia.

Inženýři umístí baterii palivových článků do zkušební komory a sníží teplotu pod nulu. Jakmile celá baterie dosáhne požadované zkušební teploty, je spuštěna a provozována na plný výkon. Testy se spuštěním při teplotách pod nulou byly opakovány u stejné baterie GM 25krát, aniž by došlo ke snížení výkonu.

"Palivové články musí splňovat očekávání zákazníků, pokud mají být komerčně úspěšné," uvedl McCormick, "a prostým očekáváním zákazníků, kteří žijí v Detroitu, Frankfurtu nebo Tokiu je, že jejich vozidlo nastartuje v studeném lednovém ránu."

Spouštění baterií palivových článků při teplotách pod bodem mrazu bylo problémem pro inženýry a vědce po dlouhá léta kvůli úloze, kterou hraje při provozu palivového článku voda. Palivové články využívají vodík a kyslík, získávaný ze vzduchu, k výrobě elektřiny. Toho se dosahuje použitím speciálně konstruované membrány. Vodík je dopraven k jedné straně membrány, kde je separován na elektrony a ionty (molekkuly bez elektronů). Membrána povoluje průchod iontům, ale zabraňuje průchodu elektronů. Elektrony musejí projít elektrickým obvodem, aby se dostaly na druhou stranu membrány, kde se sloučí s ionty a vodíkem a vytvoří vodu. Protože se voda při mrznutí rozpíná, existuje možnost, že dojde k trvalému poškození baterie, pokud není správně konstruována.

Podle McCormick se vedou přehnané diskuse na téma palivových článků o tom, co inženýři a vědci vědí a málo cenného bylo vysloveno o otázkách, které přivedou tyto pohonné systémy s nulovými emisemi brzo do vozidel.

"V odvětví se vedla spousta diskusí o vozidlech s palivovými články, do nichž se bude tankovat vodík," uvedl McCormick. "Každý, který se zabývá vývojem palivových článků ví jak na to už 30 let. Kdyby ty problémy byly tak jednoduché, autoprůmysl by už dnes takové vozy prodával."

"Cesta k dostupnému a spolehlivému vozidlu s palivovými články pro spotřebitele má tři fáze," uvedl. "Za prvé potřebujeme v brzké době systémy palivových článků, které budou fungovat ve vozidlech a to znamená systémy palivových článků na bázi procesoru provozované s běžně dostupným palivem, který zákazník zná, třeba benzín. Za druhé, jak bude pokračovat vývoj technologií a inovací, budeme potřebovat bezpečné a spolehlivé systémy pro ukládání vodíku ve vozidle. A nakonec budeme potřebovat distribuční systém, který bude vodík dopravovat na místa, která budou vyhovovat zákazníkům. A po celou dobu vývoje musí tyto systémy plnit očekávání zákazníků co do výkonu a nákladů."

McCormick uvedl, že inženýři GM musejí vyvinout nevodivé chladivo baterie, které bude slučitelné s materiály automobilu a palivového článku a bude schopné provozu v v celém rozsahu teplot, za kterých zákazníci auta používají, tedy od -40 do +120 stupňů Celsia. "Toto chladivo je jedním z prostředků, který umožní provoz palivových článků v podmínkách pod nulou."

"Spuštění baterie palivových článků při teplotě -20 stupňů bylo důležité," uvedl, "ale důležitější je, že jsme ukázali, že okamžitě vyrábíme proud. Nyní je naším úkolem dokončit vývoj chladiva a systému palivových článků, který bude schopen při teplotě -40 stupňů okamžitě generovat energii ."

Podle McCormika je vyřešení otázek kolem vývoje a komercializace palivových článků velkým úkolem pro autoprůmysl. "Proto se domníváme, že je důležitá spolupráce v základních technologických otázkách," uvedl. "Naše spolupráce s Toyotou na vyspělé technologii urychlí tempo inovací a realizaci technologie u vozidel pro zákazníky."

"Koneckonců, tohle je maraton, a ne sprint," prohlásil McCormick. "Vyřešení problémů se spouštěním za studena je pouze jedna z mnoha technických překážek, které stojí v cestě ke komerčně použitelným palivovým článkům."

ots Original Text Service: General Motors Corporation

Internet: http://www.newsaktuell.de

Kontakt: Jeffrey S. Kuhlman, GM, 248-680-5999

Webová stránka: http://media.gm.com

Klíčová slova PROTEXT-General Motors

Oblast
USA, Kanada, OSN, svět a Arktida (us)

Kategorie
Auto-moto, doprava a stroje

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.