Mikulášský dostih chrtů greyhoundů * Když se snoubí tradice s novotami - aneb dostihy chrtů trochu jinak

Chrt Greyhound White Elbony s majitelkou

Chrt Greyhound White Elbony s majitelkou

Chcete-li vidět dostihy chrtů greyhoundů v poněkud nezvyklém provedení, klikněte si na http://www.cgdf.cz. Uvidíte greyhoundí závodníky i šťastné jejich majitele v netradiční ústroji, neboť je zdobí mikulášské čepice, andělská křidélka, svatozáře či sobí růžky.

Odění členů České greyhound dostihové federace prochází výraznou obměnou vizuálního stylu od dostihu k dostihu již několik let. Nejinak tomu bude i na chystaném Mikulášském dostihu chrtů konaném dne 21.11.2009, který uzavírá letošní dostihovou sezónu.

Takzvaně "našášulit" chrta zmíněnými mikulášskými či jinými artefakty v pohodlí místnosti a pak jej vyfotit - s takovými obrázky se mnozí z nás již drahnou dobu setkáváme. Takto získané snímky jsou povětšinou milé a úsměvné, ale dostihy chrtů greyhoundů - celé v mikulášském podání - to už je jiná.

To chce ohromnou vůli a nasazení, když je třeba brzy z rána dopravit chrta a potřebné mikulášské artefakty - mnohdy přes půl či celou republiku - na zmíněnou dostihovou dráhu.

Při tom všem je nutno mít chrta připraveného k dostihu v dobré fyzické kondici, předvést jeho dobrý zdravotní stav lékaři, pak chrta řádně zavést do startovacích boxů, vydržet napětí během jejich závodu a pak nezaspat při jejich odchytu po doběhu a psa opět řádně připevnit na vodítko. No a pak chrta očistit, vytřít, napojit, podat potřebné sportovní suplementy vhodné po výkonu sportovce, apod. Pak se pro fotografii z dekorování vítězných chrtů na stupních vítězů usmívat - když pes vyhraje, a také se umívat i když nevyhraje, neboť věříte, že vyhraje příště. To celé - dle libosti - jako Mikuláš, andílek nebo čert či sob jménem Rudolf.

Období kolem termínu vyhrazeném Mikulášům většinou nabízí pouze umáčené počasí, mokro, kluzko, zimu - to jsou fakta, která dostihům chrtů a zejména dostihům greyhoundů nesvědčí, kdyby ovšem - tady nebyla možnost využít dostihovou dráhu s pískovým tělesem dráhy s dobrým drenážním systémem, která nedovoluje závodícím chrtům uklouznutí, a proto umožňuje významně prodloužit dostihovou sezónu. Chrti se vyběhají a vydají svou energii, poslouží své geneticky dané potřebě stíhat to, co se hýbe, a navíc si zde užijí i jejich majitelé a trenéři. V teple vyhřívaného stanu probíhají ceremoniály spojené s dekorováním vítězů.

Poděkování proto patří sponzorům, kteří dostihy chrtů na této dostihové dráze Praskačka sponzorsky podporují a peněženkám majitelů dostihových chrtů značně pomáhají. Především je však nutno vzdát hold všem majitelům přítomných chrtů greyhoundů - za jejich vůli a velké finanční a časové oběti umožňující udržovat dědictví dané nám našimi předky a ještě k tomu osvěžovat honitbu chrtů moderními novotami. Když se snoubí tradice s novotami - určitě to není od slova snob.

Kontakt:

Česká greyhound dostihová federace

Rudolf Želinský

Sekretář ČGDF

tel.: 251 621 399

http://www.cgdf.cz

e-mail: cgdf@cgdf.cz

ČTK ke zprávě vydává fotografie, které jsou k dispozici v databázi ČTK Protext - foto a na internetu na adrese http://www.protext.cz.

Klíčová slova ČR-hobby-zvířata-kultura-chrti-ČGDF

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Kultura

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.