Historické fotografie hudební skupiny Elán nalezeny po 25 letech * Vino čo ma drží nad vodou

Jožo Ráž, Zdeno Grondol, Jano Baláž, fotka z mládí Elánu

Jožo Ráž, Zdeno Grondol, Jano Baláž, fotka z mládí Elánu

Praha 24. června (PROTEXT) Dlouhých 25 let v klidu odpočívaly dosud nezveřejněné fotografie hudební skupiny Elán z jejich turné po Sovětském Svazu v roce 1984.

Objevené historické fotografie přivezl do Bratislavy v závěru uplynulého víkendu bývalý zvukový mistr a šéf zvukové a světelné techniky skupiny Elán, Zdenek Grondol.

Elán dosud neměl k dispozici fotografie, které by mapovaly toto období jejich činnosti.

Skutečný poklad se ukrýval po dlouhých dvacet pět let v pouhé papírové krabici u Zdenka Grondola, bývalého zvukového mistra a šéfa zvukové a světelné techniky Elánu.

Už zapomněl, co všechno před čtvrtstoletím na sovětském turné skupiny Elán amatérsky nafotil.

Záměna při koupi filmů způsobila, že záběry z turné Elánu byly domněle pořizovány na fotografický film, ale při příjezdu domů bylo zjištěno že ve skutečnosti šlo o diapozitivy. Důsledkem omylu zůstaly snímky diapozitivů bez prohlížení ležet v krabici, až zcela upadly v zapomnění.

Když po celém čtvrtstoletí Zdenek Grondol náhodně otevřel krabici se zapomenutými diapozitivy z "minulého života", jak předlistopadovému období říká, neváhal. Diapozitivy pomocí digitální techniky zrekonstruoval a upravil jako fotografie. Nakonec se autor snímků rozhodl, že historické fotografie musí být předávány fotografovaným umělcům slavnostně a stylově.

Zdenek Grondol předal své objevené snímky členům skupiny Elán v show roomu Yamaha Jožo Ráže u příležitosti první společné zahraniční vyjížďky majitelů automobilů Ferrari nedávno vzniklého Ferrari Owners Club Česká republika, jehož je také členem.

Celou akci v parafrázi na známý hit Elánu Zdenek Grondol přiléhavě nazval "Vino, čo ma drží nad vodou", neboť předchozího dne byl hlavním bodem programu majitelů Ferrari ochutnávka vín v luxusním vinném sklípku, jehož majitel je dlouholetým přítelem Jožo Ráže. Není divu, že mottem jeho vinařství Vinidi je právě tato vtipná obměna známého sloganu hitu Elánu.

Pouze jedna z celkového množství 73 kusů fotografií neprošla cenzurou skupiny Elán a byla z veřejné prezentace vyloučena jako lechtivá.

Eláni známi svým revoltujícím symbolem vyplazeného jazyka však nedělali mnoho okolků a přítomní majitelé vozidel Ferrari, majitelé motorek Yamaha a majitelé závodních chrtů greyhoundů mohli shlédnout mezi jinými také fotografii nazvanou autorem snímků "hezké mladé prdelky Elánů".

Fotografie dokumentují činnost Elánu i ve strategické vojenské oblasti Sovětského svazu a v období, ve kterém byla hudební skupina Elán často vnímána jako duch zapovězeného tehdy západu. Snímky ukazují zaplněné koncertní haly, vojáci nakládající aparaturu na vojenská vozidla, cestování skupiny Elán v nelehkých podmínkách, první smáčení v Japonském moři, sportování členů skupiny, noční grilování na pláži, apod.

Dle slov Jožo Ráže se fotografie jednou ocitnou v muzeu skupiny Elán.

Kontakt:

Česká greyhound dostihová federace

tel.: 606 724 386

další podrobnosti o akci "Vino čo ma drží nad vodou" - viz. http://www.cgdf.cz

ČTK ke zprávě vydává fotografie, které jsou dispozici v databázi ČTK Protext - foto a na internetu na adrese http://www.protext.cz

Klíčová slova ČR-pop-automoto-fotografie-Elán-ČGDF

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Auto-moto, doprava a stroje

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.