Výzva politickým činitelům EU ke zvýšení dárcovství plazmy

Mezinárodní týden dárcovství krevní plazmy zvyšuje informovanost o tom, že Evropa potřebuje zvýšit odběry plazmy

Asociace Plasma Protein Therapeutics Association (PPTA) pořádá 4.–8. října 9. ročník Mezinárodního týdne dárcovství krevní plazmy (IPAW). Jeho cílem je zvýšit informovanost o významu plazmy, zejména o naléhavé potřebě zvýšit množství darované plazmy v Evropské unii, a zároveň ocenit dárce plazmy a poděkovat jim za to, že zachraňují a zlepšují životy pacientů, kteří jsou na léčbě plazmou závislí. Vzhledem k revizi evropské legislativy týkající se krve, tkání a buněk vyzývá PPTA politické představitele a regulační orgány v celé Evropě, aby posílili právní rámec ve prospěch dárcovství plazmy, ze které se získávají léčivé přípravky, a aby podpořili nové přístupy, díky kterým se zvýší odběry plazmy v celé Evropské unii.

Plazma – slámově zbarvená tekutá část krve – obsahuje bílkoviny nezbytné pro zásadní funkce lidského těla, například protilátky pro boj s nemocemi a srážecí faktory pro regulaci krvácení. Pokud má člověk nedostatečnou hladinu některé z plazmatických bílkovin, jeho tělo nemůže tyto životně důležité funkce plnit, což způsobuje řadu chronických a život ohrožujících onemocnění. Darování plazmy vyžaduje od dárce odhodlání, protože jeden odběr může trvat déle než hodinu, a je možné ji darovat častěji než plnou krev. Pro zabezpečení různých druhů léčby plazmatickými bílkovinami je klíčové mít populaci zdravých dárců, kteří budou plazmu pravidelně dávat.

V loňském roce byly kvůli pandemii covid-19 odběry plazmy o téměř 20 % nižší než v roce 2019 a zdá se, že pokles trvá i v letošním roce. Vzhledem k tomu, že výroba léčivých přípravků z plazmy je složitá a může trvat 7–12 měsíců, mohl by jakýkoli pokles počtu dárců plazmy omezit přístup pacientů k životně důležitým přípravkům a v konečném důsledku ohrozit jejich zdraví.

„Na léčivé přípravky, které mohou být vyrobeny pouze z lidské plazmy, spoléhá 300.000 pacientů po celé Evropě", řekl Maarten Van Baelen, výkonný ředitel PPTA pro Evropu. „Pokud jde však o plazmu, je EU stále z 30 % závislá na Spojených státech. Je na politických činitelích, aby odstranili překážky, které odhodlaným a zdravým dospělým omezují možnosti svou plazmu darovat, a aby řešili závislost Evropy na plazmě ze třetích zemí. Všichni bychom měli spolupracovat na tom, aby vznikl širší evropský ekosystém dárcovství plazmy."

Další informace o významu plazmy a léčivých přípravků, které se z ní získávají, najdete, když navštívíte a podpoříte www.ItsInUsAllToSaveALife.org.

O PPTA

Plasma Protein Therapeutics Association (PPTA, Asociace pro léčivé přípravky z plazmatických bílkovin – www.pptaglobal.org) je globální průmyslové sdružení se silným zastoupením v Evropě, které reprezentuje soukromý sektor výrobců léčivých přípravků z plazmatických bílkovin a soukromá dárcovská centra plazmy, včetně více než 150 center v Evropě. Asociace PPTA vytrvale pracuje na tom, aby byly pacientům po celém světě dostupné bezpečné a účinné přípravky založené na plazmatických bílkovinách.

Logo - https://mma.prnewswire.com/media/807867/Plasma_Protein_Therapeutics_Association_Logo.jpg

Foto - https://mma.prnewswire.com/media/1640244/czech_PPTA.jpg

KONTAKT: Mathew Gulick, Ředitel pro globální komunikaci, +1 443 995 6152, mgulick@pptaglobal.org

Klíčová slova Belgie-EU-zdraví-PPTA

Oblast
Evropa, EU, NATO (es)

Kategorie
Zdravotnictví
Politika, veřejná správa a soudy

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.