Gardenix spustil v Čechách unikátní hydroponický skleník s technologií NFT

Gardenix CEO Šimon Břeský při kontrole salátů na hydroponické farmě v obci Zápy

Gardenix CEO Šimon Břeský při kontrole salátů na hydroponické farmě v obci Zápy

I relativně malý skleník (cca 150m2) může produktovat až 1350 ks čerstvé zeleniny týdně. Recirkulační hydroponický system v akci. Důraz na přesné cílení potřebných zdrojů zabrání plýtvání a urychlí růst. Sklizeň vypěstované zeleniny je jednoduchá, čístá a šetrná.

Technologický startup Gardenix ze skupiny Greativity group se specializací na udržitelné zemědělství otevřel v obci Zápy u Prahy hydroponický skleník o pěstební kapacitě 5400 rostlin, a to na ploše pouhých 150 metrů čtverečních. Pěstuje zde prémiové saláty, listovou zeleninu a bylinky v objemu až 1350 ks lokální čerstvé zeleniny týdně v jakoukoliv roční dobu.

Velmi efektivní hydroponická technologie NFT (Nutrient Film Technique) je založena na uzavřené cirkulaci živného roztoku pouze v prostředí skleníku. Je mimořádně šetrná k životnímu prostředí, protože uzavřený pěstební okruh žádným způsobem neovlivňuje okolní půdu ani vodní toky. Díky tomuto způsobu pěstování se nepoužívají žádné pesticidy a herbicidy. Spotřeba vody je díky její recirkulaci až o 95 % nižší než při běžném pěstování.

Šimon Břeský, Gardenix CEO zodpovědný za výzkum a vývoj k tomu říká: "Technologie NFT umožňuje rychlejší a k přírodě šetrné pěstování široké škály potravin, jako jsou saláty nebo bylinky. Například salát sklízíme živý i s kořenovým balem, takže vydrží mnohem déle čerstvý než běžné balení. Naši zákazníci tak mohou jeden kus salátu konzumovat i několik dní a tím pádem omezit plýtvání. Saláty jsou vhodné k okamžité spotřebě v domácnostech i gastronomických zařízeních."

Systém recirkulační hydroponie umožňuje stálou produkci potravin velmi vysoké kvality po celý rok. Je tedy funkčním způsobem, jak pěstovat vždy čerstvou lokální zeleninu, a to k přírodě šetrným způsobem.

Jaroslav Antoš, Gardenix CMO doplňuje: "Naše technologie je navíc ideální pro využití odpadního tepla. Skleník s touto technologií je lehký a můžeme ho snadno postavit kdekoli: na zahradě, v městském brownfieldu nebo na ploché střeše. Obchodní model je založen na realizaci kompletních řešení NFT sytémů, otevřený skleník tak považujeme především za výbornou demonstraci schopností námi navrženého systému."

Kontakt:

e-mail: info@gardenix.cz

www.gardenix.cz

www.farmagardenix.cz

Klíčová slova ČR-pěstování-elektronika-startupy-firmy-Greativity group

Oblast
Středočeský (sc)

Kategorie
Zemědělství, životní prostředí
IT, telekomunikace

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.