Společnost Amazon a její ekologická opatření u nás i ve světě

Amazon se zavázal ke splnění klimatických závazků do roku 2040

Amazon se zavázal ke splnění klimatických závazků do roku 2040

Distribuční centrum Amazonu v Dobrovízi patří mezi nejekologičtější budovy postavených za posledních 10 let

Den Země, připadající na 22. duben, je mezinárodní připomínkou nutnosti sjednotit společné kroky k ochraně planety. Společnost Amazon se rozhodla vydat cestou udržitelné budoucnosti a zavázala se dosáhnout nulové produkce uhlíkových emisí během příštích 20 let. Nejzásadnější kroky zahrnují využití technologií a recyklovatelných materiálů, udržitelných zdrojů energie a šetrné nakládání se zdroji vodními. Také v Česku je otázka enviromentálních opatření aktuální. Distribuční centrum v Dobrovízi patří k nejekologičtějším budovám v České republice za posledních deset let.


Klimatický Závazek do roku 2040


Společnost Amazon ve spolupráci s platformou Global Optimism přijala v září 2019 Klimatický Závazek, který vyzývá signatáře, aby se zavázali snížit emise skleníkových plynů ve svých provozech na nulu do roku 2040, tedy ještě o deset let dříve, než jak ukládá Pařížská dohoda. Cílem tohoto přístupu je zmírnit nepříznivé dopady společností na životní prostředí a vytvoření zdravého a prosperujícího ekosystému.


"V Amazonu jsme se zavázali k investicím do udržitelnosti, protože to je výhra pro všechny - je to dobré pro náš obchod, planetu, naše zákazníky a naši komunitu," zní ze strany společnosti.


Konkrétní opatření vycházejí zejména ze snahy o eliminaci skleníkových plynů, využívání udržitelných zdrojů energie, partnerství s ekologickými dodavateli nebo podpory recyklovatelných materiálů na pracovištích společnosti. Jejich postupné zavádění můžeme vidět už v Severní Americe a Evropě. Například solární nebo větrné alternativy, které zajišťují energii v sídlech Amazonu dnes najdeme na mnoha místech Spojených států, v Británii, Irsku, Španělsku, Švédsku, Itálii nebo Indii. Všechna tato místa jsou zaznamenána v přehledné mapě. Vize dále počítá se všemi světovými kontinenty.


Elektro doprava je další z oblastí, do které Amazon investuje. Americká firma Rivian aktuálně pracuje na výrobě 100.000 bateriových dodávek, které budou od roku 2021 dovážet zboží k zákazníkům Amazonu. Zakázka na nákup takového množství elektromobilů je historicky největší.


Budova Amazonu v Česku je jednou z nejekologičtějších staveb za poslední desetiletí


Také v Česku využívá Amazon prostředky šetrné k životnímu prostředí. Distribuční centrum v Dobrovízi u Prahy je jednou z nejekologičtějších budov postavených za poslední desetiletí. Díky tomu v roce 2015 získalo mezinárodní certifikaci BREAAM Excellent. Certifikát reprezentuje ekologické kategorie a kritéria, která zahrnují šetrné užívání energie a vody, problematiku znečištění a odpadu, využívané materiály, zdraví a kvalitu života nebo řídící procesy. Na prestižním seznamu se Amazon v Dobrovízi ocitl vedle Národní technické knihovny v Praze, centrály ČSOB v pražských Radlicích a dalších staveb, jejichž dokončení se hodnotí jako přelom v oblasti udržitelného rozvoje.


Budova v Dobrovízi byla oceněna z hlediska tepelného řešení (plynové topení s nízkými emisemi, rekuperace tepla a zvýšená izolace stěn a střechy), senzorového LED osvětlení, inteligentního řízení budov a minimální spotřeby vody. Samotná stavba objektu proběhla za použití materiálů s omezením těkavých organických látek a důkladnou recyklací stavebního odpadu. V jeho okolí pak byly v souladu se zachováním krajinného rázu vysázeny stromy a další rostliny nebo vybudována vyhrazená místa pro drobné živočichy.


Opatřením, které v rámci distribučního centra pozitivně přispívá ke snižování uhlíkových emisí, je také podpora hromadné dopravy využívané pro transport zaměstnanců. V blízkosti budovy PRG2 jsou všem pracovníkům k dispozici zastávky autobusů i vlaku, které k denní svozové přepravě do zaměstnání a domů zdarma využívá přes 90 procent z nich. Dále se v areálu nachází také vyhrazená parkovací místa pro sdílené automobily nebo přístřešky pro jízdní kola.


Budova centra podnikových služeb Amazonu v Česku Rustonka v pražském Karlíně také získala ocenění v oblasti ekologického řešení. Certifikát LEED patří celosvětově k nejrespektovanějším certifikačním systémům udržitelnosti budov. Rustonka navíc pro svou ekologickou a energetickou efektivnost obdržela certifikaci LEED GOLD, tedy druhý nejlepší stupeň.


"Jedním z hlavních cílů Amazonu je ekologie, udržitelný rozvoj, minimalizace negativního dopadu našeho podnikáni na životní prostředí - ochrana zákazníků a zachování planety pro další generace. Celosvětově investujeme do projektů, které k tomu přispívají. Rovněž klademe důraz na to, abychom působili v budovách s nízkou energetickou účinností a nízkými náklady na údržbu," říká Michal Šmíd, generální ředitel distribučního centra Amazonu v Dobrovízi.

O společnosti:

- Amazon je leaderem v oblasti technologií a inovací. Provozuje největší e-commerce platformu, která umožňuje podnikatelům prodávat své zboží do celého světa.


- Činnost Amazonu stojí na čtyřech základních pilířích: orientuje se na zákazníky místo konkurence, investuje do rozvoje technologických inovací, plánuje v dlouhodobém horizontu a zaměřuje se na funkční a provozní dokonalost.


- Mezi globálně využívané produkty a služby se řadí Amazon Prime, Amazon Music, Fulfillment by Amazon, AWS, čtečky Kindle, telefon a tablety Fire, Fire TV nebo Amazon Echo. Amazon je také průkopníkem recenzí od zákazníků, personalizovaných doporučení a funkce 1-Click shopping.


- Projektem Kindlotéka podporuje Amazon zájem o čtení knih napříč generacemi. Tištěné knihy i elektronické čtečky Kindle umisťuje do škol, dětských domovů i veřejných knihoven.


- Společnost Amazon zaměstnává v České republice okolo 3000 zaměstnanců na plný úvazek. Celkové investice na území Česka již překročily 1 miliardu Eur.


Novinky ze světa Amazonu najdete na press portálu společnosti a sociálních sítích Twitter a Instagram.


Více informací poskytne:

Miroslava Jozová

CEE PR manager

Amazon

E-mail: jozovamj@amazon.cz

Noah Zyla

Senior PR Consultant

Grayling Czech Republic

E-mail: noah.zyla@grayling.com

Klíčová slova ČR-trh-internet-ekologie-ovzduší-firmy-Amazon-Grayling Czech Republic

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
IT, telekomunikace
Obchod, marketing

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.