SodaStream přispěl k plastové očistě karibského ostrova Roatan a hlásí: je čas skončit s plasty na jedno použití

Podle vědců z University of California bylo k roku 2017 na světě vyrobeno astronomických 8,3 miliardy tun plastu. Recyklace při tak masivním objemu plastového odpadu přestává být považována za efektivní řešení. Je tedy zapotřebí začít bojovat jinak - účinněji. Jako optimální řešení se jeví precyklace - omezení výroby plastů na jedno použití. SodaStream s plasty tímto způsobem bojuje dlouhodobě a jejich zástupci se rozhodli udělat i něco navíc. Tím něčím navíc byl úklid karibského ostrova Roatan od plastových odpadků, které v posledních letech zavalily pláže tohoto ostrova.

Karibské ostrovy považuje řada lidí za symbol čisté přírody a ideální dovolenkovou destinaci. Bohužel, realita je jiná. Už i tento mnohými vzývaný tropický ráj je zatížen obrovskými nánosy odpadků, především těch vyrobených z plastu. Na ostrov proto vyrazilo 130 zástupců společnosti SodaStream, kde vlastními silami přispěli k jeho očistě. Společně s dětmi a zástupci státních složek včetně policie a armády uklízeli pobřeží, laguny, zátoky, přístavy i části vnitrozemí. "Zkrátka jsme se rozhodli zvednout ze židle a přiložit ruku k dílu, protože plastový odpad představuje obrovský problém. A rovněž chceme poukázat na to, že recyklace není řešení, protože drtivá většina vyprodukovaného plastového odpadu končí na skládkách nebo jako odpad v přírodě,“ říká Zdeněk Zahrádka, manažer značky SodaStream v ČR, který se akce účastnil jako jeden ze dvou českých zástupců.

Na skládkách končí 79 % plastového odpadu

Světová produkce plastu je obrovská. Ačkoliv se v širším měřítku začaly plasty vyrábět až v 50. letech minulého století, američtí vědci z University of California odhadují, že k roku 2017 bylo na světě vyrobeno 8,3 miliardy tun plastu. A zátěž na životní prostředí a přírodní zdroje je při jejich produkci nezanedbatelná. Na výrobu jedné tuny plastů se spotřebuje až 2,5 tuny ropy a při výrobě balené vody se každoročně použije 2,7 milionů tun plastické hmoty.

Obecně se mělo za to, že vhodným řešením dalšího nakládání s plastem je recyklace, ale jak se ukazuje, ta zdaleka není všespásná. Podle zmiňovaných dat vědců University of California se recykluje pouhých 9 % plastového odpadu, 12 % se spaluje a 79 % končí na skládkách bez dalšího využití. Odhadem je tak v současnosti na skládkách okolo 4,9 miliardy tun plastového odpadu a do roku 2050 toto číslo stoupne na 12 miliard tun.

Jaká je situace v ČR?

Podle dat Ministerstva životního prostředí v roce 2017 vzniklo v České republice 248 585 tun plastového obalu. Naše země sice pravidelně obsazuje nejvyšší příčky v objemu recyklace, ale přesto více než 40 % z vyprodukovaného objemu není k materiálové recyklaci využito. Navíc bylo letos vědci Ústavu pro hydrodynamiku Akademie věd České republiky (AK ČR) zjištěno, že mikroplastové částice se nachází i v tuzemské pitné vodě. Vědci AV ČR zkoumali vzorky ze tří úpraven vody v ČR a došli k závěru, že konvenční čistírny dokáží postihnout (v závislosti na vodním zdroji a použité čistírenské technologii) pouze 70-83 % mikroplastových částic. Nakonec se tak kontaminovaná voda dostává do zdrojů určených pro výrobu pitné vody.

Precyklace jako řešení

Plastový odpad a mikroplasty zkrátka představují pro moderní společnost u nás i na celém světě obrovský problém.

"Lidé jsou dnes naučeni třídit plastový odpad prostřednictvím žlutých recyklačních kontejnerů a jsou přesvědčeni, že je tak problém s plastovým odpadem vyřešen tím správným způsobem. Jakýkoliv plast ale vložením do žlutého kontejneru nezmizí. V současnosti je pouze část takto vytříděného plastového odpadu zužitkována jako materiál užitečný pro nové produkty. Zbytek plastů pak může skončit jako odpad kdesi v zámoří, ve spalovně či zahrnutý na nedaleké skládce, kde s námi bude ještě dalších několik stovek let. Prostřednictvím nově spuštěné marketingové kampaně chce proto značka SodaStream otevřít diskuzi a upozornit na skutečnost, že jedinou opravdu účinnou metodou, jak se s hrozbou plastového odpadu vypořádat, je precyklace. Tedy namísto hledání metod likvidace plastový odpad vůbec nevytvářet tam, kde jeho použití nedává smysl. Jako je tomu i v případě plastových lahví na jedno použití," uvádí Zdeněk Zahrádka a dodává: "Současně nabízíme ke zvážení i možný způsob, jak se v případě běžné rodiny vyhnout nákupu více než 2 500 lahví během tří let, který je dostupný pro každého a dá se s ním začít teď hned."

O značce SodaStream

SodaStream je specialistou na perlivou vodu nachystaný v pohodlí domova bez tahání lahví a jedničkou mezi perlivými vodami, co do počtu vypitých litrů.

Firma se od svého počátku datovaného do roku 1903 soustředí na ucelenou nabídku výrobníků domácí perlivé vody a souvisejícího příslušenství. Jejím cílem je nabídnout příjemný způsob přípravy vlastní perlivé vody v pohodlí domova místo tahání protivných plastových lahví a následného vynášení hromad plastového odpadu. Počtem stisknutí výrobníku si zákazník sám volí výslednou perlivost vody a přidáním čerstvého ovoce má možnost vytvořit lákavé pití bez zbytečných cukrů či sladidel pro sebe i svou rodinu. Litr vlastní domácí perlivé vody přitom vyjde na velmi příznivou cenu 2,57 Kč, takže si za pohodlí nemusí zákazník zbytečně připlácet.

Kromě svého pohodlí navíc používáním každého jednoho výrobníku domácí perlivé vody SodaStream domácnosti ochrání přírodu v průběhu tří let přibližně před 2 500 prázdnými PET lahvemi od nápojů.

Pro další informace a novinky navštivte adresu http://www.sodastream.cz.

Zdroj: Porovnání firemních dat s výzkumem trhu balené vody za rok 2014 společnosti Canadean.

https://www.youtube.com/user/TVSodaStream

https://drive.google.com/drive/folders/1WBE9NxJcCK5HYTt4mrTK_qhLSruHB9vm?usp=sharing

Kontakt:

Monika Straková

PHOENIX COMMUNICATION

140 00 | Praha 4 | Pod Vilami 785/22

monika@phoenixcom.cz

+420 774 814 654

Klíčová slova ČR-plasty-ekologie-voda-SodaStream-firmy-Phoenix Communication

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Zemědělství, životní prostředí
Energetika, suroviny
Chemický a farmaceutický průmysl

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.