Aukce výjimečného obrazu od Antonína Mánesa

Antonín Mánes

Antonín Mánes

Antonín Mánes de Coninck Přilba z 15. století TIMO

Konání aukce: 10.12.2016, 10:00 hod., Aukční dům Zezula, Hlinky 142c, Brno předaukční výstava: 3.12. - 9.12.2016, tamtéž.

Aukční dům Zezula nabízí ve své tradiční prosincové aukci mimo jiné významné dílo Antonína Mánesa, které je raritou na tuzemském trhu, motivační vyvolávací cena je stanovena na 750.000 Kč. Díla Antonína Mánesa se na trhu téměř nevyskytují, většinu jich vlastní Národní galerie a jiné instituce a dražba bude velkou událostí. Mimo obrazu od Antonína Mánesa se budou dražit díla ze dvou významných sbírek - z kolekce Karla Löwa, prvorozeného syna Adolfa Löwa, zakladatele brněnského textilního průmyslu a z kolekce Gerharda Egermanna, vnuka nejvýznamnějšího českého skláře Friedricha Egermanna.

Předkládaná malba Antonína Mánesa je výjimečná hned z několika důvodů. Antonín Mánes je tradičně považován za zakladatele české krajinářské školy a jeho příklad výrazně formoval tuzemskou krajinomalbu po celé 19. století. Malba je doposud největším Mánesovým obrazem, který se na domácím aukčním trhu objevil, jedná se o mimořádně kvalitní práci z 20. let 19. století. Mánes se snažil o vystižení ideální krajiny. Tento obraz zachycuje stylizovanou krajinu z Českého ráje s pasáčkem dobytka. Takovýto typicky romantický námět najdeme v Mánesově tvorbě hned v několika variacích. Na českých aukcích se doposud objevilo pouze 12 maleb, dílo srovnatelného formátu bylo vydraženo v roce 2006 za více než 2,100.000 Kč včetně aukční provize. Většina Mánesových děl je umístěna ve státních institucích. Tento kus si s nimi v kvalitě provedení v ničem nezadá.

Představovaná signovaná malba je zároveň nejnovějším objevem. Práce setrvávala v majetku jedné rodiny po více než šest desetiletí, takže nebyla doposud nikdy publikována. K obrazu je připojen znalecký posudek od PhDr. Naděždy Blažíčkové-Horové, autorky obsáhlé výpravné monografie Malířská rodina Mánesů. Malbu posoudil a pravost potvrdil též PhDr. Mgr. Michael Zachař.

Kupci mají jedinečnou příležitost získat tento skvostný unikát, který by neměl chybět v kvalitně budované sbírce české krajinomalby.

Mezi další vybraná díla aukce patří kromě českých mistrů jako jsou Dallinger, Chitussi, Pippenhagen, Ullmann nebo Otakar Nejedlý také několik světových klasiků jako Ferdinand Georg Waldmüller, David Conick, Gerard van Deynum, Rudolf von Alt a Jacob de Heusch, dále barokní nábytek či výjimečně zachovalá přilba z 15. století. Dražena budou i dvě díla legendy brněnského street artu TIMA.

Aukce, kde bude Mánesův obraz dražen, se uskuteční 10. prosince 2016 v 10 hodin v prostorách aukčního domu Zezula na ulici Hlinky 142c v Brně. Aukce se může zúčastnit každý buď osobně, telefonicky nebo složením limitu.

Mimo zmíněný obraz se bude dražit dalších 553 položek čítajících grafiku, malbu, nábytek, sklo, keramiku, šperky, mince, historické zbraně a další umělecké předměty. Vstup na aukci i na předaukční výstavu, kde je možné všechny exponáty zhlédnout a která začíná v sobotu 3.12.2016, je zcela zdarma a před dražbou se neskládá žádná dražební jistina. Rodinná firma Aukční dům Zezula je největší aukční dům na Moravě, první dražbu uspořádal v roce 2002. Aukcemi prošla špičková díla českých i světových tvůrců.

www.papilio.cz

Kontakt:

e-mail: zez.hana@gmail.com

Hana Zezulová, tisková mluvčí

tel.: 773 088 711

Antonín Zezula, jednatel společnosti

katalog ke zhlédnutí:

http://www.papilio.cz/cz/katalog.php

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz

Klíčová slova ČR-výtvarné-starožitnosti-aukce-firmy-Aukční dům Zezula

Oblast
Jihomoravský (bn)

Kategorie
Kultura

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.