Jak zodpovědně se stavíme k zodpovědnosti?

Přijmout odpovědnost za své myšlenky, činy, skutky, ať už ty, které se staly, nebo ty, které se stanou, by mělo být vědomým rozhodnutím každého z nás. Na každém z nás také je, do jaké míry nás vše, co se kolem nás děje, bude ovlivňovat. Uvědomujeme si onen vnitřní pocit zodpovědnosti, umíme ji přijímat, pracovat s ní nejen tváří v tvář, ale i v našich vztazích? To zjišťovala seznamovací a rozvojová agentura Náhoda ve svém letním průzkumu nazvaném "partnerský vztah 21. století.

Společná tíha se lépe nese

Nést zodpovědnost za své činy a za svá rozhodnutí není vůbec jednoduché. Pokud přemýšlíme nad tím, co si vzít ráno na sebe, abychom vypadali k světu a ještě nám nebyla zima, zvládáme to většinou sami. Ale zvažujeme-li, zda dáme výpověď a začneme podnikat, rozejdeme se s partnerem nebo si ho vezmeme, svá rozhodování sdílíme s ostatními a podvědomě doufáme, že zodpovědnost za naše další kroky převezme i někdo jiný. Na společnou zodpovědnost spoléhá v Náhodě největší počet respondentů, a to 66 procent žen a 55 procent mužů napříč věkem. Jsme tedy zvyklí se o své rozhodování, starosti i radost dělit a toužíme po tom, aby z nás naši přátelé či partneři toto břímě alespoň částečně setřásli. Proč ne, ve dvou se to vždycky lépe táhne. A nějaké riziko? Mějme na paměti, že jsou-li naše rozhodnutí správná, máme radost, jak dobře jsme dilema vyřešili. Pokud se však řešení ukáže jako nesprávné, máme tendenci vinit z jeho důsledků toho druhého, což je známkou toho, že jsme zodpovědnost za svou zodpovědnost ještě definitivně nepřevzali.

Stáváš se zodpovědným za toho, koho k sobě připoutáš

Velkou roli v tomto rozhodování mohou hrát emoce. Na základě strachu, radosti, či lásky rozhodujeme o těch, které máme tendenci chránit - o dětech a rodičích. Svou roli však hraje také sobeckost. "Neber tu práci, je to nezodpovědné, já tu budu věčně sama... Nejezdi tam, protože mně bude smutno...". 17 procent žen a 32 procent mužů se cítí být za své protějšky zodpovědnými. U mužů je tento pocit téměř dvojnásobný. Pro něžné pohlaví je to jasně vyslaná zpráva - zodpovědnost postarat se o rodinu a svou partnerku mají v sobě muži hluboce zakořeněnu a nepřeroste-li v pocit, že za své blízké lze definitivně rozhodovat nebo jim velet, budeme se s nimi stále cítit v bezpečí.

Každý zodpovídá jen sám za sebe

Tuto variantu v dotazníku zvolilo jen 6 procent mužů, a to napříč všemi věkovými kategoriemi. Zato ženy překvapily. Zatímco v útlém, drzém a ničím nespoutaném mládí chce za sebe samotné zodpovídat 9 procent žen, ve zralém věku nad 50 let se k této variantě přiklonilo 14 procent dam. Co to znamená? Projdou si ženy během života předešlými fázemi, až dojdou k tomu, že už tolik rozptýlily svou zodpovědnost, že je načase, aby ji věnovaly pouze samy sobě? Nebo cítí, že splnily svou roli matky a manželky a nastává fáze života s názvem "já"?

Jak to tedy s naší zodpovědností k sobě samým vypadá?

"Budeme-li mít na paměti, že všeho moc škodí a každý extrém přináší potenciální konflikty a problémy, vezmeme si od každého z bodů trochu. Nejdůležitější ale je postavit se k ní čelem a vědomě s ní ve svém životě nakládat," dělá tečku za zodpovědností Veronika Vinterová, majitelka agentury Náhoda.

Text: Monika Čermínová, agentura Náhoda

Informace pro média:

Seznamovací a rozvojová agentura Náhoda vstoupila na trh v roce 2011 s jasnou myšlenkou. Je přesvědčena, že nalezení životního partnera nelze ani v dnešní době omezit na neosobní elektronické služby. Svým klientům poskytuje mimořádný servis osobních konzultací, které vedou k ujasnění jejich představ o budoucím vztahu. Nabízí odborné služby spojené s rozvojem osobnosti klienta z oblasti psychologie, koučování, fyzioterapie či změny image. Navíc se zaměřuje na individuální vyhledávání partnera z vlastní databáze či mimo ni a to vše se zárukou vysoké profesionality a absolutní diskrétnosti. Může pomoci i při následném vedení křehkého vztahu formou partnerského a manželského poradenství. Cílem Náhody je, aby každý klient odhalil své skutečné já, dobře se cítil a vyšel spolu s ní vstříc svému životnímu partnerovi.

http://nahoda.com/stranka-nove-clanky-331

Kontakt:

e-mail: katu@nahoda.com

Podmínky použití tiskových zpráv:

Máte-li zájem použit tiskovou zprávu či obrázky seznamky Náhoda, informujte nás na mail: info@nahoda.com. Podmínkou použití tiskových zpráv je uvedení odkazu na zdroj ve tvaru http://www.nahoda.com přímo v textu nebo pod textem článku." Fotografie můžete využít pouze pro účely publikování v mediích, podmínkou je uvedení zdroje: http://www.nahoda.com u každé použité fotografie." Za stejných podmínek můžete také použít texty článků publikovaných zde.

http://www.nahoda.com/stranka-tiskove-zpravy-seznamovani-113

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Klíčová slova ČR-společnost-zajímavosti-seznamka-Náhoda

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Média, společnost a životní styl

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.