Jak si poradila Valašská gazděna

Za devatero horami a devatero řekami, bylo jednou jedno království. A možná že je ještě i dnes.

O kopce a hory tam lidé nouzi neměli, na loukách se pásly ovce a pastevcům se říkalo valaši, tak i království nazvali Valašské království. Na polích se ale urodilo víc kamení než chleba, proto se tam lidé živili také řemeslem. Mezi ně patřila i jedna žena s obvyklým valašským jménem Marie. A v kraji neobvyklým černohorským příjmením Marsenić. Žila v městečku Brumov a ráda vyráběla dřevěné hračky. Nejdříve pro děti svých sourozenců, potom pro děti sousedů, potom pro děti v mateřských školách a potom pro děti, které si je chtěly koupit na jarmarku nebo na pouti. A protože si chtěli hrát všichni bez rozdílu věku, vyráběla jim i zapeklité hračky - hlavolamy. Když už bylo těch pohyblivých hraček, obrázkových skládaček či hlavolamů hodně, uložila je do místnosti, kde se dalo vstoupit jen se znalostí tajného hesla, ale že jste to Vy, tož Vám ho prozradím: www.drevenehracky.tvujnakup.cz.

Žena také ráda chodila po okolních kopcích a sbírala byliny. Nejdříve si z nich vařila čaje a potom i bylinné sirupy. Na jednom z klobuckých mikulášských jarmarků si jeden takový koupil i bájný valašský zbojník Ondráš a zřejmě mu zachutnal. Poradil jí, že má přijít na jeden kopec nad řekou Bečvou, kde má svoji sluj Černý drak. Tam najde další bylinkáře, jen nesmí zapomnět zaklínadlo: www.cernydrak.webnode.cz.

Tak se i stalo a postupně se na jejím stánku na jarmarcích začal objevovat sirup jitrocelový, kopřivový, bezinkový, mateřídouškový, pasekářský, zbojnický… A přidaly se i sirupy ovocné jako šípkový, ostružinový, dřínkový, jahodový… Až nastal čas, aby je stejně jako hračky uložila do místnosti pod tajným heslem. Zapamatujte si www.valasskagazdena.cz, protože až se roku 2015 hora zazelená a Vy tehdy či kdykoliv potom řeknete toto zaklínadlo, dveře se otevřou…

Budete li někdy vstupovat do jedněch či druhých dveří, možná si všimnete, že na obojích stojí křídou napsáno: Mysli hlavou, konej však srdcem.

Kontakt:

Ing. Marie Marsenić

Vlárská 302

763 31 Brumov-Bylnice

mail: marie.marsenicova@seznam.cz

mobil: 603 322 529

telefon: 577 331 201

web:

www.drevenehracky.tvujnakup.cz

www.cernydrak.webnode.cz

www.valasskagazdena.cz

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz

Klíčová slova ČR-hobby-potraviny-trh-hračky-RETEL.cz

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Potraviny, gastronomie
Obchod, marketing
Média, společnost a životní styl

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.