Největší platinová medaile s motivem Katedrály sv. Petra a Pavla

Vychází největší platinová medaile světa s motivem Katedrály sv. Petra a Pavla. Jablonecká Česká mincovna dnes na své brněnské prodejně představila jedinečnou půlkilogramovou platinovou medaili s motivem Katedrály sv. Petra a Pavla v Brně. Medaile vyjde v omezeném nákladu pouhých 12 kusů. Jedná se o největší platinovou medaili raženou celosvětově. Nad ražbou medaile převzal záštitu diecézní biskup brněnský, Jeho Excelence Mons. ThLic. Vojtěch Cikrle, jenž se dnes představení tohoto unikátu přímo účastnil.

Katedrála sv. Petra a Pavla, tzv. Petrov, je českou kulturní památkou a je zároveň nejvýraznější brněnskou dominantou. "Od roku 2009 vydáváme každý rok platinovou medaili věnovanou jedné naší významné sakrální památce. Jedná se o špičku v naší nabídce, podobně velkou medaili z tohoto drahého kovu byste totiž nenašli na celém světě," uvedl Lukáš Jokl, marketingový manažer České mincovny. "Platina je velice náročná na zpracování - hydraulický lis musí vyvinout sílu 600 tun, aby reliéf otisknul do tvrdého kovu. Autor Jaroslav Bejvl se proto musel vejít do výše reliéfu 1,5 mm, přesto všechno je ale katedrála vyvedena s obdivuhodnými detaily," doplnil Jokl.

"Mám radost pokaždé, když vidím katedrálu ztvárněnou na minci nebo medaili. Pro mě i mnohé další to není jen stavba, ale domov, kde byli například pokřtěni nebo měli svatbu," uvedl Jeho Excelence Mons. Vojtěch Cikrle, diecézní biskup brněnský.

Autorem výtvarné předlohy medaile je zmíněný český medailér Jaroslav Bejvl. Jeho záběr je opravdu široký, s bravurou dokázal vytvořit portrét Karla Gotta stejně tak jako tváře synů Karla IV. - Václava IV. a Zikmunda Lucemburského. Sám přiznává, že historická témata jsou mu nejbližší, což je na jeho nejnovějším díle z ryzí platiny vidět. Lícní stranu medaile zdobí pohled na majestátní katedrálu ve tříčtvrteční perspektivě, na rubovou stranu autor umístil presbytář s novogotickými prvky. "Cena medaile je stanovena na 735.000 Kč, polovina z 12 kusů již svého nového majitele zná," uzavřel Jokl.

Česká mincovna sídlící v Jablonci nad Nisou svým vznikem navázala na dlouholetou tradici ražby mincí na území Čech, Moravy a Slezska. České mince vyrábí od roku 1993, od závěru roku 1994 vyrazila všechny dosavadní stříbrné a zlaté mince a od roku 1996 i všechny oběžné mince České republiky vydávané Českou národní bankou. Rozvíjí vlastní výrobu mincí a medailí, zabývá se také distribucí zlatých investičních slitků. V říjnu 2012 zprovoznila svůj vlastní investiční portál ČM AURUM.

Kontakt:

Lukáš Jokl, Česká mincovna, a.s.

tel.: +420 483 513 262

mobil: +420 723 936 617

e-mail: lukas.jokl@mint.cz

Mgr. Jana Kratochvílová

PR Manager

GSM: +420 725 547 913

Tel.: +420 221 419 220

Fax: +420 221 419 202

e-mail: j.kratochvilova@omnimedia.cz

www.omnimedia.cz

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz

Klíčová slova ČR-hobby-měna-kovy-numismatika-firmy-Česká mincovna

Oblast
Liberecký (li)

Kategorie
Média, společnost a životní styl
Finance, ekonomika

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.