Výstava Jana Paula

Tisková informace k výstavě Jan Paul - výběr z tvorby Pimprlový epos a jiné obrazy

Galerie Mánes - spodní sál 21.03.-16.04.2000

Nejnovější výstava Jana Paula (nar.1956) v dolním sále pražského Mánesa není retrospektivou, ale dokumentuje autorův malířský vývoj od počátku osmdesátých let a především jeho zájem o lidskou figuru. Expozice v Mánesu klade důraz na současná díla, která v kontextu starší tvorby parafrázují a ironizují zdejší mediální prostor. Přitom presentace prací je poměrně široká a pohybuje se od malířsky tradičně pojatého obrazu, přes popartovou a komixovou stylizaci až k trojrozměrným objektům. PhDr. Jan Kříž ukazuje koncepcí výstavy na vnitřní i formální souvislosti mezi jednotlivými uměleckými projevy autora a jejich logickou provázanost. Cílem výstavy je proto představit malíře Jana Paula, jako umělecky integrovanou osobnost.

Autor prošel zkušeností kreslíře komixů již v útlém dětství a některé jeho seriály publikoval tehdy i časopis ABC. Zásadní impuls, který dal vzniknout cyklu Pimprlový epos, přišel ale až v roce 1995 v souvislosti s prací na volném a dosud neuzavřeném souboru Jiné obrazy, z něhož je na výstavě zastoupeno několik prací. Podstatná byla v té době i série obrazů tzv. vzorcové malby, která byla inspirována oficiální objednávkou na výtvarné návrhy tapet.

Pimprlový epos se s nadsázkou zabývá tou polohou člověka, která je na konci tohoto milenia často vnímána jím samotným jako nutné zlo. Jde o kult násilí, spotřeby a sexu, zbožštění materiálních věcí a politických dementních pseudo-vizí. Pimprlový epos reaguje především na sentimentální a prázdný patetismus v prožitku triviálních událostí a na směšný svět uměle vytvářených potřeb.

Jan Paul patří k výrazným osobnostem generace osmdesátých let a jeho malířské dílo píše významnou kapitolu současného českého a evropského umění.

Vernisáž výstavy: 21.března 2000 od 18.00 hod (živá hudba, raut). Trvání výstavy: 21.03. - 16.04.2000. Místo konání: Galerie MÁNES-spodní sál, Masarykovo nábř. 250, Praha 1, tel.: 420-2-29 55 77. Otevřeno: Pondělí - neděle, 10:00 - 18:00 hodin, kurátor výstavy: PhDr. Jan Kříž, České muzeum výtvarného umění Praha tel.: 420-2-22 22 02 18. Výstavu pořádá: Společnost pro výstavní činnost Mánes, Masarykovo nábř.250, Praha 1, tel.: 420-2-29 18 08 Sponzor výstavy: akciová společnost U HÁJKŮ, Na Poříčí 42/1052, Praha 1, tel.: 420-2-232 43 63.

Klíčová slova PROTEXT-výtvarné-Paul

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Kultura

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.