Náklady na prověření vozidel již letos přesáhly více než 40 milionů korun

Nákup auta v autobazaru by neměl být pro zákazníky rizikovější než pořízení nového vozu, je přesvědčena společnost Auto ESA, která do kontroly vykupovaných automobilů vkládá nemalé peníze. Náklady firmy na prověření všech vozidel dosáhly za prvních 5 měsíců více než 40 milionů korun.

Auto ESA prověřila v za prvních pět měsíců roku 2023 na svých pobočkách celkem 17 tisíc automobilů, z nichž téměř 12 tisíc odmítla vzít do prodeje. Do nabídky autobazaru se tak nedostalo 70 procent nabízených vozů. "Bohužel podíl odmítnutých vozidel opět vzrostl o 2 %, ale nemůžeme si dovolit být v tomto ohledu velkorysí. Pokud bychom ze svých standardů slevili, tak by to bylo nefér vůči zákazníkům, kterým chceme nabízet jen kvalitní a prověřené zboží," řekl Filip Kučera, ředitel marketingu Auto ESA. Do prověření vozů na výkupu investuje společnost i z toho důvodu, že auta se po vykoupení stávají jejím majetkem a firma za ně nese plnou odpovědnost vůči novému majiteli.

Kvalita je standardem

Všechny vozy procházejí v Auto ESA důkladnou administrativní prověrkou i fyzickou kontrolou, a to včetně historie vozu a také jeho majitele. Firma se zaměřuje na sedm oblastí, vztahujících se k technickému stavu vozu (motor, výfuk, řízení, karoserie, interiér, topení atd) a dále prověření historie vozu a jejího majitele v rámci dostupných databází jako je např. databáze společnosti Cebia, databáze o stavech tachometru spravovaná Ministerstvem dopravy ČR nebo rejstřík exekucí a insolvencí.

Mezi nejčastější důvody odmítnutí patří neodpovídající technický stav, koroze podvozku, neodborné opravy, nebo nefunkční bezpečnostní prvky auta jako jsou airbagy, bezpečnostní pásy nebo nefunkční asistenční brzdové systémy. "Poměrně často jde však i o vady právního charakteru, včetně podezření na manipulaci s tachometrem vozu či exekuce nebo insolvence prodávajícího," doplnil Kučera.

Náklady na prověření rostou, ale jsou nutné

Eliminace rizik u prodávaného auta a také udržení dobrého jména prodejce něco stojí. Částka, kterou Auto ESA investuje do kontroly jednoho vozu se pohybuje mezi 3600 - 4000 korun.

Důležitost takových investic přitom stoupá se zvyšujícím se podílem ojetých vozů na českých Podle Filipa Kučery je právě bezpečnost provozu na silnicích úzce spjata s technickým stavem vozového parku. "Rizik přibývá, a i my jako prodejci ojetých vozů se je musíme snažit všemi prostředky eliminovat. Třeba právě přísnou vstupní kontrolou při výkupu,“ dodal.

Kontakt:

Mgr. Filip Kučera

e-mail: kuceraf@autoesa.cz

O Auto ESA: Společnost AutoESA a.s. se jako vlastník sítě autobazarů zabývá nákupem, prodejem a zprostředkováním prodeje ojetých osobních a užitkových automobilů. Zajišťuje také finanční a pojišťovací služby a poskytuje technické zázemí pro kontroly a opravy vozů. Auto ESA jako první a jediný prodejce ojetých vozů v ČR získal certifikaci od společnosti TÜV NORD Czech. Více info na www.autoesa.cz.

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Keywords ČR-automoto-trh-firmy-Auto ESA

Region
Prague, Central Bohemia region and Czech Republic

Category
Automotive industry, transport and machinery
Business, marketing

RECEIVING PRESS RELEASES
Subscribe for free

Important notice:
Subscribers please note that material bearing the label "PROTEXT" is not part of CTK's news service and is not to be published under the "CTK" label. Protext is a commercial service providing distribution of press releases from clients, who are identified in the text of Protext reports and who bear full responsibility for their contents.