Podvodníci mají smůlu. Ve Slavii je odhalí nově vyladěný systém

Standardní součástí každé pojišťovny je proces, který eliminuje pojistné podvody. Lidově se nazývá umělou inteligencí, ale profesionálové jej znají pod označením FMS, což je zkratka Fraud Management System. V kombinaci s provozními systémy většiny pojišťoven pracuje podle známého rčení „důvěřuj, ale prověřuj“. Slavia pojišťovna teď připravuje jeho dokonalejší verzi. Systém, který denně vygeneruje obrovské množství dat, v těchto týdnech její specialisté znovu kalibrují. Cílem tohoto procesu je zefektivnění FMS, tak aby systém generoval vyšší uchráněnou hodnotu a zároveň nedocházelo ke zpomalování likvidace pojistných událostí.

„Tento systém se zabývá zpracováním informací o jednotlivých pojistných událostech a na základě nastaveného algoritmu rozpozná, zda nevykazují prvky podvodného jednání,“ vysvětluje vedoucí právního oddělení ve Slavii Martin Bakajsa. „Podezřelé případy se pak dostanou na stůl vyšetřovatelům, kteří je prověří,“ doplňuje Bakajsa.

Software, který neustále analyzuje škodní události, je třeba jednou za čas vyladit. Některá kritéria už nemusí být tak přísná, jiná se v něm naopak objeví zcela nově. Pojistné podvody se totiž vyvíjejí a reagují na aktuální situaci ve společnosti. Pokud je ekonomika horší, počet pojistných podvodů roste a mění se i částky, ve kterých se pojistné podvody odehrávají.

„Pojistné podvody často dělají lidé, do kterých byste to nikdy neřekli,“ popisuje jeden z vyšetřovatelů Slavia pojišťovny. „Nejčastěji jde o muže ve věku od 25 do 35 let z Ostravska, Ústecka, Karlovarska a Mostecka. V naprosté většině se jim skutečně nějaká škoda stane, ale její rozsah není tak velký, jak následně tvrdí. Podvodníci zpravidla nemají pocit, že by okrádali někoho konkrétního, a nedochází jim, že tím zvyšují sazby všem ostatním lidem, z nichž naprostá většina je slušná a o žádné podvodné jednání se nepokouší,“ líčí bývalý policista, který se už mnoho let ve Slavii zaměřuje na vyšetřování pojistných podvodů.

Podvodníkům nepřejí jenom stále dokonalejší počítačové programy v pojišťovnách, ale plány jim kříží i různé doplňky do aut. Populární vybržďování, kterému se před pár lety na českých dálnicích věnovala dvojice Poláků s cílem získat peníze z povinného ručení „pachatelů“, kteří byli ve skutečnosti poškozenými, tak například překazil masivní rozvoj kamer ve vozidlech.

O společnosti Slavia pojišťovna a.s.

Slavia pojišťovna, člen skupiny SPGROUP a.s. a expert na neživotní pojištění, staví na dlouholetých zkušenostech z pojišťovnictví, které sahají až do dob rakousko-uherské monarchie, do roku 1868. Je jedinou ryze českou pojišťovnou s tradicí na našem trhu již více než 150 let. Dnes patří mezi Top10 neživotních pojišťoven v České republice a patří mezi lídry v oblasti pojištění cizinců. Dlouhodobě se zaměřuje na zodpovědné řidiče, kterým v rámci autopojištění dokáže nabídnout zajímavé podmínky. Své služby poskytuje fyzickým osobám, živnostníkům, malým a středně velkým firmám, velkým korporacím či obcím a městům. Služby poskytuje i personálním agenturám a cestovním kancelářím. Prostřednictvím 18 poboček a více než stovky kontaktní míst obsluhuje více než 250 000 aktivních klientů. Ti mohou pojištění sjednávat, hlásit pojistné události či poskytovat fotodokumentaci k těmto pojistným událostem i plně online, přes webové stránky či on-line aplikace Slavia pojišťovny.

Keywords ČR-pojišťovny-kriminalita-podvod-Slavia pojišťovna

Region
Prague, Central Bohemia region and Czech Republic

Category
Finance, economics

RECEIVING PRESS RELEASES
Subscribe for free

Important notice:
Subscribers please note that material bearing the label "PROTEXT" is not part of CTK's news service and is not to be published under the "CTK" label. Protext is a commercial service providing distribution of press releases from clients, who are identified in the text of Protext reports and who bear full responsibility for their contents.