Prodat nebo pronajmout? Odpověď vás možná překvapí

Vlastnit nemovitost, kterou aktuálně nikdo neobývá, s sebou nese otázku, jak s ní v této dynamické době co nejlépe naložit. Můžete ji nechat ladem, nicméně zajímavější variantou by pro mnohé mohl být její prodej či pronájem. Co tedy s domem či bytem v době, kdy na pořízení průměrné nemovitosti potřebujete 158 průměrných měsíčních platů a sužuje nás vysoká inflace či vysoké úrokové sazby?

Chcete držet nemovitost jako investici, tedy déle než deset let? Pak je pro vás ideální její pronájem. V případě, že uvažujete nad prodejem v kratším horizontu, přistupte k prodeji co nejdříve. I když se aktivita na trhu meziročně snížila, ceny nemovitostí budou v blízké budoucnosti prudce klesat. Je to dáno smrtícím koktejlem fundamentů, jako je válka na Ukrajině, stále se zvyšující hypoindex, zatížení rodinných rozpočtů vlivem zvyšování cen energií i vysoké inflace a refinancování stávajících hypoték.

Proč se pustit do prodeje právě nyní? „Dá se očekávat vysoká konkurence na realitním trhu, a to z důvodu končících fixací stávajících hypoték či výrazného zdražování potravin nebo jiných položek v nákupních seznamech českých domácností. To zapříčiní snížení kupní ceny, proto je vhodné zajistit si co nejvyšší možnou cenovou nabídku umístěním nemovitosti na inzertní weby v co nejdřívějším termínu, dokud tato situace naplno nevypukla,” radí majitel realitní kanceláře Vysněný dům Ivo Hromec.

Dalším faktorem, který expertům na realitní trh dělá starosti, je možné splasknutí realitní bubliny, jejíž index se vyšplhal na hodnotu 38,0 %. Její splasknutí zapříčiní nejen propad cen nemovitostí, ale i negativně ovlivní celý trh a zhorší perspektivu ekonomického růstu. Opakovala by se tak situace z roku 2008, kdy hodnota indexu dosahovala 30,7 % a v České republice zapříčinila zvýšenou míru nezaměstnanosti, snížení mezd a neschopnost splácet.

Poptávka po nákupu nemovitosti se v důsledku všech faktorů snížila zhruba o 80 %, což je poměrně zásadní propad. Tato situace vede mnoho majitelů, kteří své nemovitosti drží jako dlouhodobou investici, spíše k pronajímání než k prodeji. Pokud se k této variantě přikláníte, nezapomeňte počítat i se skrytými náklady - ty by totiž v případě ekonomické krize a s nepravidelně platícím nájemníkem mohly přijít velice draho. „I když výdělek z pronájmu zní lákavě, musíme z něj odečíst pojištění nemovitosti, fond oprav, nákup nových spotřebičů nebo menší úpravy, jako jsou výměna těsnění aj.,” dodává Ivo Hromec.

V případě otázky prodej versus pronájem mluví čísla jasně. Z prodeje bytu o výměře 50 m2 můžete průměrně získat asi až 6.000.000 Kč, nájemné se pohybuje zhruba okolo 16.000 Kč měsíčně bez inkasa. Pokud preferujete pronájem, po sečtení všech skrytých měsíčních poplatků se můžeme dostat na návratnost investice zhruba za 40 let, což je 2,5 % ročně. V porovnání s nynější inflací jde o poměrně nepříjemné zjištění. „Pokud jsme navíc nemovitost nefinancovali z vlastních zdrojů, musíme do tohoto součtu přidat i měsíční splátky a úroky bance,” uzavírá Ivo Hromec.

Blížící se změna trhu přinese v blízké budoucnosti i změnu chování všech subjektů a ceny nemovitostí se budou, zejména v menších městech a obcích, snižovat. Proto v případě prodeje nečekejte příliš dlouho a nabídněte nemovitost co nejdříve.

Kontakt:

Mgr. Michaela Wiesner

PR manažerka Hi Promotion s.r.o.

m.wiesner@hipromotion.cz

www.hipromotion.cz

Keywords ČR-reality-služby-finance-firmy-Vysněný dům-Hi Promotion

Region
Prague, Central Bohemia region and Czech Republic

Category
Building industry, housing and real property
Services, tourism
Finance, economics

RECEIVING PRESS RELEASES
Subscribe for free

Important notice:
Subscribers please note that material bearing the label "PROTEXT" is not part of CTK's news service and is not to be published under the "CTK" label. Protext is a commercial service providing distribution of press releases from clients, who are identified in the text of Protext reports and who bear full responsibility for their contents.