Společnost CATL uvádí na trh baterii CTP 3.0 „Qilin", která dosahuje nejvyšší úrovně integrace na světě

Ning-te (Čína) 24. června (PROTEXT/PRNewswire) – Společnost CATL uvedla 23. června na trh Qilin, třetí generaci své technologie CTP (cell-to-pack). S rekordní účinností využití objemu 72 % a hustotou energie až 255 Wh/kg dosahuje dosud nejvyšší úrovně integrace na světě a je bez problému schopna nabídnout dojezd více než 1000 km.

Společnost CATL, která se zaměřuje na samotnou podstatu elektrochemie, pokračuje ve své snaze překračovat hranice inovací ve struktuře systémů. V roce 2019 uvedla na trh první bezmodulový bateriový blok CTP na světě, čímž se dostala do čela v dosahování více než 50% účinnosti využití objemu. Díky novým technologiím v základním procesu využití energie, pokročilým algoritmům a využití nejmodernějších materiálů společnost CATL mění tradiční představy o konstrukci baterie a přichází se svou platformou „Qilin", která je pojmenována po legendárním stvoření z čínské mytologie.

Integrace funkcí. V baterii CTP 3.0 se nachází vnitřní příčný nosník, deska pro chlazení kapalinou a tepelná podložka. Tyto části jsou pak integrovány do multifunkční pružné mezivrstvy. V mezivrstvě jsou také zabudovány mikronové můstky, které se flexibilně přizpůsobují změnám uvnitř článku, což zvyšuje spolehlivost baterie po celou dobu jejího životního cyklu. Integrovaná energetická jednotka, která se skládá z článku a multifunkční elastické mezivrstvy, vytváří stabilnější nosnou konstrukci kolmou ke směru jízdy, čímž zvyšuje odolnost akumulátoru proti nárazům a vibracím.

Přetváření struktury systému. Díky přesným výpočetním a simulačním schopnostem umělé inteligence může společnost CATL zkoumat hranice konstrukce baterií, včetně scénářů použití v celém životním cyklu baterie. Důmyslná konstrukce pro sdílení základny umožňuje chytré uspořádání různých komponent včetně strukturální ochrany, vysokonapěťového připojení a ochranného ventilu pro případ tepelného úniku, což dále zvyšuje kapacitu baterie o 6 %. Baterie CTP 3.0 rovněž splňuje kritéria bezpečnostních testů baterií vyžadovaných národními normami, jako je například test zátahu.

Inovativní konstrukce vodního chlazení. Díky umístění funkčních částí s kapalinovým chlazením mezi sousední články zvětšuje průkopnická technologie chlazení článků s velkým povrchem čtyřikrát plochu pro přenos tepla, zkracuje dobu tepelné kontroly na polovinu a podporuje horký start za 5 minut a rychlé nabíjení za 10 minut. Umožňuje také rychlé ochlazení buňky v extrémních podmínkách a účinně zabraňuje abnormálnímu vedení tepla mezi buňkami. Navíc tato technologie dosáhla tepelné stability a bezpečnosti pro všechny chemické systémy, takže je kompatibilní s materiály s vyšší energetickou hustotou.

Systematické inženýrské myšlení prochází celým řetězcem výzkumu a vývoje ve společnosti CATL, od materiálu, přes buňky až po systémovou strukturu. Díky výše uvedeným technologickým inovacím může baterie CTP 3.0 zvýšit hustotu energie na 255 Wh/kg u ternárních bateriových systémů a 160 Wh/kg u bateriových systémů LFP. Se stejným chemickým systémem a stejnou velikostí akumulátoru dokáže dodat o 13 % více energie než akumulátor 4680, čímž se dosáhne všestranného zlepšení dojezdu, rychlejšího nabíjení, zvýšení bezpečnosti, delší životnosti, vyšší účinnosti a lepšího výkonu při nízkých teplotách.

Očekává se, že baterie CTP 3.0 neboli Qilin budou na trh uvedeny v roce 2023. Společnost CATL se i nadále zaměřuje na technologickou vynalézavost a nezávislé inovace, od simulovaných výpočtů v mikrosvětě až po důmyslné zefektivnění struktury baterií, s cílem podpořit elektromobilitu na úkor tradičních vozidel se spalovacími motory.

Foto - https://mma.prnewswire.com/media/1846116/image_1.jpg

Foto - https://mma.prnewswire.com/media/1846117/image_2.jpg

Foto - https://mma.prnewswire.com/media/1846118/image_3.jpg

KONTAKT: Fred Zhang, Zhangyz02@catl.com

Keywords Čína-energie-automoto-CATL

Region
Asia, Australia

Category
Automotive industry, transport and machinery
Energy, raw materials

RECEIVING PRESS RELEASES
Subscribe for free

Important notice:
Subscribers please note that material bearing the label "PROTEXT" is not part of CTK's news service and is not to be published under the "CTK" label. Protext is a commercial service providing distribution of press releases from clients, who are identified in the text of Protext reports and who bear full responsibility for their contents.