Průzkum: 9 z 10 Čechů platí pravidelně hotovostí, bankomatů je ale stále málo

Alespoň jednou týdně platí v hotovosti 89 procent Čechů. Čtvrtina Čechů stále nedá na hotovost dopustit a vyloženě ji preferuje před platbou kartou. Ve věkové kategorii 30 až 44 let je to třetina. Vyplývá to z květnového průzkumu agentury STEM/MARK pro provozovatele bankomatů Euronet mezi 506 respondenty.

Denně využívá platbu v hotovosti čtvrtina lidí, z nich 30 procent mužů, ale pouze 19 procent žen. V minimálně týdenní frekvenci jde o 89 procent lidí.

"Podle našim dat vidíme, že lidé využívají dennodenně ke svým platbám hotovost. Mimo Prahu dokonce dochází k výběrům hotovosti ještě ve větší frekvenci než před pandemií. Větší potřebu hotovosti značí i to, že průměrná částka, které lidé vybírají, roste. Letos se vyšplhala až na 5000 korun," komentoval situaci výkonný ředitel Euronet ČR Ondřej Kozák.

priloha

Hlavní důvod, proč lidé platí hotově, je ten, že obchodníci platbu kartou nepřijímají. Pro 30 procent z nich bývá důvodem také potřeba rozměnit si. Každý pátý člověk platí ze zvyku nebo má rád větší kontrolu nad svými financemi. Nejčastěji spontánně uváděným důvodem je platba drobné částky, někdy spojovaná s poplatky za platbu kartou.

"V malých městech platba kartou stále není standardem. Restauracím ani službám se nevyplatí si platební terminály pořizovat a zákazníci musí disponovat hotovostí. Bankomatů je ale stále minimum a obyvatelé musí dojíždět do větších měst. To stojí jak čas, tak dodatečné náklady," míní Kozák.

Na 88 procent Čechů si stále hotovost opatřuje výběrem z bankomatu. V menší míře poté dostávají výplatu na ruku nebo navštěvují poštu. Nejčastější frekvence výběru je jednou měsíčně. V hlavním městě lidé vybírají hotovost mnohem častěji. "V Praze je největší množství bankomatů v republice, takže dává smysl, že právě tam se hotovost vybírá nejčastěji. Ač řada podniků kartu už přijímá, spousta služeb požaduje stále hotovost," dodal Kozák.

Celkově počet bankomatů v posledních letech stagnuje. Koncem roku jich bylo 5572, což bylo o 21 více méně než před rokem.

O průzkumu: Kvantitativní průzkum provedla agentura STEM/MARK v květnu 2022 mezi 506 respondenty. Cílem průzkumu bylo zjistit, jak lidé používají hotovost a zachytit změny ve využívání bankomatů v poslední době.

O společnosti Euronet

Euronet Services spol. s.r.o. je součástí společnosti Euronet Worldwide, světového lídra ve zpracování bezpečných elektronických finančních transakcí a majitele největší sítě bankomatů v Evropě. Společnost působí v České republice od roku 1997. Více informací na https://www.euronetworldwide.com.

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu s grafem, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Keywords ČR-finance-firmy-Euronet Worldwide

Region
Prague, Central Bohemia region and Czech Republic

Category
Finance, economics

RECEIVING PRESS RELEASES
Subscribe for free

Important notice:
Subscribers please note that material bearing the label "PROTEXT" is not part of CTK's news service and is not to be published under the "CTK" label. Protext is a commercial service providing distribution of press releases from clients, who are identified in the text of Protext reports and who bear full responsibility for their contents.