Díky hydroponickému pěstování šetří vodu a konkurují kvalitou high-tech skleníkům

Hydroponické pěstování rostlin v živném roztoku je stále oblíbenějším způsobem pěstování potravin, a to především kvůli jejich velmi vysoké kvalitě. Tento způsob nově využívá i Farma rodiny Hrdličků v Dolánkách nad Ohří, kde díky NFT recirkulačnímu hydroponickému systému od české firmy GardeniX produkují saláty, listovou zeleninu a bylinky.

S hydroponickým systémem ve svém fóliovníku vypěstují více salátů při výrazně nižší spotřebě vody. Protože je takové pěstování mnohem méně náročné na lidskou práci, mohou na svých polích vypěstovat více lokálních potravin. Touto technologií a jejím vývojem se zabývá firma GardeniX, která laboratorně zkoumá a následně prakticky optimalizuje proces i technologii tohoto pěstování budoucnosti a nabízí tak svým zákazníkům efektivní a inovativní řešení.

Hydroponický systém v rodinné Farmě HRDLA ve fóliovníku o rozměrech 12 × 50 m disponuje 10.000 pěstebními pozicemi s produkcí až 2500 salátů týdně. Díky recirkulaci je uspořeno až 95 % vody oproti běžné produkci salátů a spotřeba vody na vypěstovaný salát nepřesahuje 3,5 l. Tyto saláty ze sazenic v rašelinových blocích od firmy Reprosam pěstují v hydroponickém systému od začátku března až do listopadu. Sklízí je a distribuují živé s kořenovým balem, díky čemuž je výrazně prodloužena jejich trvanlivost. Zákazníci mohou tyto saláty skladovat ve sklenici s vodou, zkonzumovat je celé a omezit tím plýtvání.

"Systém recirkulační hydroponie je šetrný k životnímu prostředí, umožňuje rychlejší a efektivnější produkci potravin a kvalitou vypěstovaných rostlin může konkurovat holandským high-tech skleníkům i na českém venkově. Díky našim zkušenostem a know-how dokážeme svým klientům nabídnout řešení na míru jejich podnikání," uvedl Ing. Šimon Břeský, CEO zabývající se výzkumem a vývojem hydroponického pěstování ve firmě GardeniX.

Farma HRDLA zaujímá významnou pozici mezi zemědělskými výrobci na Litoměřicku, navazuje na dlouholetou rodinnou tradici a letošní rok oslaví již 30 let působení. Díky hydroponickému pěstování nastolují novou éru hospodaření s vodou v zemědělství. Významné úspory vody v oblasti, která dlouhodobě trpí nedostatkem vody v půdě, jsou jednoznačně pozitivním krokem. Farma zajišťuje dostatek potravin českým maloodběratelům i velkoodběratelům se zárukou nejvyšší kvality.

Kontakt pro více informací:

Ing. Šimon Břeský

simon.bresky@gardenix.cz

www.GardeniX.cz

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Keywords ČR-pěstování-voda-firmy-GardeniX

Region
Prague, Central Bohemia region and Czech Republic

Category
Agriculture, environment
Energy, raw materials

RECEIVING PRESS RELEASES
Subscribe for free

Important notice:
Subscribers please note that material bearing the label "PROTEXT" is not part of CTK's news service and is not to be published under the "CTK" label. Protext is a commercial service providing distribution of press releases from clients, who are identified in the text of Protext reports and who bear full responsibility for their contents.