Exkluzivní rozhovor CGTN s čínským podnikatelem na Tonze

Čínský podnikatel Yu Hongtao se nachází na souostroví Tonga. Ve svém rozhovoru pro CGTN uvedl, že ostrov stále pokrývá sopečný prach.

„Podle mého pozorování se záchranných a likvidačních prací po katastrofě účastní všichni obyvatelé," uvedl Yu. „Téměř všichni přitom nosí roušky. Na ulicích je stále vulkanický popel, který padal po několik hodin. Země, vegetace i lidská obydlí jsou jím pokryté."

„Část dobrovolníků odklízí popel ze silnic, ale zatím pouze ve městech. Silnice se teprve vyklízejí." popsal.

Podle Yuových slov se situace ohledně životních podmínek na Tonze – včetně zásobování vodou, elektřinou a potravinami – zatím nevrátila do normálu, ale v některých oblastech už jsou patrná zlepšení.

Popsal, že dodávka elektřiny byla v mnoha lokalitách obnovena během jednoho dne po erupci, která ji přerušila. Již v den erupce si místní hned po rozednění doplnili zásoby.

„Já sám jsem si připravil zásobu vody, jídla a další vody." říká.

„Zásob tu máme dostatek. Balená voda v supermarketech došla, ale další potřebné věci jsou k dostání."

Mezi dostupnými potravinami schází zelenina. Yu uvádí, že podle jeho přítele, který pracuje v zemědělství, nebude na ostrově čerstvá zelenina k dispozici více než měsíc. Co se týče ovoce, říká: „Na ostrově ho nikdy nebylo mnoho, převážně jen vodní melouny. I těch je ale nyní nedostatek."

"Neřekl bych, že se tu život vrátil do normálu," řekl Yu pro CGTN

Dodal, že místopředseda vlády vyhlásil výjimečný stav a Tonžané se zapojují do pomoci při katastrofě a odklízení sopečného popela na silnicích.

"Pokud se popel neodklidí, projíždějící vozidla ho budou zvedat zpět do vzduchu a skončí na střechách," vysvětlil.

„Zdrojem pitné vody je na Tonze déšť. Každá domácnost má na střeše nainstalovaný sběrač dešťové vody – proto je odklizení veškerého popela tak důležité."

https://news.cgtn.com/news/2022-01-21/CGTN-exclusive-interview-with-Chinese-businessman-in-Tonga-16Z8jjeEew8/index.html

Video - https://www.youtube.com/watch?v=EJjyJg1sKVM

KONTAKT: Jiang Simin, +86-188-2655-3286, cgtn@cgtn.com

Keywords Tonga-Čína-katastrofy-CGTN

Region
Asia, Australia

Category
Services, tourism

RECEIVING PRESS RELEASES
Subscribe for free

Important notice:
Subscribers please note that material bearing the label "PROTEXT" is not part of CTK's news service and is not to be published under the "CTK" label. Protext is a commercial service providing distribution of press releases from clients, who are identified in the text of Protext reports and who bear full responsibility for their contents.