CGTN: Jak Čína "pluje společně se světem na bezbřehém oceánu"

„Bezbřehý je oceán, kde plujeme s větrem" je verš z čínské básně napsané před 1000 lety.

Toto starobylé rčení, které znamená, že neexistují zeměpisné hranice, kam cestujeme za přáteli, má v moderní Číně velký ohlas.

„Chtěl bych všem jasně říci, že dveře otevírající se Číny se nezavřou a budou se otevírat ještě více," řekl čínský prezident Si Ťin-pching na fóru Boao pro Asii v roce 2018.

Od reforem a otevření...

Pozoruhodné změny, které vyplynuly z čínské politiky reforem a otevírání z roku 1978, svědčí o velké síle přesvědčení, že otevřenost je cestou k růstu a bohatství.

V souladu s touto politikou se země změnila z převážně zemědělského státu na druhou největší ekonomiku na světě.

Celkový čínský dovoz a vývoz zboží se v roce 2020 meziročně zvýšil o 1,9 % na 32,16 bilionů jüanů (cca 4 647 miliard dolarů), čímž dosáhl rekordní hodnoty, a to navzdory celosvětovému poklesu dodávek. Čína se tak stala jedinou velkou světovou ekonomikou, která zaznamenala kladný růst zahraničního obchodu.

V roce 1978 činil objem vývozu jen 20,6 miliardy dolarů.

Čína usilovně pracuje na tom, aby na svůj obrovský domácí trh přilákala více globálních investorů a snaží se otevřít přístup na místní trh a zlepšovat podnikatelské prostředí.

Nedávný průzkum ministerstva obchodu ukazuje, že 96,4 % podniků se zahraničními investicemi je optimistických ohledně svých obchodních vyhlídek v Číně.

Podle zprávy Světové banky pro rok 2020 se Čína také již druhým rokem po sobě zařadila mezi deset nejlepších ekonomik světa, pokud jde o snadnost podnikání, a to díky programu hloubkových reforem.

Od spuštění iniciativy Nová hedvábná stezka v roce 2013 podepsala Čína dohody o spolupráci se 140 zeměmi a 31 mezinárodními organizacemi.

... k novému modelu rozvoje

V době, kdy se Čína prostřednictvím 14. pětiletého plánu (2021-2025) vydává na novou cestu socialistické modernizace, je otevírání čínské ekonomiky i nadále zásadní součástí nového plánu rozvoje země.

Čína v plánu představila svůj rozvojový model „dvojího oběhu" a zavazuje se, že v příštích pěti letech dále otevře své trhy, aby se vypořádala se zpomalením ekonomiky, které způsobila celosvětová pandemie novým koronavirem a podpořila mezinárodní spolupráci.

Nové paradigma rozvoje znamená zajistit lepší propojení a využití domácích i zahraničních trhů uvolněním potenciálu domácího trhu.

Konkrétní snahy již probíhají.

Čína má nyní 21 pilotních zón volného obchodu (ZVO) poté, co v loňském roce představila tři nové zóny volného obchodu. Podepsala také dohodu o regionálním hospodářském partnerství, která má být největším blokem volného obchodu na světě.

https://news.cgtn.com/news/2021-05-31/How-China-sails-together-on-the-boundless-ocean-with-the-world-10GK4NahBPq/index.html

Video - https://www.youtube.com/watch?v=llVMizO8amM

KONTAKT: cgtn@cgtn.com

Keywords Čína-společnost-CGTN

Region
Asia, Australia

Category
Media, society and lifestyle

RECEIVING PRESS RELEASES
Subscribe for free

Important notice:
Subscribers please note that material bearing the label "PROTEXT" is not part of CTK's news service and is not to be published under the "CTK" label. Protext is a commercial service providing distribution of press releases from clients, who are identified in the text of Protext reports and who bear full responsibility for their contents.