Zámek Loučeň prodlužuje Květ(n)omluvu do 13. 6.

Úspěšné prohlídky, při kterých návštěvníci porozumí řeči květin, se na Zámku Loučeň prodlužují o dva týdny do neděle 13.6.. Konečně se, již v doprovodu kostýmovaných průvodců, malí a velcí návštěvníci přenesou do doby, kdy se místo emotikonů vzkazy sdělovaly květinou. Na závěr prohlídky mají možnost ochutnat fialkový sorbet, připravený speciálně pro tuto akci.

Květomluva má svůj základ v orientu, do střední Evropy se dostala v 17. století a širšího povědomí se dočkala v druhé polovině 19.století s rozvojem romantismu, měšťanské společnosti a zejména etikety. Květomluva je vlastně systém neverbální komunikace, často používaný k utajení sdělení.

„Na Zámku Loučeň jsme objevili kouzlo květomluvy již před rokem, když jsme představili našim návštěvníkům Příběh lásky. Při studiu dobových pramenů jsme narazili na květomluvu a je to téma natolik široké, že jsme využili podobnost s názvem měsíce května, a pod názvem KVĚT(N)OMLUVA přiblížili návštěvníkům hned, jak bylo možné náš zámek otevřít. A protože teprve ode dneška můžeme mít skupinové prohlídky, rozhodli jsme se tento program prodloužit o dva týdny, a to do neděle 13.6.“ sdělila ředitelka loučenského zámeckého areálu Kateřina Šrámková.

Dle aktuálních protiepidemických balíčků jsou od 31. května opět možné návštěvy hradů a zámků s průvodci ve skupinách do 10 osob a pokud jsou návštěvníci testovaní či očkovaní, tak do 30 osob.

V každé místnosti přivítá návštěvníky květinová instalace unikátní svojí symbolikou. Každá květina znamená vzkaz, který si mezi sebou předali obyvatelé zámku. Návštěvníci se tak dozví i mnoho o historii a určitě jim neuniknou drobná tajemství z knížecí rodiny Thurn-Taxisů. Protože loučeňský zámecký areál je známý především svým labyrintáriem v zámeckém parku, tak i zde se odehrává exteriérová část Květ(n)omluvy a připomíná tak trochu cestu kolem světa. Návštěvníci, kteří raději než zámecké komnaty mají pobyt venku, se seznámí s národními květinami sedmi zemí a za vyluštění tajenky získají děti malou symbolickou odměnu od květinové víly Jiřinky, která vždy o víkendech prochází zámeckým parkem a odpoledne čte dětem květinové pohádky. Ve všední dny jsou odměny ve vstupním infocentru.

Zámecký areál je otevřený 7 dní v týdnu v době od 10 do 17 hodin, o víkendech až do 19 hodin. Jsou otevřené také všechna gastronomická zařízení, jak stánky s občerstvením, tak i vnitřní prostory restaurací.

„Podle ohlasů z předešlých víkendů máme radost, že se květomluva návštěvníkům líbí. Uvědomujeme si, že někdy mohou být návštěvníci bezradní, jaká aktuální opatření se jich týkají, ale rád bych ujistil, že do zámeckého parku i na prohlídku mohou přijít všichni, aniž by museli předkládat speciální dokumenty, pouze je potřeba dodržovat základní opatření jako respirátory a rozestupy. I když omezení 10 osob v prohlídce je pro nás náročnější na logistiku, naši průvodci budou rádi chodit častěji, abychom mohli vyjít vstříc všem,“ uvádí Vratislav Zákoutský, kastelán Zámku Loučeň.

Zámek Loučeň patří k nejnavštěvovanějším památkovým objektům v ČR od roku 2007, kdy byl poprvé otevřen veřejnosti. Součástí areálu je barokní zámek ze 17.století, památkově chráněný anglický park, unikátní labyrintárium. Je oblíbeným cílem jednodenních výletů, ale i delších pobytů díky hotelu a restauraci, které jsou zde k dispozici.

Kontakt:

Vratislav Zákoutský, kastelán, infocentrum@zamekloucen.cz

Keywords ČR-památky-příroda-Zámek Loučeň

Region
Central Bohemia region

Category
Culture
Media, society and lifestyle
Services, tourism

RECEIVING PRESS RELEASES
Subscribe for free

Important notice:
Subscribers please note that material bearing the label "PROTEXT" is not part of CTK's news service and is not to be published under the "CTK" label. Protext is a commercial service providing distribution of press releases from clients, who are identified in the text of Protext reports and who bear full responsibility for their contents.