Meziroční nárůst cen energií na Českomoravské komoditní burze Kladno

Cena silové elektřiny na Českomoravské komoditní burze Kladno vzrostla meziročně o více než 40 procent, plyn zdražil o téměř 30 procent, příčinou je prudký růst cen na velkoobchodních trzích.

Meziroční nárůst cen energií v desítkách procent zaznamenala v roce 2018 Českomoravská komoditní burza Kladno (ČMKB). Roční kontrakty elektřiny v nízkém napětí dosáhly v závěrečných měsících roku průměrné ceny 1471 Kč za megawatthodinu (MWh), což znamená meziroční nárůst o 43 procent. Roční kontrakty zemního plynu v maloodběru se v listopadu a prosinci obchodovaly za průměrných 638 CZK/MWh (meziroční nárůst o 27,3 procenta).

Příčinou takto razantního zdražení je růst cen energetických produktů na velkoobchodních trzích, které v roce 2017 převedla pražská burza PXE na svého majitele - německou EEX (velkoobchodní produkty elektřiny) a na pařížskou burzu Powernext (velkoobchodní produkty plynu).

Nárůst cen energií pro konečné zákazníky na ČMKB v roce 2018 byl o to razantnější, že obchodování zahajovalo pod úrovní uzavíracích cen předchozího roku. U ročních kontraktů elektřiny v nízkém napětí kurz v druhé polovině března dokonce klesl na roční minimum 940 CZK/MWh. Poté už ale následoval zprvu pozvolný, ale ve třetím čtvrtletí už strmý růst až k hranici 1600 CZK/MWh, kolem které kurz elektřiny až do začátku října osciloval. Následně došlo k mírné korekci a oscilaci v pásmu 1400 až 1575 CZK/MWh s uzavírací cenou 1421 CZK/MWh.

Podobně i zemní plyn v maloodběru zahájil rok 2018 pod uzavírací cenou předchozího roku (463 CZK/MWh). Následoval cenový růst s letní stagnací v rozmezí 550 až 600 CZK/MWh. K výraznému vzestupu došlo ve třetím čtvrtletí s překročením hranice 700 CZK/MWh a ročním maximem 741 CZK/MWh (24. září). Na rozdíl od cenového vývoje elektřiny však u plynu ve čtvrtém čtvrtletí následoval pokles, a to až k úrovni 625 CZK/MWh s uzavírací cenou 635 CZK/MWh.

Výši meziročního zdražení ilustrují uzavírací ceny roku 2018 v porovnání s prosincem 2017. Závěrečný kurz ročního kontraktu elektřiny v nízkém napětí stoupl v meziročním srovnání o 40,6 procenta, kurz zemního plynu v režimu maloodběr vzrostl o 23,1 procenta.

V roce 2018 zaznamenala sekce Energetická burza ČMKB rekordní bilanci obchodování. Maxima bylo dosaženo v počtu 7783 kontraktů, objemem 6,626 milionu MWh zobchodovaných energií i finanční hodnotou uzavřených obchodů 6,257 miliardy korun. Od konce roku 2009, kdy ČMKB trh s energiemi pro konečné odběratele otevřela, zde bylo do konce roku 2018 uzavřeno cca 51.400 kontraktů na celkový objem cca 42,6 milionu MWh elektřiny a plynu v hodnotě 33 miliard korun.

Kontakt:

Martin Soukup

tiskový mluvčí Českomoravské komoditní burzy Kladno

e-mail: msoukup@cmkbk.cz

Českomoravská komoditní burza Kladno vznikla v roce 1995 dle zákona č. 229/1992 Sb., o komoditních burzách a na základě státních povolení udělených Ministerstvem průmyslu a obchodu a Ministerstvem zemědělství. ČMKB je první energetickou burzou v České republice, obchodování s energiemi organizuje v samostatné sekci Energetická burza od roku 2002.

Keywords ČR-burzy-energie-ČMKB

Region
Central Bohemia region

Category
Finance, economics
Energy, raw materials

RECEIVING PRESS RELEASES
Subscribe for free

Important notice:
Subscribers please note that material bearing the label "PROTEXT" is not part of CTK's news service and is not to be published under the "CTK" label. Protext is a commercial service providing distribution of press releases from clients, who are identified in the text of Protext reports and who bear full responsibility for their contents.