Českomoravská komoditní burza Kladno hlásí rekordní bilanci obchodování s dodávkami energií pro konečné zákazníky

Hned trojnásobný rekord v obchodování dodávek energií zaznamenala v roce 2018 Českomoravské komoditní burza Kladno (ČMKB). Maxima bylo dosaženo počtem 7783 kontraktů, objemem 6,626 milionu megawatthodin (MWh) zobchodovaných energií a finanční hodnotou uzavřených obchodů 6,257 miliardy korun. Počet kontraktů se meziročně zvýšil o 13 procent, objem obchodování vzrostl o 8,5 procenta a ve finančním vyjádření vlivem růstu cen o 57 procent.

"Energetický trh ČMKB roste už od roku 2010 a dlouhodobě funguje jako centrální tržní místo pro obchodování dodávek elektřiny a plynu. V posledních pěti letech roční bilance pravidelně překonává hranici 6 terawatthodin zobchodovaných energií. Rekordní objem roku 2018 je o to cennější, že byl dosažen v období, kdy obchodující vyžadují co nejefektivnější formy nákupu. Skutečnost, že je přitahuje burzovní trh, vypovídá o přidané hodnotě, kterou má silně konkurenční prostředí ČMKB. Ale oceňovaná je i rychlost nákupu, burzovní standardy a odstranění spousty administrativy," vysvětlil předseda burzovní komory ČMKB Pavel Štorkán.

Obchody s dodávkou zemního plynu se na celkové bilanci podílely 56 procenty (3,708 TWh), obchody se silovou elektřinou představovaly 44 procent (2,918 TWh).

Vedle obchodní bilance byl znovu rekordní i počet registrovaných účastníků obchodování, který meziročně vzrostl o 3 procenta na 6262. Vedle několika set firem (mimo jiné dopravní podniky, průmyslové firmy, teplárny, vodárny nebo zemědělské společnosti) zde nakupuje energie cca 600 měst a obcí, téměř všechna ministerstva a kraje, státní organizace, nemocnice nebo vysoké školy. Elektřinu a zemní plyn nakoupené na Českomoravské komoditní burze Kladno využívají i všechny požární stanice a policejní služebny, elektřinou z burzy se svítí na všech soudech a ve všech věznicích v České republice. Elektřina pořízená na ČMKB zajišťuje noční osvětlení a provoz semaforů ve většině velkých měst, ale také třeba osvětlení hradů a zámků či zpřístupněných jeskyní v Čechách i na Moravě.

Trh s elektřinou pro konečné odběratele otevřela ČMKB v závěru roku 2009, trh se zemním plynem v polovině roku 2010. Kumulovaná bilance obchodování na tomto trhu do konce roku 2018 představuje 51,4 tisíce kontraktů na celkový objem cca 42,6 milionu MWh elektřiny a plynu v hodnotě 33 miliard korun.

Kontakt:

Martin Soukup

tiskový mluvčí Českomoravské komoditní burzy Kladno

e-mail: msoukup@cmkbk.cz

Českomoravská komoditní burza Kladno vznikla v roce 1995 dle zákona č. 229/1992 Sb., o komoditních burzách a na základě státních povolení udělených Ministerstvem průmyslu a obchodu a Ministerstvem zemědělství. ČMKB je první energetickou burzou v České republice, obchodování s energiemi organizuje v samostatné sekci Energetická burza od roku 2002.

Keywords ČR-burzy-energie-firmy-ČMKB

Region
Central Bohemia region

Category
Finance, economics
Energy, raw materials

RECEIVING PRESS RELEASES
Subscribe for free

Important notice:
Subscribers please note that material bearing the label "PROTEXT" is not part of CTK's news service and is not to be published under the "CTK" label. Protext is a commercial service providing distribution of press releases from clients, who are identified in the text of Protext reports and who bear full responsibility for their contents.