HWPL pomáhá lidem na Ukrajině

Přes jeden a půl milionu lidí. Přesně tolik Ukrajinců už podle OSN muselo v důsledku ruské invaze opustit své domovy a odejít ze země. Kvůli intenzivním bojům v řadě ukrajinských měst přibývá na hranicích se sousedními státy stále větší počet uprchlíků, kteří se mnohdy bez jídla, pití nebo teplého oblečení pokoušejí dostat přes hranice. Mnohahodinové čekání na hraničních přechodech se jim snaží usnadnit i mezinárodní mírová organizace HWPL, která k ukrajinsko-slovenským hranicím dopravila nezbytnou humanitární pomoc v hodnotě 74.000 Kč.

Podle Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) už ukrajinsko-slovenské hranice překročilo okolo 114.000 utečenců. Lidem, kteří si často ani nestihli sbalit na cestu to nejnutnější, pomáhají nedaleko hraničního přechodu Vyšné Nemecké dobrovolníci z neziskové organizace HWPL. Materiální pomoc v hodnotě více než 70.000 Kč, pocházející ze zdrojů HWPL - Česko a HWPL – Francie, dopravili na základní školu v obci Nelipyno ležící jen pár kilometrů od Mukačeva. Odtud bude dále distribuována uprchlíkům, kteří Zakarpatskou Ukrajinou buď procházejí, anebo si tuto oblast zvolili jako své dočasné útočiště.

Součástí první dodávky hmotné pomoci na Ukrajinu jsou především trvanlivé potraviny, základní hygienické potřeby nebo dětské pleny. Za účelem zmírnění humanitární krize na ukrajinských hranicích má organizace HWPL v plánu uspořádat také veřejnou finanční sbírku. Výtěžek bude určen především na nákup zdravotnického materiálu, léků nebo spacáků, které v ukrajinských distribučních centrech s humanitární pomocí zoufale chybí.

Vedle materiální pomoci se dobrovolníci z HWPL v příštích měsících zaměří také na sociální pomoc utečencům. Podle oficiálních zdrojů už do ČR dorazilo přes 42.000 uprchlíků z Ukrajiny. S orientací v neznámém prostředí a zapojením do společnosti jim ve spolupráci s regionálními institucemi pomohou právě pracovníci HWPL. Nově příchozím žadatelům o azyl mohou asistovat buď jako tlumočníci, nebo jako průvodci např. při komunikace s úřady při vyřizování nezbytných dokumentů.

HWPL pevně věří, že každý z nás se může stát poslem míru. I proto chtějí zástupci HWPL z ČR a Francie v nadcházejících dnech uspořádat finanční sbírku, díky níž by mohla být realizována materiální pomoc na ukrajinsko-slovenských hranicích. Jsme přesvědčeni o tom, že i sebemenší dar může v konečném důsledku přispět k mírovému řešení rusko-ukrajinského konfliktu:

„Vojenská agrese proti suverénnímu státu nemůže být řešením žádného problému. Nebezpečí takové války a násilného konfliktu nejvíce dopadá na nevinné občany, včetně žen, mládeže a dětí. Rusko musí stáhnout své jednotky zpět do své země. Žádáme všechny národy, aby prokázaly svou lidskost tím, že nabídnou pomoc uprchlíkům.“ (prohlášení HWPL)

HWPL je poměrně mladou mezinárodní mírovou organizací přidruženou k ECOSOC OSN, která vznikla 25. 5. 2013. Od té doby prostřednictvím různých mírových iniciativ na politické, kulturní i vzdělávací úrovni apeluje na nutnost vytvoření světa bez válek. Mírového summitu, pořádaného organizací HWPL v září roku 2014 v Soulu, se zúčastnilo okolo 200 000 návštěvníků z celého světa, včetně významných evropských politiků. V tuto chvíli je jednou z klíčových iniciativ HWPL ratifikace „Deklarace míru a ukončení válek“ (DPCW) jako mezinárodní dohody, která může významným způsobem přispět k vytvoření a udržení míru, a to nejen na regionální ale i globální úrovni.

Kontakt:

Czech@hwpl.kr

hwpl.kr

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Keywords ČR-Ukrajina-sociální-firmy-HWPL

Region
Prague, Central Bohemia region and Czech Republic

Category
Media, society and lifestyle

RECEIVING PRESS RELEASES
Subscribe for free

Important notice:
Subscribers please note that material bearing the label "PROTEXT" is not part of CTK's news service and is not to be published under the "CTK" label. Protext is a commercial service providing distribution of press releases from clients, who are identified in the text of Protext reports and who bear full responsibility for their contents.