Architekti a designéři na vodě

- Doprovodný program Designbloku Architekti a designéři na vodě se odehraje na lodi

- Přednášky českých architektů a designérů se uskuteční na nové elektrické lodi Marie D´Bohemia

- Neformální setkání o designu, architektuře…a štěstí

Každý večer od 6. do 9. října vypluje z Čechova mostu v 17:00 loď Marie D´Bohemia s předními českými architekty a designéry. V rámci doprovodného programu Designbloku budou mluvit o své práci a také o štěstí, které je tématem letošního třiadvacátého ročníku.

Na plavbě elektrickou lodí navržené ateliérem Vera Hampl Architects budou mezi hosty architekti Martin Rajniš a Adam Rujbr nebo Michal Froněk z designérského dua Olgoj Chorchoj. Plavbu ve středu 6. října zahájí profesor Jiří Pelcl.

Elektrická loď Marie D´Bohemia bude místem neformálních přednášek a setkání, jež jsou součástí doprovodného programu letošního Designbloku, největší přehlídky designu ve střední Evropě. Vedle hlavního programu v prostorách Gabriel Loci a Uměleckoprůmyslového muzea budou moci návštěvníci objevit novou plně elektrickou loď z Marie d´Bohemia. Plavidlo s plně elektrickým pohonem splňuje nejpřísnější současné ekologické a kvalitativní požadavky. Navrhla jej architektka Vera Hampl, jež má ve svém portfoliu návrhy rodinných domů, komerčních a administrativních interiérů v České republice i v Brazílii. Tématem, které propojí všechny vystavující, bude hledání štěstí. „Návrat k přirozenosti, renesance hodnot lidskosti a optimismus jsou hodnoty, které design může přinést,“ říká Jana Zielinski, ředitelka Designbloku. Elektrická a bezemisní loď Marie D´Bohemia tak tuto myšlenku podpoří a přirozeně doplní jedno z festivalových míst.

Hostem první plavby bude architekt, designér a profesor Jiří Pelcl, který na lodi ve středu 6. října představí svůj koncept materiality. Práce oceňovaného designéra jsou zastoupeny ve významných světových muzeích designu, navrhl například interiéry pro prezidenta Václava Havla na Pražském hradě nebo velvyslanectví v Římě.

Architekt a profesor Martin Rajniš ve čtvrtek 7. října představí chystané projekty Expa v Dubaji nebo vinařství v Dolních Dunajovicích. Jeho ateliér Huť architektury stojí také za návrhem rozhledny Doubravka na Praze 14.

Páteční večer bude patřit designérovi Michalu Froňkovi (Olgoj Chorchoj), který přiblíží vznik, úskalí a úspěchy při budování nové ryze české značky Bohematic. Unikátní malosériové hodinky této značky jsou založeny na precizní manufakturní výrobě v Novém Městě nad Metují.

Program na lodi Marie D´Bohemia zakončí architekt Adam Rujbr. Ten se bude věnovat tématu šetrných staveb a cirkulární ekonomice ve stavebnictví. Zamyšlení, co pro české architekty a designéry znamená štěstí, a jak jej reflektují ve své práci, přinesou rozhovory vedené Verou Hampl. Mediálním partnerem je ARCHIZOOM, web o české architektuře. Kapacita přednášek je omezena, rezervace míst jsou dostupné na tomto odkazu.

Marie D´Bohemia

V pořadí pátá supermoderní loď z řady Bohemia byla postavena v Německu přímo pro pražské podmínky. Plavidlo s čistě elektrickým bateriovým pohonem je určeno pro kratší okružní plavby v centru hlavního města. Loď je odpovědí na ekologické a kvalitativní požadavky současnosti, postupně mají tyto lodě nahradit konstrukčně starší typy lodí. Díky bezemisnímu a tichému provozu je ideální pro plavby na Vltavě v metropoli. Její návrh pochází z ateliéru VH Architects vedeným architektkou Verou Hampl.

Vera Hampl | VH Architects

Vystudovala architekturu a urbanismus na Univerzita Santa Úrsula v Rio de Janeiro (1995), kde pokračovala i v postgraduálním studiu interiérového designu na Univerzita Pontifícia Católica (1998). Několik let strávila na stážích v ateliérech Ruye Ohtakeho, India da Costy a Edisona Musy, kde také zahájila profesní kariéru. Po přesídlení do České republiky pracovala pro firmu Lewis & Hickey, aby v roce 1999 založila vlastní architektonickou kancelář Vera Hampl Architects. Její návrhy rodinných domů, komerčních i administrativních prostor a nejrůznějších interiérů byly realizovány v Brazílii a České republice.

Kontakt:

Lan Duongová | Idealab

E-mail: lan@idealab.cz

Telefon: +420 774 179 387

Keywords ČR-architektura-kultura-stavby-společnost

Region
Prague, Central Bohemia region and Czech Republic

Category
Culture
Building industry, housing and real property

RECEIVING PRESS RELEASES
Subscribe for free

Important notice:
Subscribers please note that material bearing the label "PROTEXT" is not part of CTK's news service and is not to be published under the "CTK" label. Protext is a commercial service providing distribution of press releases from clients, who are identified in the text of Protext reports and who bear full responsibility for their contents.