Na Documentě se Spolková republika Německo prezentovala v nové podobě

„Documenta. Politika a umění“ od 18. června 2021 v Německém historickém muzeu (Deutsches Historisches Museum)

Documenta se již v počátcích stala nejúspěšnější německou přehlídkou umění především díky nové politické situaci: konci nacionálního socialismu a formování dvou mocenských bloků během studené války. Snažila se sice distancovat od nacistické kulturní politiky, ale přesto se odmítala otevřeně zabývat nacistickou minulostí. Zároveň znamenala politicky motivovaná orientace na Západ odhodlaný odklon od uměle vytvořeného socialistického pojmu „Východní blok“.

„Documenta. Politika a umění“ (18. června 2021 – 9. ledna 2022) v Německém historickém muzeu (Deutsches Historisches Museum) je první výstava, která se na příkladu slavné velké přehlídky umění v Kasselu zabývá různorodými aspekty vzájemného působení politiky na umění a naopak v německé společnosti po roce 1945.

Prof. dr. Raphael Gross, předseda Nadace Německého historického muzea (Stiftung Deutsches Historisches Museum): „Documenta představuje vždy mnohem víc než jen pouhou vynikající přehlídku umění. Díky ní se stala odmítaná a až do roku 1945 pronásledovaná moderna oblíbenou epochou mladé Spolkové republiky Německo. Moderní umění sloužilo prvním tvůrcům Documenty jako vítaná možnost vymezit se vůči nacistické minulosti. Přitom tady ale existuje i určitá kontinuita: Historik Carlo Gentile například tematizuje skutečnost, že Werner Haftmann – jedna z klíčových postav rané Documenty – se v létě 1944 podílel na válečných zločinech. Nebyla to tedy jen náhoda, že v obraze moderního umění v pojetí Haftmanna nenašla své místo díla zavražděných židovských umělců a umělkyň. V rámci naší výstavy nyní poprvé systematicky sledujeme, jakým způsobem se na Documentě dělala pomocí umění politika. Tím umožníme, jak doufáme, novou perspektivu nahlížení na dějiny Spolkové republiky Německo.“

Výstavu sponzoruje Spolková kulturní nadace

https://www.dhm.de/en/press/press-release/how-the-federal-republic-of-germany-shaped-its-image-anew-at-documenta/

Německé historické muzeum (Deutsches Historisches Museum)

Ředitel oddělení komunikace

Dr. Stephan Adam

Unter den Linden 2

10117 Berlín

Tel. +49 30 20304-150

presse@dhm.de

Tisk a vztahy s veřejností

Daniela Lange

Unter den Linden 2

10117 Berlín

Tel. +49 30 20304-410

presse@dhm.de

www.dhm.de

Keywords Německo-kultura-společnost-politika

Region
Europe, EU, NATO

Category
Culture
Media, society and lifestyle
Services, tourism

RECEIVING PRESS RELEASES
Subscribe for free

Important notice:
Subscribers please note that material bearing the label "PROTEXT" is not part of CTK's news service and is not to be published under the "CTK" label. Protext is a commercial service providing distribution of press releases from clients, who are identified in the text of Protext reports and who bear full responsibility for their contents.