Tisková zpráva ke Světovému dni ústního zdraví 2020

Dne 20. května v Praze proběhne tisková konference za účasti prezidenta České stomatologické komory doc. MUDr. Romana Šmuclera, CSc., a ministra zdravotnictví prof. MUDr. Petra Arenbergera, DrSc., MBA.

„Ústa, obraz našeho zdraví.“

Řekněme si rovnou, že úroveň hygieny dutiny ústní v České republice není lichotivým obrazem našeho národa. Přitom nejde primárně o estetiku, dokonce nejde "jen" o záchranu zubů před zubním kazem. Ústa jsou obrazem celkového zdraví a ovlivňují řadu jiných orgánů našeho těla. Česká stomatologická komora se ve spolupráci s partnery již tradičně zapojila do organizace a oslav Světového dne ústního zdraví, který pořádá Světová stomatologická federace (FDI) každoročně 20. března pod názvem World Oral Health Day (WOHD) ve více než 150 zemích světa. V Česku vznikla široká koalice proti zubnímu kazu a zánětu dásní. Pokud se budou všichni starat o čistotu svých úst, naše náklady na stomatologickou péči poklesnou, podobně jako potřeba množství zubních lékařů. Každý pacient má vše ve svých rukách. Udělejme si společně REPUBLIKU BEZ KAZU.

V roce 2020 jsme hned dvakrát připravili velkou akci, ale pandemie COVID-19 byla proti. Letos slavíme 20. březen nejprve online kampaní. Sociální sítě, mediální podpora, podpora partnerů a vzdělávacích organizací nám umožňuje oslovit statisíce dětí a dospělých po celé ČR. Široká veřejnost, dětské domovy, MŠ a ZŠ po celé ČR jsou zapojeny do online soutěží, které nesou hlavní myšlenky prevence.

Vzhledem k pandemii jsme v březnu začali s velkým ohlasem online kampaní a nyní začíná série akcí pro veřejnost a školy.

Hlavním motivem letošní kampaně je snaha zlepšit špatný stav hygieny dutiny ústní v České republice. Pacienti se vyhýbali zubnímu kartáčku, ale dožadovali se lékaře. Ještě tomu není tak dávno, kdy průměrný občan našeho státu potřeboval necelý jeden zubní kartáček na rok. Hrůza! Výsledkem intenzivní snahy v posledních letech je současná průměrná spotřeba 1,78 kartáčku na osobu a rok (Analýza společnosti COLGATE-PALMOLIVE Česká republika, spol. s r. o., na základě dat poskytnutých společností Nielsen a údajů Českého statistického úřadu).

Pojďme dál! Ve vyspělých zemích je spotřeba cca jeden kartáček za dva měsíce. Zkusme se zlepšit alespoň na jeden kartáček za kvartál! Nejde o zvýšení nákupů. Lidé si nekupují kartáčky do sbírky, a pokud je kupují a opotřebovávají, je to nepřímý ukazatel míry čištění dutiny ústní.

Zároveň je třeba, aby jim zubní lékaři nebo dentální hygienistky vybrali nejenom správný zubní kartáček, ale například i mezizubní kartáček nebo monokartáček, ústní vodu či jiné pomůcky. Pak nebudeme řešit „nedostatek zubních lékařů“, ale vypořádáme se se zubním kazem jednou provždy, jak to už u dětí chtějí brzo dokázat vyspělé země.

Současně Česká stomatologická komora startuje nový portál a celoroční aktivity s názvem REPUBLIKA BEZ KAZU (ve variantách třeba MĚSTO BEZ KAZU nebo KRAJ BEZ KAZU). Snahou je celoroční spoluprací mezi Komorou, školami a dobrovolníky dokázat, aby zubní kaz postupně vymizel z naší populace.

"Pravda o důležitosti čištění zubů a láska k čistotnosti musí už konečně zvítězit nad pověrami a lajdáctvím!" říká doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc., prezident ČSK.

Cílem oslav je připomenout důležitost ústní hygieny, zdravých stravovacích návyků, edukovat v oblasti péče a prevence onemocnění ústní dutiny v každém věku.

Myslíme si, že 20. května budeme moci zapomenout na pandemii a plnými silami se věnovat boji se zubním kazem a parodontopatiemi přímo s dětmi a dospělými. Nastane druhá fáze letošní kampaně. Věříme, že zaplavíme školy, budeme na ulicích v prostorách našich partnerů a dělat vše pro to, aby obraz našeho ústního zdraví byl už konečně lichotivý.

Potvrzení účasti na tiskové konferenci prosíme do 19. 5. 2021 na: henrieta.hajsman@dent.cz

Kontakt:

Ing. Henrieta Hajšman

tisková tajemnice ČSK

henrieta.hajsman@dent.cz

Keywords ČR-zdraví-média-stomatologie-hygiena

Region
Prague, Central Bohemia region and Czech Republic

Category
Health service
Media, society and lifestyle

RECEIVING PRESS RELEASES
Subscribe for free

Important notice:
Subscribers please note that material bearing the label "PROTEXT" is not part of CTK's news service and is not to be published under the "CTK" label. Protext is a commercial service providing distribution of press releases from clients, who are identified in the text of Protext reports and who bear full responsibility for their contents.