DOX uvádí druhý ročník online festivalu Uroboros zaměřeného na kritický a společensky angažovaný design a umění. Účastníky čeká 48 workshopů, přednášek, diskusí, performancí, koncertů.

Mezinárodní festival Uroboros se koná 5. až 18. května 2021, online. Navazuje na loňský ročník, jehož se zúčastnilo více než 30 umělců a designérů z celého světa. Festival rozvíjí dlouhodobý projekt #Datamaze, který se zaměřuje na kritickou reflexi působení digitálních technologií na naši existenci. Uroboros pořádá Centrum současného umění DOX ve spolupráci s kolektivem Uroboros a bratislavským „prostorem pro chybějící kulturu“ Fuga. Na programu 14 festivalových dní se podílí přes 80 autorů a kurátorů, část programu proběhne v češtině.

Hlavní téma letošního festivalového ročníku „Designing in Troubling Times“ (design v neklidné době) je inspirováno bájným mnohoznačným symbolem urobora – hada, který požírá svůj vlastní ocas a mění svou podobu ve věčném cyklu znovuvytváření. „Cyklický uroboros vystihuje nejistotu současné znepokojivé doby a kriticky reflektuje neutuchající snahy designérů vyřešit aktuální společenské problémy pomocí ‚chytrých‘ technologií. Festival zkoumá možnosti designu za hranicemi univerzalizujících technologických řešení a ptá se, co může design udělat pro podporu pozitivní společenské změny. Zaměřuje se přitom na cyklické až rituální procesy designové imaginace, inovace, selhání a nekonečného návratu,“ říká Michal Kučerák, jeden z kurátorů festivalu a autor projektu #DATAMAZE.

V letošním festivalovém programu se vzájemně proplétají čtyři programové sekce. Část zaměřená na syntetická média otevře otázky o povaze kreativity v kontextu umělé inteligence. Umělkyně a teoretička Joanna Zylinska (11. 5. od 19 h) se například zaměří na téma algoritmické kreativity a představí svou hypotézu, že lidská kreativita byla vždy založena na spolupráci či dokonce symbióze mezi lidským tělem/myslí a technologií.

Sekce nazvaná experimentální „ferální“ (zdivočelý) design se zaměřuje na možnosti otevřené kreativní spolupráce lidských i nelidských aktérů. Polská umělkyně Agnieszka Pokrywka (7. 5. od 13 h) přiblíží problematiku kulturní kolonizace v pozemském i extra-terestriálním kontextu a představí svůj interaktivní DIY bioreaktor, který kultivuje spirulinu, potravinu budoucnosti, vhodnou pro astronauty i kolonizátory Marsu. Společně s buňkami spiruliny Agnieszcin bioreaktor kultivuje i příběhy o kulturní kolonizaci. Hrůzné procesy kolonizace, typicky vedené lidskou touhou po moci, jsou zde „vyprávěny“ a interpretovány z perspektivy jednobuněčného organismu a stroje. Tato sekce vzniká ve spolupráci s evropským výzkumným projektem CreaTures (Creative Practices for Transformational Futures), který zkoumá možnosti umění a designu v kontextu klimatické krize a pozitivní společenské proměny.

Třetí sekce zaměřená na designový nonsens kriticky reflektuje sociopolitickou pozici současného designu a jeho obsesi v generování zisku skrze vytváření nesmyslných a nefunkčních technologických „řešení“ pro komplexní společenské problémy. Andrew Hugill (14. 5. 2021 od 11 h) ve své přednášce navrhne, jakou roli může mít v tomto „šíleném“ nonsensuálním kontextu současného designu patafyzika a jak může pomoci narušit zavedené vzorce antropocentrického chápání světa.

Část zaměřená na téma algoritmů se podívá na téma blockchainu z umělecké perspektivy. Martin Zeilinger (13. 5. od 18.30) bude mluvit o estetice fenoménu NFT (nezaměnitelných tokenů) a Diffraction Collective (18. 5. od 19 h) účastníky uvedou do světa predikčních trhů. Slavný italský hacker Jaromil (14. 5. od 16 h) představí strategie, jak dosáhnout algoritmické suverenity.

Doprovodný program v češtině zastřešuje téma posilování digitální imaginace, tedy schopnosti představovat si a myslet prostřednictvím digitálních technologií. Účastníci se mohou seznámit například s konceptem komplementárních měn (13. 5. od 13 h). U kulatého stolu se v závěru festivalu (18. 5. od 17.30) budeme ptát, zda je e-mail zastaralý, jak nás v digitální imaginaci omezuje naše dosavadní zkušenost a konkrétní softwarové aplikace, které denně používáme.

Festival Uroboros vzniká pod kurátorským vedením Michala Kučeráka, Lenky Hámošové a Markéty Dolejšové, dále ve spolupráci s Terezou Liškovou, Denisou Reshef Kera a Enriquem Encinasem. Pro zájemce je připraven placený i neplacený program. K vzájemnému síťování je připraven kanál na sociální síti Discord.

On-line festival kritického designu a umění Uroboros

5.–18. 5. 2021

Registrace, program a více informací na www.uroboros.design

Partneři festivalu Uroboros

Projekt CreaTures

Nadační fond Abakus

Magistrát hl. m. Prahy

Fond na podporu umenia

Ve spolupráci s FUGA

Online program tvoří: Leonardo Parra Agudelo (COL), Cristina Ampatzidou (GR/NL), Katarína Balážiková (SK), Isabel Beavers (USA), Andrea Botero (COL/FI), Care-full Design Lab (Kate Geck & Jaz Hee-jeong Choi & Siobhan McCarthy) (AUS), City as Spaceship (Jennifer Cunningham & Sue Fairburn (UK/CAN), András Csefálvay (SK), Crawlers (Lyndsey Walsh & Jess Cockerill) (AUS/DE), Pinar Demirdag (USA), Dominika Čupková (SK), DADA.NYC (Beatriz Ramos & Judy Mamm & Lenara Verle & Sparrow) (USA), Anna Desponds & Philo van Kemenade (PL/NL), Diffraction Collective (CZ), Markéta Dolejšová (CZ/FI), Agapetos Fa'aleava & Lan Thanh Ha & Naputsamohn Junpiban & Natasha Narain & Kavita Gonsalves (AUS), Palo Fabuš (SK), Časopis Fůd (Barbora Müllerová & Veronika Homolová & Lucia Žatkuliaková & Valentine Gallardo & Nuka Horvat) (CZ), David Green & Joseph Lindley & Zach Mason (UK), Amira Hanafi (EG), Hermetechnics Inc. (Karin Valis & Jakub Fiala) (SK), Andrew Hugill (UK), Zuzana Husárová & Ľubomír Panák (SK), Lena Chen (USA), International Dog Internet Research Institute (Ben Kirman & Conor Linehan & Shaun Lawson) (UK), Denis "Jaromil" Roio (IT), Josef Jelačič (CZ), Chris Kore (NL), Dominika Knoblochová (CZ), Jakub Lanc (CZ), Lukáš Likavčan (SK), Dr D. Little & Dr Wu (USA), Laura Lotti (AUT), Maraki (SK), Miranda Marcus (UK), Roman Novotný (CZ), Nadia Piet (NL), Agnieszka Pokrywka (PL/FI), Mary Ponomareva & Chris Kore & Entangled Others (NL), Kateřina Přidalová (CZ), Dominik Suchý (SK), The Blackwood Incident (SK), Vesmír a technická obsluha (SK), Vrtačky po desáté hodině (SK), Nadia Campo Woytuk & Marie Louise Juul S?ndergaard & Karey Helms (SE/NO), Iryna Zamuruieva & Elliot Hurst (UK), Martin Zeilinger (AUT), Joanna Zylinska (UK)

Tiskovou zprávu a obrazový materiál si lze stáhnout po registraci na www.dox.cz/cs/press

Kontakt:

Michal Kučerák

Centrum současného umění DOX

E: michal@dox.cz

Hana Janišová

Centrum současného umění DOX

E: hana@dox.cz

Keywords ČR-výtvarné-festival-Centrum současného umění DOX

Region
Prague, Central Bohemia region and Czech Republic

Category
Culture

RECEIVING PRESS RELEASES
Subscribe for free

Important notice:
Subscribers please note that material bearing the label "PROTEXT" is not part of CTK's news service and is not to be published under the "CTK" label. Protext is a commercial service providing distribution of press releases from clients, who are identified in the text of Protext reports and who bear full responsibility for their contents.