Vzniká nová kategorie antivirového respirátoru

Epidemie koronaviru zasáhla mnoho firem, z nichž některé se pustily do inovativního vývoje ochranných prostředků. Firma KC Struktur vyrábějící zvukotěsné okenní a dveřní systémy zaoceánských lodí v nucené přestávce vyvinula antivirový respirátor, který se ukázal být natolik inovativní, že jej nebylo snadné ani certifikovat. Vznikl opakovaně použitelný respirátor KC Mask, který je v současné době jedinečný a získal mezinárodní certifikát kategorie ochranných masek COVID-19 zavedené Světovou zdravotnickou organizací pro klasifikaci ochranných pomůcek během epidemie.

Vývoj takového tvaru respirátoru, který dobře těsní, je pohodlný a lze jej nosit dlouho, byl náročný. Nakonec byl zvolen lékařský materiál TPE pro šetrnost k pokožce a absenci alergických reakcí. Důležitým hlediskem bylo také, aby respirátor chránil uživatele i jeho okolí - je bez výdechového ventilu, vzduch filtruje při nádechu i výdechu. Designové a kvalitní tělo respirátoru je opakovatelně použitelné po dezinfekci antibakteriálním mýdlem a teplou vodou či dezinfekčním sprejem. Ekologická stopa výrobku je tedy oproti jednorázovým respirátorům FFP o řád nižší.

Další veliký rozdíl oproti respirátorům tříd FFP je v použitém filtru. Nejen, že cena hodiny provozu je nižší (2 Kč), ale úroveň ochrany je mnohem vyšší: dle laboratorních měření filtr KC je asi 20krát účinnější v ochraně proti koronaviru oproti respirátoru FFP-2. Jde o antivirové filtry používané v nemocničních přístrojích a ventilátorech, které byly cíleně vyvinuty na zachycení virů a bakterií. Filtr je možné aktivně používat po dobu 24 hodin, pokud je tedy používán např. 3-4 hodiny denně, vystačí na týden.

Hodně záleží i na způsobu těsnění respirátoru, na tom, jak maska přiléhá k obličeji. V případě respirátoru FFP-2 vstupuje až 11 % vzduchu ze stran a zespodu bez filtrace, u chirurgických masek je to ještě více. Designéři respirátoru KC věnovali mimořádnou pozornost tomu, aby zvolený tvar a materiál dokonale těsnily, což se ukázalo jako klíčové po objevení nakažlivějších mutací koronaviru.

Testování respirátoru v nemocnicích a stomatologických ordinacích ukázalo, že během celé směny je pokožka obličeje namáhána skutečně méně než s jinými maskami, zároveň však poskytuje větší ochranu, neboť výměna vzduchu oběma směry probíhá výhradně přes antivirový filtr. Celkově vzato je provoz KC Mask dokonce finančně výhodnější než jednorázové respirátory. Filtr snese 24 odpracovaných hodin, takže ho stačí vyměnit jednou za tři pracovní dny nebo po dvou delších směnách. Jednorázové masky FFP tolik nevydrží, takže jsou celkově nákladnější a vytváří velké množství kontaminovaného odpadu.

Respirátor je k dostání v provedení s jedním či dvěma filtry, které jsou vzájemně kompatibilní a přenastavitelné. Dvoufiltrové provedení je vhodné během fyzické námahy, sportování či pro astmatiky, neboť poskytuje dvounásobný přísun vzduchu. Jednofiltrové postačuje pro návštěvu obchodu či práci v kanceláři. Uživatel může jednoduše přecházet mezi oběma verzemi. Velikost L výrobce doporučuje pro muže, velikost S pro ženy.

Čtyři designová barevná provedení KC Mask zahrnují i transparentní, které umožní sluchově postiženým odezírat z úst a uživatelům neskrývat mimiku tváře. Ti, kdo nosí brýle, ocení, že díky speciálnímu těsnění respirátoru se zbaví jejich zamlžování.

Respirátor KC Mask se v únoru uvádí také na český trh s pořizovací cenou o 21 % nižší díky nulové sazbě DPH, která platí do 3. dubna 2021. Je dostupný v e-shopu www.covid-respirator.cz a v kamenných obchodech a e-shopu www.nebaleno.eu.

Keywords ČR-průmysl-trh-koronavirus-stavebniny-firmy-KC Struktur-Janex

Region
Prague, Central Bohemia region and Czech Republic

Category
Health service
Building industry, housing and real property
Business, marketing
Finance, economics

RECEIVING PRESS RELEASES
Subscribe for free

Important notice:
Subscribers please note that material bearing the label "PROTEXT" is not part of CTK's news service and is not to be published under the "CTK" label. Protext is a commercial service providing distribution of press releases from clients, who are identified in the text of Protext reports and who bear full responsibility for their contents.