Co se děje na realitním trhu? Poučme se z krize v roce 2009

Nyní i v nejbližších týdnech budeme zažívat nejistotu, kterou lze alespoň částečně připodobnit k období finanční krize z roku 2008/2009. Zájem o nákupy nemovitostí oslabí, výnosy z nájemného přestanou růst a mohou i klesat. Nejrychleji ztrácejí apetit lidé kupující bydlení pro vlastní potřebu. Budou přemýšlet defenzivněji a přísnější pohled zaujmou také posuzující banky. Pro řadu investorů naopak nastává chvíle, na kterou čekali. Dlouholetý růst cen se zastavil a zároveň je potřeba uložit peníze bezpečně, do „cihel a malty“.

Zatím nikdo neumí odhadnout o kolik procent hospodářství poklesne a na jak dlouho. Nejistota, se kterou jsme se naučili pracovat právě před jedenácti lety. Zkušenost říká: kvalitnější nemovitosti ztratí na hodnotě méně a začnou rychleji růst. Ke špičce patří výjimečné nemovitosti v centru Prahy. Malá Strana, Josefov, Staré Město jsou sázkou na jistotu. Pokud je navíc byt v historicky významné budově, je čas nakupovat. Půjde o skvělé uložení a prakticky jisté zhodnocení peněz z dlouhodobého hlediska. Ale nic není dokonalé. Byt na Malé Straně v paláci z 18. století bude hledat nového kupce déle než mainstreamové nemovitosti.

Velmi dobře si budou stát také byty v širším centru města, zvlášť pokud jsou dobře dostupné veřejnou dopravou. Vinohrady, části Žižkova nebo Dejvice zůstanou za všech okolností dobrou investicí. Čím více na periferii se bydlení nachází, tím méně bude atraktivní. Výjimku tvoří kvalitní domy na okrajích Prahy nebo i mimo ni. Opět platí, že kvalita místa rozhoduje. Přes nepřehledný a chmurný výhled zůstávají nemovitosti jedním z nejbezpečnějších způsobů uložení peněz. Předešlá hospodářská krize sice z hodnoty nemovitostí ukousla, ale stačilo několik let a prakticky každý byt v Praze si připsal rekordní nárůst hodnoty. A vše nasvědčuje tomu, že historie se bude opakovat.

Kontakt:

Karel Pluhař

Mediální zástupce, Topic PR

Email: kpluhar@topicpr.cz

Telefon: +420 724 44 29 29

Keywords ČR-stavby-byty-reality-LEXXUS

Region
Prague, Central Bohemia region and Czech Republic

Category
Building industry, housing and real property

RECEIVING PRESS RELEASES
Subscribe for free

Important notice:
Subscribers please note that material bearing the label "PROTEXT" is not part of CTK's news service and is not to be published under the "CTK" label. Protext is a commercial service providing distribution of press releases from clients, who are identified in the text of Protext reports and who bear full responsibility for their contents.