Světová a česká novodobá premiéra z děl Mozartova současníka J. K. Vaňhala

Musica Florea a Collegium Floreum

Musica Florea a Collegium Floreum

Musica Florea a Collegium Floreum, foto Daniela Šrámková

Ve stínu velkých jmen zůstávají neprávem pozapomenuti velikáni české hudby. Jednoho z nich na svých nových zářijových koncertech představí orchestr Musica Florea.

Český skladatel Jan Křtitel Vaňhal (1739-1813) působil kromě domácí půdy i ve Vídni, kde byl členem "hvězdného kvarteta", v němž hrál na violoncello spolu s W. A. Mozartem, J. Haydnem a K. Dittersdorfem. Působil či navštívil mnoho italských měst (Benátky, Boloňa, Ferrera, Florencie, Neapol) a zkomponoval řadu děl. Vaňhal za svého života napsal kolem 73 symfonií, více než 100 smyčcových kvartetů a přes 58 mší. Tímto ale výčet jeho tvorby zdaleka nekončí. Po jeho smrti jeho dílo upadlo v zapomnění, ale v průběhu 20. století se opět stalo populárním, za nejvýznamnější Vaňhalovy počiny jsou považovány jeho instrumentální koncerty.

Musica Florea 10. září v pražském Klementinu od 20 hodin a 11. září v Městském divadle v Jablonci nad Nisou od 19 hodin představí veřejnosti novodobou světovou premiéru jeho Symfonie f moll a mše Missa C dur. V české premiéře také zazní Requiem Es dur. Koncert v Jablonci se koná v rámci cyklu Město tónů. Vstupenky na pražský koncert lze zakoupit v síti Goout.cz.

Účinkují orchestr Musica Florea, sbor Collegium Floreum a sólisté: soprán: Filip Dámec, alt: Jan Mikušek, tenor: Hasan El-Dunia, bas: Jaromír Nosek.

"Symfonie f moll je komponovaná pro čtyři horny, to je poměrně neobvyklé nástrojové obsazení a určitě šlo o novátorský přístup ke skladbě," vyzdvihuje šéf orchestru Marek Štryncl zvláštnosti Vaňhalovy tvorby. "J. K. Vaňhal byl velmi všestranný, ovládal starý polyfonický styl i moderní styl klasicistního období. Jako autor známý je, ale spíš pro své jednoduché skladby, s nimiž se setkávají žáci a studenti na uměleckých školách nebo konzervatořích. Možná i proto je ve stínu ostatních svých současníků lehce odsunut a pozapomenut, ačkoli jeho velká symfonická díla jsou na vysoké úrovni," dodává. V zahraničí je v současnosti Vaňhal paradoxně mnohem známější než u nás, jeho symfonie se začínají systematicky uvádět.

Zájem o Vaňhalova díla roste a Musica Florea je nyní vrací k životu. Zdrojem pro výzkum notových zápisů jsou v tomto případě české archivy (Želiv, Osek), převážná část je dále uložena v Českém muzeu hudby v Praze. Tento projekt vznikl ve spolupráci s jedinou profesionální organizací zabývající se Vaňhalovým dílem, Mezinárodní Vaňhalovou společností se sídlem ve Francii. Koncerty bude uvádět předseda této společnosti Pavel Svačinka, který do programu díla doporučil.

Orchestr Musica Florea vznikl roku 1992 jako jeden z prvních zabývajících se stylově poučenou interpretací hudby v České republice. Zakladatelem a vedoucím je violoncellista a dirigent Marek Štryncl. Orchestr hraje na dobové nástroje nebo jejich kopie, jeho práce vychází ze studia pramenů a estetiky, vlastní badatelská činnost znamená oživování zapomenutých interpretačních stylů a prostředků. Repertoár zahrnuje instrumentální komorní hudbu, světské i duchovní vokálně-instrumentální skladby, orchestrální koncerty i monumentální díla symfonická, operní a oratorní, a to od baroka až po 20. století. V roce 2014 vznikla mobilní scéna na principech barokního divadla Florea Theatrum, která dovoluje lepší práci s dobovými operami a balety.

Kontakt:

PhDr. Lucie Kocourková

PR | komunikace s médii

+420 601 338 154

e-mail: lucie.kocourkova@musicaflorea.cz

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz

Keywords ČR-hudba-Musica Florea

Region
Prague, Central Bohemia region and Czech Republic

Category
Culture

RECEIVING PRESS RELEASES
Subscribe for free

Important notice:
Subscribers please note that material bearing the label "PROTEXT" is not part of CTK's news service and is not to be published under the "CTK" label. Protext is a commercial service providing distribution of press releases from clients, who are identified in the text of Protext reports and who bear full responsibility for their contents.