Historicky první podnikatelská mise do Íránu je v režii HK ČR

Hospodářská komora České republiky (HK ČR) aktivně napomáhá zmírnit dopady současných sankčních opatření vůči Rusku představováním českých firem na alternativních zahraničních trzích. Začátkem tohoto týdne vypravila podnikatelskou misi do Turecka a jeho závěrem vypravuje misi další, tentokrát do Íránu. Dvacet zástupců českých podniků v čele s HK ČR se už zítra vydává na historicky první podnikatelskou misi do Íránské islámské republiky, osmdesátimilionového trhu, který je s Českou republikou spojen tradičními kontakty vybudovanými již za první republiky. Mise se uskuteční ve dnech 13. - 17. září, a to za podpory Ministerstva zahraničních věcí ČR a osobní účasti náměstka ministra Martina Tlapy.

"I když od dob první republiky uplynulo téměř jedno století, české výrobky mají v Íránu stále velmi dobré renomé," říká Ilja Mazánek, předseda Zahraniční sekce HK ČR, který podnikatelskou misi vede, a pokračuje: "Cítíme postupné uvolňování ve vztazích mezi Íránem a Západem a já věřím, že se do konce tohoto roku dočkáme harmonogramu jejich postupného rušení. V takové atmosféře je důležité být u celého procesu jako první, a právě k tomu by měla zásadní měrou přispět i tato podnikatelská mise.“ To, že jsou české firmy připraveny být ve správný čas na správném místě, ostatně deklaroval i prezident HK ČR Vladimír Dlouhý na setkání s náměstkem ministra zahraničních věcí Íránské islámské republiky Majidem Takhtem Ravanchim, který navštívil Prahu a HK ČR začátkem září t.r. K potvrzení zájmu íránské strany o rozvíjení podnikatelských vztahů s českými firmami navíc došlo nejen ze strany náměstka íránského ministra, ale i chargé d’affaires Velvyslanectví Íránské islámské republiky v Praze J.E. Gholama R. Derikvanda, s kterým zástupci vedení HK ČR jednali v červenci t.r.

Podnikatelská mise mířící do Íránu je zaměřená především na obor dopravní infrastruktury, nechybí však ani energetický sektor, strojírenství, či farmaceutický průmysl. Dalšími perspektivními obory jsou i automobilový průmysl, ochrana životního prostředí a spolupráce se nabízí také na poli vědeckého výzkumu.

Již v pondělí se zástupci českého byznysu představí před svými protějšky na Podnikatelském fóru v Teheránu, které HK ČR realizuje ve spolupráci s Íránskou hospodářskou komorou, tradičním partnerem, s kterým má HK ČR podepsanou historickou smlouvu o kooperaci. Na programu mise je i návštěva firmy MAPNA Group, giganta na poli energetiky a strojírenství.

Kontakt:

Lenka Vodná

Tisková mluvčí

HOSPODÁŘSKÁ KOMORA ČESKÉ REPUBLIKY

Freyova 27 | 190 00 Praha 9 - Vysočany

e-mail: press@komora.cz , http://www.komora.cz

Hospodářská komora České republiky zastupuje podnikatelskou veřejnost na základě zákona č. 301/1992 Sb. o Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR. Hlavním posláním Hospodářské komory ČR je vytvářet příležitosti pro podnikání, prosazovat a podporovat opatření, která přispívají k rozvoji podnikání v ČR a tím i k celkové ekonomické stabilitě státu. Hospodářská komora České republiky je povinným připomínkovým místem podnikatelské legislativy a chrání zájmy svých členů sdružujících se prostřednictvím sítě regionálních komor a začleněných živnostenských společenstev. HK ČR sdružuje téměř 14 000 členů (fyzických i právnických osob podnikajících v ČR) organizovaných v 60 regionálních komorách a 81 oborových asociacích HK ČR. Více na http://www.komora.cz

Keywords ČR-Írán-hospodářství-obchod-Hospodářská komora ČR

Region
Prague, Central Bohemia region and Czech Republic

Category
Business, marketing
Finance, economics

RECEIVING PRESS RELEASES
Subscribe for free

Important notice:
Subscribers please note that material bearing the label "PROTEXT" is not part of CTK's news service and is not to be published under the "CTK" label. Protext is a commercial service providing distribution of press releases from clients, who are identified in the text of Protext reports and who bear full responsibility for their contents.