SOM navrhla mrakodrap nové generace * Nízkoenergetická budova postoupila do finále mezinárodní soutěže

Společnost Skidmore, Owings & Merrill sídlící v Chicagu dnes oznámila, že navrhla 69podlažní nízkoenergetické sídlo firmy, které může vyprodukovat více energie, než spotřebuje, a přináší nové standardy do oblasti trvale udržitelné výstavby. (Fotografie: internetové stránky http://www.newscom.com/cgi- bin/prnh/20060111/CGW013 )

Pearl River Tower, navržená pro čínské město Guangzhou, by mohla zpracovávat větrnou a solární energii. Budova je navržena způsobem, aby mohla využívat převládající vítr tak, že ho převede do "skrytých konzol," které věž vyztužují, řekl partnerský projektant společnosti SOM Adrian D. Smith.

"Jedná se o ikonickou, velmi kvalitní budovu navrženou v souladu s prostředím," řekl Smith, který věž Pearl River navrhl. "Jde o mrakodrap nové generace."

Tento inovační návrh je mezi třemi finálovými návrhy v rámci mezinárodní soutěže na vybudování sídla jedné přední čínské společnosti. Guangzhou je velkoměsto s 6,6 miliony obyvatel, které leží v subtropické oblasti, 182 kilometrů od Hongkongu.

Vyřezávaná fasáda Pearl River Tower také vede vítr do dvou otvorů umístěných v technických podlažích budovy. Proudící vítr pohání turbíny, které vytváří energii pro vytápění, ventilaci a klimatizaci budovy.

"Tyto otvory také zmírňují tlak větru, který působí na čelní stěnu budovy," řekl architekt tohoto projektu Gordon Gill ze společnosti SOM. "Stejně tak je eliminován možný ničivý tlak na opačnou stranu budovy. Výsledkem je stabilnější a komfortnější budova."

Spotřeba energie je redukována maximálním využitím denního světla, úbytkem přístupu slunečního světla v klimatizovaných prostorech, využitím srážkové vody jako užitkové a slunečního záření pro ohřev teplé vody. Komínové odvětrávání, radiační deskové chlazení a stropní kazeta odvádějící teplo zajišťují ochlazování budovy. Střídavý proud je vyráběn v solárních kolektorech umístěných na fasádě budovy. Očekává se, že vítězný návrh bude oznámen v únoru roku 2006.

Společnost Skidmore, Owings & Merrill LLP byla založena v roce 1936 a je jednou z předních architektonických společností na světě, která se zaměřuje na urbanistické návrhy, stavitelství a architekturu interiérů. SOM navrhla mnoho předních světových budov. Jmenujme např. věže Sears Tower a John Hancock Centrum v Chicagu a Jin Mao Tower v Šanghaji. SOM má své kanceláře v Chicagu, New Yorku, San Francisku, Washingtonu DC, Londýně a Šanghaji. Internetové stránky: http://www.som.com Kontakt: Skidmore, Owings & Merrill LLP Lee Bey, ředitel pro styk s médii společnosti Skidmore, Owings & Merrill LLP, telefon: +1-312-360-4783 Fotografie dostupné na internetové stránce: http://www.newscom.com/cgi-bin/prnh/20060111/CGW013 Archiv agentury AP dostupný na internetové stránce: http://photoarchive.ap.org / AP PhotoExpress Network: PRN2 PRN Photo Desk nebo E-mail: photodesk@prnewswire.com

Klíčová slova PROTEXT-USA-stavby-energie-SOM

Oblast
USA, Kanada, OSN, svět a Arktida (us)

Kategorie
Stavebnictví, bydlení a reality
Energetika, suroviny
Kultura

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.