Nezávislá volební komise tvrdí, že v ukrajinských volbách bylo minimálně 2,8 miliónů zmanipulovaných volebních lístků

Ukrajinská nezávislá volební komise (CVU) včera v obchodním deníku Ukrainian Journal zveřejnila, že minimálně 2,8 miliónů volebních lístků bylo zmanipulovaných ve prospěch dosavadního premiéra vlády Viktora Janukovyče.

"K podvodům docházelo systematicky a účastnilo se jich nejméně 85 000 úředníků z celé Ukrajiny," sdělili deníku Journal místopředseda CVU Oleksiy Koshel a šéf soudních znalců Andriy Duda. "Jde o největší manipulaci voleb v ukrajinské historii," řekli.

Kontroloři tvrdí, že mezi nejvíce postižené regiony patřily oblasti Donětsk, Luhansk, Zaporizhya a Mykolaiv. 22. listopadu CVU v tiskové zprávě sdělila, že mezi nejzávažnější zkreslení volebních výsledků patřilo: ohromné množství chybějících volebních lístků, neobvykle vysoké procento voličů, kteří volili doma, abnormálně vysoká volební účast ve východních oblastech Ukrajiny, trestné narušování volebního procesu doprovázené útoky na pozorovatele, novináře, ale i jednotlivé hlasovací místnosti.

Na Ukrajině - v zemi se 48 milióny obyvatel - proběhlo rozhodující kolo prezidentských voleb v neděli 21. listopadu. Většina Ukrajinců dala své hlasy demokratickému opozičnímu vůdci, Viktoru Juščenkovi. Ten vyzval dosavadního premiéra vlády Viktora Janukovyče.

Na základě sečtených výsledků z 99 procent okrsků ústřední volební komise oznámila, že Viktor Juščenko získal 14 154 153 (46.71 procenta)hlasů proti 14 966 336 (49.39 procenta) hlasům pro předsedu vlády Janukovyče.

Ukrajinští voliči nevěří, že volby byly svobodné a čestné, a výsledky ústřední volební komise označují za zmanipulované. Mezinárodní pozorovatelé potvrdili tvrzení voličů, když potvrdili, že stát zasahoval do volebního procesu.

Pro více informací o nezávislé ukrajinské volební komisi navštivte její internetové stránky http://www.cvu.org.ua. Pro další zpravodajství o prezidentských volbách navštivte internetové stránky http://www.pravda.com.ua a http://www.razom.org.ua. Internetové stránky: http://www.cvu.org.ua http://www.pravda.com.ua http://www.razom.org.ua Zdroj: Our Ukraine Myron Wasylyk, +380-44-464-1240 nebo +380-50-312-0121, Our Ukraine

Klíčová slova PROTEXT-Ukrajina-volby-Our Ukraine

Oblast
Evropa, EU, NATO (es)

Kategorie
Politika, veřejná správa a soudy

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.