Juščenko vyřeší ukrajinskou krizi * Občané se obávají vstupu ruských vojenských jednotek na ukrajinské území

Ukrajinský vůdce Viktor Juščenko dnes v parlamentu složil prezidentskou přísahu, kdy přislíbil, že bude v tomto mimořádném období sloužit Ukrajině a ukrajinskému lidu a dohlédne na prozkoumání zmanipulovaných volebních výsledků a dalších přestupků, kterých se dopustily státní instituce.

"Nezákonné jednání, které vede k udržení státní moci, musí být regulováno," řekl Juščenko reportérům po zasedání parlamentu.

Je připraven nahradit odcházejícího prezidenta Leonida Kučmu a předsedu vlády Viktora Janukovyče a vyvést nás z této krize. Na půdě parlamentu dnes obvinil Kučmu i Janukovyče, že jsou zodpovědní za vzniklou situaci.

Krize vypukla v pondělí, kdy ústřední volební komise oznámila zmanipulované výsledky prezidentských voleb, které proběhly v neděli. To přivedlo tisíce Ukrajinců, kteří volili Viktora Juščenka, do ulic a prohlásili ho skutečným vítězem voleb. Mezinárodní pozorovatelé potvrdili hrubé narušení průběhu voleb, když včera informovali o tom, že volby neproběhly svobodně ani čestně a že jejich výsledky neodráží vůli ukrajinského lidu.

Protestující v ulicích budou dnes ostražití, neboť ruské rádio "Eko Moskvy" informovalo o tom, že do hlavního města Kyjeva přiletěly speciální ruské vojenské jednotky. Opoziční televize Kanál 5 včera informovala, že se ruské jednotky nachází na letecké základně nedaleko Kyjeva a oblékají se do ukrajinských uniforem a údajně se chystají potlačit klidné pouliční demonstrace. Podle ukrajinského práva na ukrajinské území nemohou vstoupit zahraniční vojenské jednotky bez svolení parlamentu.

Mezitím ukrajinští diplomaté oznámili svou podporu Viktora Juščenka. Markian Lubkivsky, mluvčí ministerstva zahraničních věcí oznámil informační servis na internetových stránkách http://www.uatoday.net.

Pro více informací navštivte internetové stránky http://www.pravda.com.ua a http://www.razom.org.ua. Internetové stránky:

http://www.uatoday.net

http://www.pravda.com.ua

http://www.razom.org.ua Zdroj: Naše Ukrajina Myron Wasylyk, +380-44-464-1240, nebo +380-50-312-0121, Our Ukraine

Klíčová slova PROTEXT-Ukrajina-politika-volby-Our Ukraine

Oblast
Evropa, EU, NATO (es)

Kategorie
Politika, veřejná správa a soudy

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.