Ukrajinou se šíří protesty

Tisíce Ukrajinců vyšli do ulic, aby po celé zemi protestovaly proti zfalšovaným výsledkům nedělních voleb, jejichž vítězem byl vyhlášen dosavadní premiér Viktor Janukovyč. K těmto protestům se připojili i Ukrajinci žijící a pracující v zahraničí, ať v evropských velkoměstech či v Moskvě a Washingtonu.

"Tento konflikt může rozhodnout jediná poslední demokratická instituce na Ukrajině - parlament, " řekl opoziční lídr Viktor Juščenko, který neuznává výsledky prezidentských voleb a je voliči považován za jejich vítěze.

Přibližně 150 000 demonstrantů již třetí den protestuje na přeplněném kyjevském Náměstí nezávislosti. V pondělí kyjevské městské zastupitelstvo schválilo návrh požádat parlament o vyslovení nedůvěry státní ústřední komisi, která je podezřelá z falšování volebních výsledků. Parlament se sešel včera odpoledne na mimořádném zasedání. Před budovou parlamentu se sešli tisíce pokojných demonstrantů.

Protesty se rychle rozšířily do západních ukrajinských měst, Lvivu a Ternopilu. Dnes se k celonárodnímu protestu připojila další města střední Ukrajiny jako Kirovohrad, Vinnitsya či průmyslová centra Kharkiv, Dnipropetrovsk a Zaporizhya.

Po té, co vyšlo najevo obrovské zkreslení volebních výsledků, demokratický lídr Viktor Juščenko včera vyzval své příznivce, aby vyšli do ulic.

Mezinárodní pozorovatelé neuznali volby jako svobodné a čestné a potvrdili tak mínění ukrajinského lidu. Organizace EU, US, NATO, OSCE stejně tak jako místní monitorující skupiny sdělily, že výsledky voleb neodpovídají skutečnosti. K většině narušení voleb došlo pod vedením dosavadního předsedy vlády Janukovyče.

Podle oficiálních ústředních volebních výsledků dosavadní předseda vlády Janukovyč získal 14 966 336 hlasů (49.39 procenta) srovnatelných se 14 154 153 hlasy pro Viktora Juščenka (46.71 procenta), přičemž rozdíl činí 812,183 hlasů. Druhý volební den však průběžné výsledky ukazovaly, že Juščenko měl 11 procentní převahu v jednom okrsku a 6 procentní převahu v dalším.

17. listopadu, několik dní před začátkem voleb, zástupce Ústřední volební komise Jaroslav Davidovič prohlásil, že chybí přibližně 1,5 miliónů hlasovacích lístků (pro 4 procenta obyvatel). A navíc bylo do registračních listů přidáno přibližně 700 000 nových voličů, zvláště pak ve východním Donětském regionu. Ve volební den četné volební místnosti od Donětské po Luhanskou oblast hlásili 100 procent volební účast. Pozorovatelé voleb upozorňovali na hrubé zneužití chybějících volebních lístků stejně tak jako opakované narušování chodu voleb, které bylo vyvoláváno Janukovyčovými příznivci. Zdroj: Our Ukraine Kontakt: Myron Wasylyk, +380-44-464-1240, or cell: +380-50-312-0121, for Our Ukraine

Klíčová slova PROTEXT-Ukrajina-politika-volby-Our Ukraine

Oblast
Evropa, EU, NATO (es)

Kategorie
Politika, veřejná správa a soudy

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.