Pitná voda. Není jedno, kudy teče.

Bez vody není život. Přesto stále 3 z 10 lidí na planetě nemají ke kvalitní pitné vodě přístup. I když u nás tento problém řešit nemusíme, měli bychom si dát pozor na všechny faktory, které kvalitu pitné vody ovlivňují. Jedním z nich je i materiál vodovodního potrubí. Víte, jaký vybrat a proč?


Kov patří historii


Kov byl v dřívějších dobách v oblasti vodovodních rozvodů bezesporu nejrozšířenějším materiálem. Nejčastěji se používala pozinkovaná ocel a měď, méně často pak nerez. Pozinkovaná ocel se pro instalace už v dnešní době používá velmi zřídka, její nevýhodou je totiž značná pracnost při montáži, složité spojování pomocí závitů, poměrně velké tlakové ztráty v rozvodech, a především usazování nečistot v potrubí, což může negativně ovlivňovat kvalitu pitné vody. Díky nízké ceně a dobré protipožární odolnosti se však potrubí z tohoto materiálu poměrně hojně používá pro užitkovou vodu a pro požární vodovody.

Úplně ideální z pohledu kvality pitné vody není ani měděné potrubí. Stejně jako potrubí z oceli je totiž náchylné na usazeniny, které pitné vodě neprospívají. I proto se měď využívá zejména na rozvody topení. Oproti oceli nabízí snazší montáž a nižší tlakové ztráty, na druhou stranu se docela prodraží.

Nejkvalitnější z kovových systémů jsou nesporně trubky nerezové. Splňují všechny požadavky, které jsou kladeny na zachování požadované kvality pitné vody, ale kvůli vysoké pořizovací ceně se pro vnitřní rozvody vody používají jen velmi zřídka.


Plast kraluje. A právem.


Kov na pomyslném trůnu v posledním desetiletí nahradil v případě vnitřních vodovodních instalací plast. Důvodů je hned několik: plastové rozvody mají nižší hmotnost, lze je jednoduše a rychle montovat, jsou odolné, mají dlouhou životnost, nedochází v nich k usazování nečistot, nemají žádný negativní vliv na kvalitu vody a splňují ty nejpřísnější hygienické normy.

Podobně jako v případě kovu je i v plastu poměrně velký výběr variant. Asi nejčastěji se využívá polyfúzně svařované potrubí z polypropylenu (PP-R), k dispozici jsou však i vícevrstvé trubky, které přináší ještě větší tlakovou odolnost při vyšších teplotách, a tím bezpečnost a životnost. Dobrým příkladem takové trubky je například Fiber Basalt Plus, která je vyztužená čedičovým vláknem.


Čím tenčí, tím lepší


V posledních pár letech se začal v oblasti plastových rozvodů prosazovat i materiál PP-RCT. Jde o polypropylen nové generace, který potrubí propůjčuje mimořádnou pevnost a odolnost. Díky jeho vlastnostem je možné pro stejné aplikace použít trubky se slabší tloušťkou stěny, než mají trubky z PP-R. A to přináší řadu výhod. Například trubky EVO, které v ČR vyrábí firma Wavin, jsou oproti běžným trubkám z PP-R až o 28 % lehčí. Díky tomu se s nimi snáze manipuluje, a kompletace potrubí je tak méně pracná. Zároveň trubky EVO nabízejí o 37 % větší průtočnost ve srovnání s trubkami předchozí generace, což umožňuje používat potrubí menších dimenzí a zajišťuje odpovídající finanční úsporu.


Nepodceňte tvarovky a spojky


U potrubí ovšem výběr nekončí. Pro opravdu kvalitní a bezpečné rozvody jsou potřeba i správné spojky a tvarovky. Výběr v této oblasti je opravdu velký - tvarovky mohou být z moderních plastových materiálů či z kovu, mohou se spojovat svařováním, lisováním nebo lepením, mohou být kompatibilní s jedním nebo mnoha typy trubek. Novinkou a vůbec první tvarovkou na světě, která vydává akustický signál při špatně provedeném spoji, je Wavin M5, tvarovka z vysoce kvalitní mosazi, která díky své funkci "acoustic leak alert" dokáže při tlakové zkoušce snadno odhalit každý nezalisovaný nebo nekvalitní spoj. Nebezpečí vytopení v kuchyni nebo koupelně tímto zcela odpadá.


Kontakt:

Kristina Hasoňová

Media Consultant

PRCOM

e-mail kristina@prcom.cz

Klíčová slova ČR-voda-plasty-průmysl-PRCOM-Wavin-firmy

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Zemědělství, životní prostředí
Finance, ekonomika
Energetika, suroviny
Chemický a farmaceutický průmysl

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.