Ženy z Amazonu se při cestě za svým snem nevzdávají

Praha 6. března 2020 (PROTEXT)

Sylvie našla po nemoci uplatnění v Amazonu

Sylvie našla po nemoci uplatnění v Amazonu

Mezinárodní den žen oslavuje ženy ve všech jejich rolích - i jako zaměstnankyně. Amazon ve středočeské Dobrovízi aktuálně zaměstnává přes tisíc žen na nejrůznějších pozicích, včetně několika žen se sluchovým postižením. I přesto, že musí zaměstnankyně často skloubit zaměstnání s péčí o rodinu, neváhají do práce dojíždět i z okolních krajů. Nejčastěji k tomu využívají svozový systém hromadné dopravy, který společnost zaměstnancům poskytuje. Směnný provoz jim pak umožňuje využívat volné dny v pracovním týdnu k řešení vlastních záležitostí nebo osobnímu rozvoji. To považují za největší výhodu takového pracovního režimu.

Ženy tvoří v logistickém centru Amazon v Dobrovízi téměř polovinu všech zdejších zaměstnanců. Většinu představují ženy z Česka (95 %), menší část pak pochází ze Slovenska (3 %) nebo Ukrajiny (1,5 %). Většina z nich aktuálně pracuje na plný úvazek, společnost ale nabízí také úvazky zkrácené nebo sezónní práci.

Mezi zdejšími zaměstnankyněmi můžeme nalézt všechny věkové kategorie. Nejméně pracovnic je ve věku do 20 let (1 %), poté 61-69 let (5 %). Nejvíce zastoupeny jsou ženy mezi 40-60 lety (55 %). A právě ženy v této věkové kategorii se na trhu práce často potýkají s nedostatkem vhodných pracovních míst.

"Po těžké nemoci, kdy jsem prodělala rakovinu, jsem se chtěla znovu zapojit do pracovního života, ale vzhledem k mému věku bylo téměř nemožné najít kvalifikovanější práci. Pak jsem ale v rádiu slyšela reklamu Amazonu, kde mi konečně dali šanci. Mám kolem sebe skvělé kolegy a práce tady mě strašně baví," popisuje dnes třiašedesátiletá paní Sylva. Ta se díky vítězství v interní soutěži “Našel jsem to správné místo” poprvé v životě vypravila letadlem až za oceán do amerického Seattlu. "Byl to nádherný zážitek, a do Ameriky bych se ještě ráda někdy podívala. Tentokrát na Floridu," doplňuje paní Sylva.

Na pracovní směny dojíždí ženy do Amazonu z různých koutů Česka. Nejčastěji ze Severočeského (45 %) a Středočeského kraje (35 %). Svozová doprava do zaměstnání je proto nejvyužívanějším benefitem, který společnost svým zaměstnancům nabízí. Autobusová nebo vlaková spojení dopravují do Dobrovíze 94 % zaměstnankyň Amazonu.

I přesto, že se může práce ve směnném provozu jevit jako náročná, přináší i své výhody. Podle průzkumu společnosti Déhora z roku 2019 oceňuje přes 50 % dotázaných žen zejména volno i během pracovního týdne nebo možnost zařizovat si osobní záležitosti dopoledne či odpoledne. Zavedeným systémem jsou v Amazonu desetihodinové směny čtyři dny a tři volné dny v týdnu, které právě takovou možnost nabízejí. Stejný průzkum dále zmiňuje, že nejoblíbenější verzí směn pro ženské pracovnice je ranní, kdy jim na konci práce zbývá ještě prostor pro věnování se dětem, partnerovi nebo samy sobě.

V Amazonu se mohou například v rámci programu Career Choice vzdělávat v kurzech zaměřených na nejrůznější obory. Tento vzdělávací program může místním zaměstnancům poskytnout finanční pomoc pro uskutečnění profesního školení, ať už se v budoucnosti rozhodnou v Amazonu zůstávat či nikoliv. Společnost zaplatí 95 % nákladů spojených s výukou oborů, které si zaměstnanci zvolí. Ty zahrnují například účetnictví a ekonomiku, prodej, informační technologie a informatiku nebo dopravu a logistiku. Do programu se od jeho zavedení zapojilo již mnoho žen.

"Jsme rádi, že silné ženy, jako je například paní Sylva, jsou součástí naší společnosti. Jejich životní příběhy jsou velikou motivací pro nás pro všechny a my se vždy budeme snažit jim vycházet vstříc," řekla Miroslava Jozová PR manažerka společnosti Amazon.

O společnosti:

• Amazon je leaderem v oblasti technologií a inovací. Provozuje největší e-commerce platformu, která umožňuje podnikatelům prodávat své zboží do celého světa.

• Činnost Amazonu stojí na čtyřech základních pilířích: orientuje se na zákazníky místo konkurence, investuje do rozvoje technologických inovací, plánuje v dlouhodobém horizontu a zaměřuje se na funkční a provozní dokonalost.

• Mezi globálně využívané produkty a služby se řadí Amazon Prime, Amazon Music, Fulfillment by Amazon, AWS, čtečky Kindle, telefon a tablety Fire, Fire TV nebo Amazon Echo. Amazon je také průkopníkem recenzí od zákazníků, personalizovaných doporučení a funkce 1-Click shopping.

• Projektem Kindlotéka podporuje Amazon zájem o čtení knih napříč generacemi. Tištěné knihy i elektronické čtečky Kindle umisťuje do škol, dětských domovů i veřejných knihoven.

• Společnost Amazon zaměstnává v České republice okolo 3000 zaměstnanců na plný úvazek. Celkové investice na území Česka již překročily 1 miliardu Eur.

Novinky ze světa Amazonu najdete na sociálních sítích Twitter a Instagram.

Více informací poskytne:

Miroslava Jozová

CEE PR manager

Amazon

Noah Zyla

Senior PR manager

Grayling Czech Republic

Klíčová slova ČR-trh-internet-společnost-firmy-ženy-Amazon-Grayling Czech Republic

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
IT, telekomunikace
Obchod, marketing
Média, společnost a životní styl

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.