Národní knihovna a ČTK zahájily projekt kompletní digitalizace fotoarchivu ČTK

Praha 26. února 2020 (PROTEXT)

Šéfredaktor Fotobanky ČTK Petr Mlch a ředitel Odborů digitálních fondů Národní knihovny Petr Kukač (vpravo) ve fotoarchivu České tiskové kanceláře, odkud byly 26. února odvezeny první předlohy určené k digitalizaci na pracoviště NK v centrálním depozitáři v Praze – Hostivaři. Byl tak zahájen společný projekt digitalizace fotoarchivu ČTK, na kterém se obě instituce dohodly v březnu 2019. Od konce roku 2019 na něj ve prospěch Národní knihovny uvolnilo prostředky ministerstvo kultury.

Šéfredaktor Fotobanky ČTK Petr Mlch a ředitel Odborů digitálních fondů Národní knihovny Petr Kukač (vpravo) ve fotoarchivu České tiskové kanceláře, odkud byly 26. února odvezeny první předlohy určené k digitalizaci na pracoviště NK v centrálním depozitáři v Praze – Hostivaři. Byl tak zahájen společný projekt digitalizace fotoarchivu ČTK, na kterém se obě instituce dohodly v březnu 2019. Od konce roku 2019 na něj ve prospěch Národní knihovny uvolnilo prostředky ministerstvo kultury.

Šéfredaktor Fotobanky ČTK Petr Mlch a ředitel Odborů digitálních fondů Národní knihovny Petr Kukač (vpravo) ve fotoarchivu České tiskové kanceláře, odkud byly 26. února odvezeny první předlohy určené k digitalizaci na pracoviště NK v centrálním depozitáři v Praze – Hostivaři. Byl tak zahájen společný projekt digitalizace fotoarchivu ČTK, na kterém se obě instituce dohodly v březnu 2019. Od konce roku 2019 na něj ve prospěch Národní knihovny uvolnilo prostředky ministerstvo kultury.    Ředitel Odborů digitálních fondů Národní knihovny Petr Kukač (vlevo) a šéfredaktor Fotobanky ČTK Petr Mlch před budovou České tiskové kanceláře, odkud byly 26. února odvezeny první předlohy určené k digitalizaci na pracoviště NK v centrálním depozitáři v Praze – Hostivaři. Byl tak zahájen společný projekt digitalizace fotoarchivu ČTK, na kterém se obě instituce dohodly v březnu 2019. Od konce roku 2019 na něj ve prospěch Národní knihovny uvolnilo prostředky ministerstvo kultury.  Ředitel Odborů digitálních fondů Národní knihovny Petr Kukač (vlevo) a šéfredaktor Fotobanky ČTK Petr Mlch před budovou České tiskové kanceláře, odkud byly 26. února odvezeny první předlohy určené k digitalizaci na pracoviště NK v centrálním depozitáři v Praze – Hostivaři. Byl tak zahájen společný projekt digitalizace fotoarchivu ČTK, na kterém se obě instituce dohodly v březnu 2019. Od konce roku 2019 na něj ve prospěch Národní knihovny uvolnilo prostředky ministerstvo kultury.  Ředitel Odborů digitálních fondů Národní knihovny Petr Kukač (vlevo) a šéfredaktor Fotobanky ČTK Petr Mlch před budovou České tiskové kanceláře, odkud byly 26. února odvezeny první předlohy určené k digitalizaci na pracoviště NK v centrálním depozitáři v Praze – Hostivaři. Byl tak zahájen společný projekt digitalizace fotoarchivu ČTK, na kterém se obě instituce dohodly v březnu 2019. Od konce roku 2019 na něj ve prospěch Národní knihovny uvolnilo prostředky ministerstvo kultury.  Ředitel Odborů digitálních fondů Národní knihovny Petr Kukač v budově České tiskové kanceláře, odkud byly 26. února odvezeny první předlohy určené k digitalizaci na pracoviště NK v centrálním depozitáři v Praze – Hostivaři. Byl tak zahájen společný projekt digitalizace fotoarchivu ČTK, na kterém se obě instituce dohodly v březnu 2019. Vzadu šéfredaktor Fotobanky ČTK Petr Mlch. Od konce roku 2019 na něj ve prospěch Národní knihovny uvolnilo prostředky ministerstvo kultury.

Národní knihovna a ČTK zahájily projekt digitalizace fotoarchivu České tiskové kanceláře. První část fotoarchivu dnes pracovníci knihovny převezli na digitalizační pracoviště NK v centrálním depozitáři v Praze - Hostivaři.

"Jde o významný počin, který pomůže uchovat tyto jedinečné obrazové dokumenty pro příští generace," řekl generální ředitel Národní knihovny Martin Kocanda. "ČTK digitalizuje svůj rozsáhlý fotoarchiv zhruba od poloviny 90. let minulého století," připomněl generální ředitel ČTK Jiří Majstr. "Spolupráce s Národní knihovnou a jejími experty tomuto projektu dodá nový impuls, energii, a hlavně znalosti zkušených odborníků," dodal.

Fotoarchiv ČTK obsahuje více než sedm milionů fotografických nosičů od přelomu 19. a 20. století do nedávné minulosti (aktuální fotografie pořizuje ČTK už výlučně digitálně).

Na vytvoření společného projektu se Majstr a Kocanda dohodli v březnu 2019. Od konce minulého roku na něj ve prospěch Národní knihovny uvolnilo prostředky ministerstvo kultury, a to vloni čtyři miliony a letos deset milionů korun.

Proces digitalizace je velmi důležitý také s ohledem na postupnou degradaci použitých fotografických materiálů. Součástí projektu je proto také ošetření fotografických nosičů a jejich uložení ve speciálních obalech podle nejnovějších poznatků.

Fotobanka ČTK je unikátním obrazovým zdrojem informací o významných politických, společenských, sportovních a kulturních událostech. Součástí dohody mezi oběma institucemi je také zpřístupnění digitalizovaných fotografií pro badatelské účely na půdě Národní knihovny. ČTK své digitalizované fotografie zpřístupňuje v podobě náhledů chráněných vodoznakem v databázi http://fotobanka.ctk.cz.

Kontakty:

ČTK: Martina Vašíčková, mluvci@ctk.cz

Národní knihovna ČR: Robert Káčer, robert.kacer@nkp.cz

Klíčová slova ČR-výtvarné-média-fotografie-ČTK

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Média, společnost a životní styl
Kultura

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.