Festival francouzského filmu potvrdil mezi Čechy zájem o francouzskou kulturu

22. ročník Festivalu francouzského filmu ukázal, že v České republice je o Francii a vše s ní spojené velký zájem. V rámci diváckého hlasování o filmech, které vybrali čeští filmoví kritici, vyhrál snímek Nejlepší léta jednoho života. Český divák se k francouzským filmům dostane nejlépe díky televizní stanici TV5MONDE, která byla partnerem festivalu. TV5MONDE nevysílá pouze filmy a seriály, ale také dokumenty, pořady o historii, cestopisné a gastronomické pořady i živé přenosy ragbyových zápasů.

Vítězným filmem divácké soutěže se stal snímek Nejlepší léta jednoho života od režiséra Clauda Lelouche. Romantický film pojednává o muži a ženě, jejichž bouřlivá, nečekaná láska ustrnula v čase a stala se mýtem. Dnes se bývalý závodní pilot ztrácí ve vzpomínkách. Jeho syn mu touží pomoct a vyhledá tu, kterou si jeho otec nedokázal udržet. Aby navázali tam, kde tehdy skončili. Film navazuje na Lelouchovy snímky Muž a žena a Muž a žena po 20 letech. Ve všech třech filmech představují zamilovaný pár Jean-Louis Trintignant a Anouk Aimée.

Filmy mají ve Francii velkou tradici. V poslední době proslavily francouzskou kinematografii například filmy Nedotknutelní a Co jsme komu udělali? Dětští diváci velmi dobře znají pohádky o galských hrdinech Asterixovi a Obelixovi. Mezi nejznámější francouzské herce pak patří například Gérard Depardieu, Catherine Deneuve, Louise de Funés nebo Jean-Paul Belmondo. Světově proslulý je také filmový festival v Cannes, z něhož přináší TV5MONDE každoročně pravidelné reportáže.

Češi patří mezi jazykově velmi dobře vybavené národy a libozvučná francouzština si snadno najde mnoho příznivců i mezi těmi, kdo ji neovládají. Diváci uvítají, že všechny pořady na TV5MONDE disponují anglickými a francouzskými titulky. Z výzkumu, který pro TV5MONDE uskutečnila výzkumná agentura Nielsen vyplývá, že čeští frankofilové se nejvíce zajímají o kulturní dědictví. Pro ty vysílá TV5MONDE pravidelně pořady o historických událostech či významných osobnostech frankofonního i zbylého světa - velmi oblíbený je dokumentární cyklus Secrets d'Histoire. Televizní stanice nabízí ve svém programu také prohlídky utajených prostor muzeí, divadel či dalších významných památek.

Druhou nejoblíbenější skupinou pořadů mezi českými frankofily jsou pořady o vaření a gastronomii. Těch nabízí TV5MONDE celou řadu. Francouzská kuchyně patří celosvětově k těm nejoblíbenějším; od foie gras přes boeuf bourguignon až po sladké macarons. To vše jsou legendární pokrmy francouzské kuchyně, které se mohou diváci TV5MONDE díky kuchařským pořadům naučit. Na třetím místě se u českých frankofilů dle výzkumu agentury Nielsen umístily pořady o zajímavých turistických místech. Díky cestovatelským pořadům na TV5MONDE se mohou diváci vydat na toulky po Francii i dalších státech.

O televizní stanici TV5MONDE

TV5MONDE je frankofonní televizní stanice vysílající širokou škálu pořadů ve francouzštině. Vysílání je k dispozici ve 40 zemích v Evropě i mimo ni, s titulky ve 12 jazycích. Kanál TV5MONDE nabízí oceňované filmy, originální seriály, pořady věnované francouzské kultuře (gastronomie, móda, cestování), dokumenty (historické, kulturní, přírodovědné), zábavní pořady (soutěže, hudební pořady, sport) a mezinárodní zpravodajství. V České republice je k dispozici od roku 1994.

Kontakt pro média:

Jiří Kroulík

PRAM Consulting

E: jiri.kroulik@pram.cz

Kateřina Čejková

PRAM Consulting

E: katerina.cejkova@pram.cz

Klíčová slova ČR-Francie-film-kultura-média-televize-firmy-PRAM Consulting-TV5MONDE

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Média, společnost a životní styl
Kultura

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.