Více než třetina seniorů si v důchodu půjčila peníze. Hlavním důvodem byl nedostatek financí a pomoc rodině

Více než třetina českých seniorů (34 %) si během důchodového věku půjčila peníze. Hlavními důvody pro pořízení půjčky byl přechodný nedostatek financí (36 %), možnost pořídit si něco, co by z důchodu nebylo možné (25 %) a snaha pomoci někomu z rodiny (15 %). Pro téměř polovinu (45 %) seniorů je hlavním kritériem pro výběr půjčky výše úroku, v pořadí druhým nejdůležitějším je rychlost vyřízení (13 %). Více než třetina (36 %) seniorů si půjčila částku vyšší než 40 000 korun. Téměř 28 % dotázaných svoji půjčku stále splácí. Během sjednávání půjčky pociťovalo 5 % seniorů psychický nátlak. Vyplývá to z průzkumu, který pro službu Zonky realizoval IPSOS v říjnu letošního roku.

"Lidé v důchodovém věku jsou při uzavírání finančních půjček častým terčem nejrůznějších podvodných triků. Mezi neférové praktiky patří například vysoké poplatky za zákaznický servis, zpoplatnění telefonních hovorů a jejich záměrné natahování, špatně čitelné podmínky pod čarou nebo vysoké pokuty za pozdní splátku půjčky. Obecné doporučení je uzavírat finanční půjčku vždy u prověřené instituce, vzít si dostatek času na detailní prostudování podmínek a poradit se předem s někým z blízkého okolí, kdo má s uzavíráním půjček zkušenosti," říká generální ředitel Zonky Pavel Novák.

Pro seniory mají nevýhodné půjčky nebo půjčky přesahující jejich finanční možnosti fatální následky. Například podle Česká asociace streetwork rostou počty exekucí u osob pobírajících důchod, nejvíce je to v Karlovarském, Ústeckém a Libereckém kraji. V exekuci je až 120 tisíc lidí nad 60 let, z toho téměř 40 % čelí třem a více exekucím. Z výzkumu Zonky vyplývá, že až 4 % seniorů z celé České republiky se kvůli splátkám dostalo do finančních problémů.

Zonky půjčují jen lidem, kteří jsou a budou schopni dlouhodobě splácet. Mají vlastní prvotřídní řízení rizika, aktuálně se v prodlení nachází pouhých 4,5 % půjček. Za celou dobu působení Zonky na tuzemském trhu bylo jenom 1,97 % veškerých půjček zesplatněných, na bankovním trhu je to 4,21 %. Z čísla 1,97 % je následně ještě třetina z nich získána zpátky. Celkové roční náklady na riziko jsou v Zonky tedy pouhých 1,6 %.

Kontakt pro média:

Jan Sladovník

jan.sladovnik@zonky.cz

Zonky.cz je unikátní česká peer-to-peer (P2P) služba, která spojuje lidi, kteří chtějí nejvýhodnější půjčku na trhu, s lidmi, kteří chtějí chytře zhodnotit své úspory. Díky tomu, že Zonky funguje online, zařídí půjčku levněji než v klasické bance a klient nemusí nikam chodit. Vše si zařídí online za pár minut a peníze na účtu má už za 5 minut. Nepotřebuje žádného ručitele, nemusí se bát skrytých poplatků a kdykoliv může půjčku splatit předčasně zdarma. Stejně jednoduše můžete pomocí počítače nebo telefonu své peníze investovat se solidním výnosem. Celá služba funguje naprosto anonymně a pod dohledem České národní banky. Zonky patří do finanční skupiny PPF a lidé si už zde půjčili více než 9 miliard korun.

Klíčová slova ČR-finance-internet-menšiny-senioři-firmy-Zonky

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
IT, telekomunikace
Média, společnost a životní styl
Finance, ekonomika

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.