Do Prahy a Brna míří ceněná islandská spisovatelka Audur Ava Ólafsdóttir

Praha 23. října 2019 (PROTEXT)

Hostem Dnů Severu bude islandská spisovatelka Audur Ava Ólafsdóttir.

Hostem Dnů Severu bude islandská spisovatelka Audur Ava Ólafsdóttir.

Od 29. října do 6. listopadu pořádá Skandinávským dům v Praze a Brně desátý ročník festivalu severské kultury Dny Severu. Ten zavede návštěvníky na cesty literární a filmové, ale i na městské výpravy po severských stopách. Hlavním hostem festivalu bude laureátka Ceny Severské rady za literaturu, Islanďanka Audur Ava Ólafsdóttir.

Kolik kilometrů je třeba urazit, abychom našli štěstí? Kde se v nás bere nutkání hodit za hlavu starý život a vyrazit hledat nové cesty? Tyto otázky zaznívají v tvorbě jedné z nejoceňovanějších islandských spisovatelek Audur Avy Ólafsdóttir. Diváci se s autorkou románu Výhonek osmilisté růže mohou potkat 30. října na besedě v Moravské zemské knihovně v Brně, o den později pak Ólafsdóttir vystoupí v pražském centru DOX spolu s dánskou spisovatelkou a blogerkou Andreou Hejlskov.

Součástí festivalu budou také filmová promítání: v pražském kině Evald bude uvedena komediální roadmovie Miky Kaurismäkiho Cesta na sever či dobrodružný snímek Stopař, jenž se zapsal do dějin coby první film natočený v sámském znění. V Brně zase dojde na dánské drama Spi, děťátko, spi.

Návštěvníci festivalu se také mohou vydat do ulic objevovat kousky severu s pomocí zkušených průvodců. Prahou budeme putovat za odkazem finského bohémského básníka Penttiho Saarikoskiho a Brno odhalí celou paletu otisků severské kultury - ať už ve stavbách Theofila von Hansena a Otto Eislera, či v díle Rudolfa Těsnohlídka.

Podrobný program naleznete na www.skandinavskydum.cz.

Klíčová slova ČR-Island-literatura-film-Ólafsdóttir-festival-Skandinávský dům

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Kultura

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.