NuScale zahájila spolupráci s firmou ČEZ jejímž cílem je prozkoumat možnosti využití reaktorů SMR v České republice.

Portland (USA) 27. září 2019 (PROTEXT/BusinessWire)

Firmy budou navzájem sdílet své technické zkušenosti a hledat potenciální využití reaktorů SMR firmy NuScale k výrobě čisté elektřiny pro ČEZ v dlouhodobém časovém horizontu.

Společnost NuScale Power dnes oznámila, že s firmou ČEZ Group, která je přední českou energetickou skupinou, uzavřela smlouvu o smlouvě budoucí za účelem hledání potenciálního využití malých modulárních reaktorů (SMR) firmy NuScale jako dlouhodobé řešení na výrobu elektřiny v České republice.

Tato smlouva je dokladem vzrůstajícího zájmu zahraničních firem o technologie firmy NuScale s cílem uspokojit rostoucí poptávku po energii vyrobené z bezuhlíkatých zdrojů.

“Pevně věřím, že zjednodušené provedení našeho reaktoru SMR, které pomáhá snižovat provozní náklady, je pro firmu ČEZ ideální technologií na uspokojení rostoucí poptávky po hospodárné výrobě elektrické energie z bezuhlíkatých zdrojů,” řekl John Hopkins, generální ředitel a předseda představenstva firmy NuScale. “Tato smlouva je důkazem stále rostoucího zahraničního zájmu o naší technologii a dává nám příležitost zjistit, jak v nadcházejících letech co nejlépe v Evropě využít reaktory SMR firmy NuScale.”

Předmětem této smlouvy je sdílení zkušeností v oblasti jaderné energetiky a technických znalostí obou firem za účelem prozkoumání možnosti využití revolučních reaktorů SMR firmy NuScale. Firmy NuScale a ČEZ si budou vzájemně vyměňovat informace dodavatelském řetězci, výstavbě, provozu a údržbě jaderných technologií.

Tato smlouva je součástí strategického plánu firmy ČEZ, která hledá možné způsoby využití jaderné energie, včetně SMR a také přestavby stávajících jaderných elektráren. V České republice se z jádra vyrábí zhruba 1/3 veškeré elektrické energie. ČEZ je jednou z největších energetických společností v Evropě a v současné době v České republice provozuje dvě jaderné elektrárny.

“Na nová řešení a technologie se zaměřujeme již dlouhou dobu. Naše technologicko-inženýrská firma ÚJV Řež v současné době provádí výzkum na poli malých modulárních reaktorů, které představují důležitou budoucí alternativu, jež není možné ignorovat. Partnerství s firmou NuScale je dalším logickým krokem v našem snažení,” vysvětlil Daniel Beneš, předseda představenstva a generální ředitel firmy ČEZ.

“Naším cílem je nové trendy zavádět a nikoli je jen následovat. Česká vláda považuje inovace za top prioritu a malé modulární reaktory mohou představovat budoucnost jaderné energetiky. Jsem rád, že společnost ČEZ se v tomto oboru věnuje rozsáhlému výzkumu. Česká jaderná energetika a výzkum v této oblasti tradičně patří mezi nejlepší na světě a spolupráce s firmou NuScale na vývoji malých modulárních reaktorů je dalším důkazem kvality našeho výzkumu,” řekl Karel Havlíček, místopředseda vlády a ministr průmyslu a obchodu České republiky.

Technologie firmy NuScale je první a jedinou technologií založenou na reaktoru SMR, u které probíhá certifikace amerického úřadu NRC pro jadernou bezpečnost (U.S. Nuclear Regulatory Commission). Minulý měsíc NRC dokončil kontrolní fáze 2 a 3 a očekává se, že certifikace řešení firmy NuScale bude dokončena v září 2020.

O společnosti NuScale Power

NuScale Power vyvíjí nový modulární lehkovodní reaktor pro jaderné elektrárny, který umí vyrábět elektřinu, zajistit vytápění, odsolování vody a uplatňuje se v dalších energeticky náročných procesech. Tento průlomový malý modulární reaktor (SMR) obsahuje napájecí modul NuScale Power ModuleTM, který si firma NuScale Power sama vyvinula a vyrábí a nabízí celkový výkon až 60 MW. Jedná se o bezpečnější, menší a modulárnější verzi tlakovodní reaktorové technologie.

Díky modulární konstrukci reaktoru firmy NuScale lze do elektrárny instalovat až 12 jednotlivých napájecích modulů, které vyrábí elektřinu z bezuhlíkatých zdrojů a podstatně snižují provozní náklady oproti jaderným elektrárnám s výkonem v řádech GW.

Majoritním investorem ve firmě NuScale je společnost Fluor Corporation, globální inženýrská, stavební a manažerská společnost se 60letou zkušeností v oblasti jaderných technologií pro výrobu elektrické energie.

Společnost NuScale sídlí v Portlandu ve státě Oregon a má kanceláře v následujících městech: Corvallis, Oregon; Rockville, Maryland; Charlotte, Severní Karolína; Richland, Washington; Arlington, Virginia a v Londýně, Británie. Sledujte nás na sociálních sítích Twitter: @NuScale_Power, Facebook: NuScale Power, LLC a Instagram: nuscale_power. Firma NuScale má nové logo, značku a webové stránky. Podívejte se na toto krátké video.

Prohlédněte si zdrojovou verzi této tiskové zprávy na webových stránkách businesswire.com: https://www.businesswire.com/news/home/20190926005088/en/

Kontaktní informace

Diane Hughes, viceprezidentka firmy NuScale pro marketing a komunikaci

dhughes@nuscalepower.com

(C) 503-270-9329

Zdroj: NuScale Power

Klíčová slova USA-ČR-energie-ČEZ-NuScale

Oblast
USA, Kanada, OSN, svět a Arktida (us)

Kategorie
Energetika, suroviny

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.