FRANTA, slavný malíř a sochař s českými kořeny, zahájil výstavu v Bruselu

Praha 23. září 2019 (PROTEXT)

Foto: Jeho Exelence, pan velvyslanec Pavel Klucký a mistr Franta se svojí chotí Jacqueline

Foto: Jeho Exelence, pan velvyslanec Pavel Klucký a mistr Franta se svojí chotí Jacqueline

Výstava českého malíře a sochaře Františka Mertla "Peintures-Gravures-Sculptures", užívajícího umělecké jméno FRANTA, nositele ocenění Artis Bohemiae Amicis, byla zahájena 19. září za účasti Jeho Exelence, pana Pavla Kluckého, českého velvyslance v Belgii v Bénédikt Aïchele Gallery na adrese Rue de Rollebeek, 35 - 1000 Bruxelles a potrvá do 17.11.2019.

Mistr, který se zúčastnil osobně slavnostního zahájení se svojí paní Jacqueline, má na svém kontě více než 120 autorských výstav v Evropě, USA a Japonsku a na skupinových výstavách vystavoval společně s umělci jako Pablo Picasso, Marc Chagall, Max Ernst, Joan Miró, Antoni T?pies, Henri Matisse, aj.

Kurátory této výstavy jsou Radana a Jiří Waldovi, kteří před deseti lety realizovali v Bruselu společně s výtvarníkem a multiinstrumentalistou Petrem Niklem projekt ORBIS PICTUS PLAY, o kterém zde prestižní televizní zpravodajský kanál CNN natočil samostatný dokument a newyorský The Times doporučil ve svém článku jeho návštěvu. Waldovi by chtěli prezentací českého umění navázat v Bruselu na tehdejší úspěch. Jejich výstavy Orbis Pictus PLAY, které uskutečnili vždy ve spolupráci a za autorského vedení Petra Nikla, navštívilo v různých zemích světa neuvěřitelných cca 2,5 milionu návštěvníků. V roce 2017 se Waldovi stali, mj. i za tento projekt, prvními držiteli Ceny České televize za podnikatelský přínos kultuře, která se poprvé v historii udělovala v rámci soutěže EY Podnikatel roku.

Na své mnohaleté zkušenosti by rádi navázali právě v bruselské galerii, kde připravují řadu výstav českých výtvarníků. Jak sdělili bruselským novinářům u příležitosti otevření Frantovy výstavy "je velmi zvláštní, že žádnou prestižní domácí galerii zatím nenapadlo uspořádat Frantovi k jeho nadcházejícím 90. narozeninám výstavu, která by vrátila tohoto světově uznávaného výtvarníka do jeho rodné vlasti".

Kontakt:

WALD Press

e-mail: jiri.wald@gmail.com

Klíčová slova Belgie-ČR-výtvarné-FRANTA-WALD Press

Oblast
Evropa, EU, NATO (es)

Kategorie
Kultura

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.