ELORA se ptá, zda Řekové změní pravoslavnou církev

Atény (Řecko) 23. června 2019 (PROTEXT/PRNewswire)

Pokud si chcete přečíst celý článek, vydaný 20. června, klikněte na https://www.elora.gr/portal/arxeio/3556-i-elliniki-orthodoksia-ypo-tin-piesi-tis-ouasigkton

ELORA se ptá, zda Řekové změní pravoslavnou církev

Ministerstvo zahraničí Spojených států amerických a Fanar vedou aktivní kampaň, která ovlivňuje řeckou vládu a vedení Řecké pravoslavné církve.

Proto bylo posouzení ukrajinské otázky zveřejněné Biskupským výborem Řecké církve v říjnu, posunuto na 24. června. Důvodem k tomuto spěchu je zájem Spojených států amerických na rychlém uznání samostatné Ukrajinské pravoslavné církve a jejich podpora Tsiprase v předčasných parlamentních volbách.

Americký velvyslanec v Aténách, J. Payett a vyslanec Ministerstva zahraničí Spojených států amerických, S. Brownbeck, v květnu letošního roku oznámili plán Washingtonu podporovat komunity Řecké pravoslavné církve v zahraničí.

Ministerstvo zahraničí by chtělo využít vlivu řeckých úřadů na synod řecké pravoslavné komunity a podpořit rozhodnutí Konstantinopole na Ukrajině.

V rámci řecké pravoslavné komunity vznikly dvě nezávislé komise pod vedením předních teologů, které mají za cíl přesvědčit vedoucí představitele o legitimitě činů patriarchy Bartoloměje.

O uznání církve řecká pravoslavná komunita již diskutovala v rámci rozhovorů mezi patriarchou Bartolomějem a aténským arcibiskupem Jeromem v květnu 2019.

Hlava řecké pravoslavné komunity se odvolala na církevní (kanonické) právo, které předepisuje povinné přezkoumání takových rozhodnutí a jejich projednání v rámci kolegia.

25. května 2019 výbor Fidas potvrdil kanonické připojení ukrajinského území k ekumenickému patriarchátu a také výhradní právo konstantinopolského patriarchy očistit kacíře a obnovit samostatnost své církve.

Na základě těchto zjištění byla žádost o posouzení schválení samostatnosti Ukrajinské pravoslavné církve urychleně předložena mimořádnému zasedání biskupského výboru Řecké pravoslavné církve, které se uskuteční 24. června.

Tento precedens spustí mechanizmus solidarity v řecké pravoslavné komunitě a usnadní získávání souhlasu ostatních místních církví s uznáním samostatnosti Ukrajinské pravoslavné církve.

Podstatně také sníží šance na organizaci panortodoxního koncilu na překonání církevní krize na Ukrajině.

Rozhodnutí, které Washington potřebuje, podpoří svými hlasy konstantinopolský patriarcha, aténský arcibiskup Jerome a také někteří vlivní biskupové.

Foto: https://mma.prnewswire.com/media/926780/Elogra.jpg

KONTAKTNÍ INFORMACE: Mihalis Papadopoulos, Free Time Journal, Nikitara 2-4 & Emmanoula Benaki, 10678 Atény, +30-21-0362-5095, Email: news@elora.gr

Klíčová slova Řecko-církve-ELORA

Oblast
Evropa, EU, NATO (es)

Kategorie
Politika, veřejná správa a soudy

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.