RÁDCE: CO MŮŽE ZPŮSOBIT VÝMĚNA ROLÍ SPISOVATELE A DIKTÁTORA

Ostrava 28. května 2019 (PROTEXT)

zleva František Strnad (Bulgakov) a Petr Houska (Vladimír, příslušník KGB a zároveň i režisér hry o Stalinovi) - Foto: Radovan Šťastný

zleva František Strnad (Bulgakov) a Petr Houska (Vladimír, příslušník KGB a zároveň i režisér hry o Stalinovi) - Foto: Radovan Šťastný

zleva František Strnad (Bulgakov), David Viktora (bývalý velkostatkář Vasilij) a Petr Houska (Vladimír, příslušník KGB) - Foto: Radovan Šťastný Renáta Klemensová (Bulgakovova manželka Jelena), František Strnad (Bulgakov) a lékař v podání Jiřího Sedláčka - Foto: Radovan Šťastný

Poslední činoherní premiérou sté sezóny Národního divadla moravskoslezského bude drama britského autora Johna Hodge. V překladu Zuzany Joskové a režii Janusze Klimszy je uvede NDM na jevišti Divadla Jiřího Myrona poprvé 30. května. Jde o fiktivní záměnu rolí dvou existujících výrazných postav 20. století: diktátora Stalina a spisovatele Bulgakova. Bulgakov dostane nabídku napsat oslavnou hru o Stalinovi k jeho šedesátým narozeninám. Jenomže se mu psát nedaří a iniciativy se chopí diktátor sám.

John Hodge (1964) je znám spíše jako scenárista filmů Dannyho Boyla. Je podepsán pod dnes již kultovním filmem Trainspotting z roku 1996 nebo pod jeho pokračováním s názvem T2 Trainspotting (rok 2017), oba scénáře vznikly podle knih Irwina Welshe a v hlavní roli exceloval Ewan McGregor. Napsal scénář také k filmu Pláž s Leonardem DiCapriem (rok 2000) - předlohou byla kniha Alexe Garlanda. Pro Stephena Frearse vytvořil adaptovaný scénář k jeho filmu Program: Pád legendy (2015) o neslavném konci cyklisty Lance Armstronga.

V roce 2011 napsal pro londýnské divadlo svou první (a zcela původní) hru s názvem Collaborators (v NDM uvádíme v překladu Zuzany Joskové s názvem Rádce). Slavila okamžitě velký úspěch především díky tomu, že se běžné divadelní produkci vymyká. Hodge za nic získal například Cenu Laurence Oliviera za nejlepší novou hru roku. Hru uvádí NDM v ostravské premiéře, tu českou měla pod názvem Spolupracovníci v pražském Divadle pod Palmovkou v roce 2015.

Spisovatel Bulgakov je sovětskému režimu nepohodlný a jeho hry jsou zakázány. Zažívá právě krizi kvůli dramatu Moli?re, které režim uvádět nedovoluje. Potud čistá realita. „Hra je zasazena do historicky věrného a konkrétního konceptu - do absurdně fungujícího a mrazivou atmosférou prostoupeného Sovětského svazu 30. let 20. století. Dvě hlavní (reálné) postavy zažívají střet dramatický, leč fiktivní. Vymění si role,“ přibližuje dramaturg činohry NDM Adam Gold. "Michail Bulgakov byl ve své době známým spisovatelem a dramatikem, ale zároveň to byl režimu nepohodlný, opozičně smýšlející intelektuál. V komedii Johna Hodge je tajemnými muži z NKVD vyzván, aby napsal oslavné drama k šedesátinám neotřesitelného vládce země Josifa Stalina. Bulgakov zpočátku odmítá, ale nakonec souhlasí, když pozná, že nemá na vybranou: režim zakáže jeho poslední hru a vyhrožuje mu zabitím ženy. Jenže mu psaní nejde. Jednoho večera u něj v pracovně zazvoní telefon a do tajné kanceláře si jej pozve sám Stalin. Následuje řetězec absurdního dramatu - Stalin totiž začíná psát sám a tvůrčí práce ho pohltí natolik, že nestíhá vládnout zemi a vyzve k tomu Bulgakova,“ prozradil Adam Gold. „Hodge hru strukturoval po vzoru svých filmových scénářů do krátkých scén a využívá i jakéhosi pojetí filmových střihů s ostrými pointami na konci každého obrazu. Důsledně přitom čerpá informace a historická fakta a vytváří na reálném základě svůj dramatický příběh s pevně sevřenou strukturou,“ uzavřel Adam Gold. Dramatičnost podtrhnou i dobové reálie na scéně Davida Baziky a kostýmy Marcely Lysáčkové.

Jak to dopadne, na to se divák musí přijít podívat do Divadla Jiřího Myrona. Poprvé ve čtvrtek 30. května v 18.30 hodin.

Ve skutečnosti se Stalin s Bulgakovem nikdy nesetkali. Patrně proběhl jediný telefonát, v němž podle svědectví třetí Bulgakovovy manželky Jeleny dostal od diktátora nabídku na to, že může beztrestně opustit zemi. Jenže spisovatel tehdy odmítl, ačkoli o vycestování stál. Režimu nepohodlný Bulgakov totiž od konce 20. let 20. století směl působit jen v omezené míře v divadle, ale pouze jako herec, jeho autorská díla byla zakázána. Z roku 1938 je doložena nabídka tehdejšího moskevského divadla MCHAT - Bulgakov měl napsat hru o Stalinově mládí. Nemocný a živořící Bulgakov přijal, vzniklo dnes zapomenuté dílo s názvem Batumi, jenomže i to bylo v průběhu zkoušek zakázáno. Ve stejné době mu zamítl režim další žádost o vycestování. Spisovatel dva roky poté zemřel v bídě na tehdy neléčitelnou nemoc ledvin.

Hrají František Strnad (Bulgakov) a Vladimír Čapka (Stalin).

Diváci uvidí také Renátu Klemensovou, Petra Housku, Víta Rolečka, Petra Panzenbergera, Davida Viktoru a další. Martina Šnytová, Roman Harok a Josef Novák-Wajda, hosté ze souboru opereta/muzikál NDM, ztvární role herců.

Kontakt:

Šárka Swiderová

Tisková mluvčí a PR

Národní divadlo Moravskoslezské

Čs. legií 148/14, 701 04 Ostrava

GSM +420 604 238 789

sarka.swiderova@ndm.cz

www.ndm.cz

Klíčová slova ČR-divadlo-premiéra-Národní divadlo moravskoslezské

Oblast
Moravskoslezský (ov)

Kategorie
Kultura

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.