Dva unikátní Medkovy obrazy v Arthouse Hejtmánek

Praha 26. dubna 2019 (PROTEXT)

V USA byl nedávno vydražen dosud nezvěstný obraz Mikuláše Medka: Akce II (Vlna), 1956, 130 X 162 cm, olej na plátně, v přepočtu za 24,4 milionu korun. Jedná se tedy o nejdražší dílo českého poválečného umění vůbec. Obraz vydražil pro svého klienta Arthouse Hejtmánek.

"Podle sdělení vnučky Mikuláše Medka, Adély Procházkové, obraz zakoupila v 60. letech (nebo možná i dříve) přímo u Medka v ateliéru americká lékařka Joan Harte, která ho odvezla do Spojených států. S paní Harte umělcova rodina nadále neudržovala žádné kontakty a o dalších osudech obrazu nic nevěděla. Jak a případně přes koho se k Mikuláši Medkovi paní Harte v době koupě dostala, také není jasné. Rodina měla olej Akce II (Vlna) nadále dokumentovaný pouze na černobílé fotografii a zbyla jí po něm původní pauza, s jejíž pomocí si malíř předkreslenou kompozici na plátno nanesl. Též byla publikována fotografie Emily Medkové (Umění 45/1997, s. 490), která zobrazuje umělce s tímto a dalšími obrazy v jeho ateliéru." (citace: Artplus)

Tento Medkův obraz je sám o sobě největší událostí na trhu umění v tomto roce. Co však posunuje celou věc ještě dále, je přítomnost druhého Medkova obrazu Akce I Vajíčko, který bude k vidění spolu s Akcí II. Jedná se o jediné dva obrazy, na kterých autor použil modrou barvu. Všechny jeho ostatní figury jsou vždy striktně červené! Obraz Akce I Vajíčko bude předmětem červnové aukce v Arthouse Hejtmánek. Obraz se vrací do Čech ze soukromé sbírky v New Yorku (visel v obývacím pokoji). Jeho vyvolávací cena bude osm milionů korun a je otázkou, zda se strhne další licitační bitva, jako v případě floridské aukce. O případném záměru budoucího majitele s obrazem se nedá nyní spekulovat, takže je možné, že příležitost vidět tento obraz, může být na dlouhou dobu příležitostí jedinou.

Vidět obě raritní díla pohromadě je pak doslova jedinečné!

Vše je časově limitované, protože kupec obrazu Akce II, který si přeje zůstat v anonymitě, je ochoten dílo Mikuláše Medka zpřístupnit pro případnou prezentaci zhruba po dobu jednoho týdne v rámci akce Týden umění v galerii Arthouse Hejtmánek v Praze Bubenči, následně bude obraz deponován do prostor jeho soukromé sbírky. Jak již bylo řečeno, co se bude po vydražení dít s Akcí I, je také těžko předvídatelné, a není vyloučené, že oba obrazy opět zmizí z očí veřejnosti.

Galerie Arthouse Hejtmánek sídlí na adrese Krupkovo nám., Praha 6. Oba obrazy zde budou vystaveny do neděle 28. 4. 2019.

Kontakt:

Marie a Tomáš Hejtmánkovi

majitelé galerie Arthouse Hejtmánek

Goetheho 17/2, 160 00 Praha 6

tel.: 604 237 241

Klíčová slova ČR-výtvarné-Medek-firmy-Arthouse Hejtmánek

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Kultura

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.