Muzeum kávy v Klentnici - jedna z největších sbírek kávových strojů, pražiček a mlýnků v Evropě

Klentnice 23. dubna 2019 (PROTEXT)

Muzeum kávy v Klentnici

Muzeum kávy v Klentnici

Kavárna Café Fara vznikla na jihu Moravy v obci Klentnice v roce 2009 z lásky k Pálavě, kávě a vínu. 11. dubna 2019 se otevřely nové prostory muzea kávy. Jedinečná sbírka čítá na 500 exponátů - kávových strojů, pražiček a mlýnků na kávu. Nadále se bude rozšiřovat.

Vzácný je sloupový měděný kávovar PARIS EXPRES z roku 1930 nebo stroj na dřevěné uhlí LA SAN MARCO, LA PAVONI - kávovar na plyn z 30. let minulého století. Jedinečný je i sloupový stroj Arom s vlastním zásobníkem na hotovou kávu, kterou si hosté ve velkém provozu odebírali sami. Raritou je také mlýnek vyrobený vojákem za První světové války z mosazné nábojnice s věnováním pro jeho milou.

Architektem Café Fara a Coffee museum je Marek Jan Štěpán, který o muzeu řekl: "Dům, do kterého je muzeum umístěno je úplně normálním venkovským domem se svým skromným příběhem. A právě v tom je jeho krása, v jednoduchosti, obyčejnosti a civilnosti. Tedy přesně v těch věcech, které v současnosti houfně ztrácíme. Žila tady babička pana Pavlince s rodinou a stopy jejich života tady pořád jsou, jsou ve výmalbě, v kladení cihel, v uspořádání jednotlivých místností a oken. Jistě je takových babiček, rodin a životů více, ale tento dům měl štěstí. Zrekonstruovali jsme ho tak, aby to nebylo vidět. Vlastně jsme jen oprášili, někdy odkryli jeho bytostnou podobu (viz dekorstrukturalismus). A právě ta se skvěle snoubí s novým využitím - jsou zde vystavené (ale spíše by se dalo říct spí zde) kávovary a další věci k přípravě kávy. Jsou to veteráni s vlastními příběhy, které si mezi sebou šeptají. V úplném tichu ten šepot můžete i cítit.

Snoubí se zde dvě lásky rodiny Džiubanových - láska ke kávě a k Pálavě. Podvědomě nebo vědomě zde vybudovali nejen muzeum kávy, ale i inspirativní skanzen života na Pálavě.

Až nebudete nějaký den chtít zas v běhu budovat své firmy, přijeďte sem a poslechněte si šepot kávovarů a zdí."

CAFÉ FARA

Klentnice 166

692 01 Klentnice

Kontakt: Petra Džiubanová, tel.: 724 676 664, e-mail: dziubanova@delikomat.cz

Klíčová slova ČR-hobby-muzea-gastro-káva-firmy-Krásná Pálava

Oblast
Jihomoravský (bn)

Kategorie
Média, společnost a životní styl
Kultura
Potraviny, gastronomie

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.