Česká společnost RESPILON® představila přelomovou membránu pro funkční oblečení

Praha 20. března 2019 (PROTEXT)

Společnost RESPILON®, která uvádí na trh nanovlákenné produkty pro zdravější a komfortnější život, představila 8.-11. března 2019 na norimberském veletrhu IWA Outdoor Classics membránu pro sportovní a outdoorové oblečení nové generace. V porovnání se současnými výrobky se RESPILON® WBT vyznačuje až 3× vyšší prodyšností, lepší odolností vůči vodě i mnohem ekologičtější výrobou.

Funkční membrány se laminují do kalhot a bund pro sportovce, cestovatele i vojáky a zvyšují praktickou využitelnost tohoto vybavení. Díky odvodu par brání nastydnutí zpoceného uživatele, k jehož kůži naopak nepropustí déšť, sníh ani vítr.

Drtivá většina výrobců oděvů stále používá mikroporézní membrány vyvinuté v 60. letech, jejichž parametry už neodpovídají současným potřebám. RESPILON® WBT (Waterproof Breathable Textile) sází na moderní nanovlákennou technologii, kdy jádro membrány sestává z vláken o průměru až 1000× tenčích než lidský vlas (vlákna RESPILON® mají průměr 100nanometrů). Vzniká extrémně husté "síto" s více než 2,500,000,000 póry na čtvereční centimetr. Membrána funguje na principu náhodného pohybu (difuze), jednotlivé póry RESPILON® WBT jsou menší než molekula vody, ale přitom jsou větší než molekula páry. Díky svým vlastnostem membrána mnohem účinněji pracuje s odvodem par a lépe zadržuje vodu.

Další výhoda WBT spočívá v odbourání zátěže životního prostředí. "Membrány na bázi teflonu, který používá i současný lídr světového trhu, obsahují nebezpečný fluor a při jejich produkci se využívají škodlivé chemikálie. Evropská unie hodlá materiály tohoto typu začít omezovat. Legislativní regulace EU lze najít například zde. O škodlivosti použitých chemikálií informuje i americká Agentura pro ochranu životního prostředí. RESPILON® WBT se naopak sestává z polyuretanu, takže výroba neškodí přírodě a je stoprocentně recyklovatelný," vysvětluje ředitel společnosti Roman Zima.

V řeči čísel dodává nanovlákno membráně následující parametry:

- paropropustnost RET 1,0 při vodním sloupci 10 000 mm (u verze preferující prodyšnost)

- paropropustnost RET 4,8 při vodním sloupci 30 000 mm (u verze preferující voděodolnost)

Účast na veletrhu IWA Outdoor Classics umožnila české firmě navázat kontakty s předními světovými značkami outdoorového a loveckého oblečení jako Beretta, Browning, Deerhunter, Pinewood. Odborná veřejnost si mohla prohlédnout i konkrétní aplikaci membrány RESPILON® WBT v bundě Alpine Pro, která se stane součástí nadcházející zimní kolekce. Polyuretanová nanovlákna přinesou zákazníkům tohoto renomovaného výrobce další nárůst uživatelského komfortu.

Brněnská společnost RESPILON® vyvíjí a uvádí na trh produkty z nanovlákna - hi-tech vynálezu, jenž vznikl začátkem 21. století na českých univerzitách. Vedle funkčních membrán se zaměřuje také na nanovlákenné filtry, které aplikuje do protismogových okenních sítí nebo ústenek proti virům či alergenům. Mezi nejnovější výzkumně-výrobní oblasti patří tlumení hluku pomocí speciálních nanotextilií, které naleznou uplatnění třeba v závěsech. Více na: www.respilon.com

Kontakt pro další informace:

Roman Zima, e-mail: r.zima@respilon.com, tel.: +420 604 722 135

Klíčová slova ČR-textil-věda-firmy-RESPILON Group

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Věda, vzdělávání a školství
Zpracovatelský a výrobní průmysl

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.