Výstava v Galerii KusKovu "Neumím ani lvíče a troufnu si na lva"

Praha 14. února (PROTEXT)

Cvičitelka slonů, Emma Černá, smalt na mědi

Cvičitelka slonů, Emma Černá, smalt na mědi

Trampolína, Emma Černá, smalt na mědi Neumím ani lvíče a troufnu si na lva, Emma Černá, smalt na mědi Emma Černá na fotografii Bohdana Holomíčka, Divadlo Komedie

Výstava v Galerii KusKovu "Neumím ani lvíče a troufnu si na lva" představí smaltované obrazy loni zesnulé herečky a výtvarnice Emmy Černé.

Vernisáž středa 27. 2. 2019 od 19 h

Výstava 28. 2. - 12. 4. 2019, út - čt 13 - 18 h, pá 13 - 17 h

Výstava prezentuje obrazy z posledních let tvorby Emmy Černé (1937 - 2018). Zachytila na nich cirkusové prostředí a život artistů.

Emma Černá byla především herečka, ale k sebevyjádření využívala výtvarné umění. Ke smaltu ji přivedla výtvarnice a kamarádka Radka Urbanová. Drobné smaltované obrázky Emmy Černé nejdříve sloužily jako "zlomvazky" na premiéry pro kolegy z divadla. Postupem času se dostávala k větším formátům.

Paní Urbanová vzpomíná: "Emma byla velmi tvrdohlavá a řekla bych i nepoučitelná. Já jsem ctila obecné principy technologie smaltu a snažila se je Emmě vštípit. Vždycky se na mne podívala těma velkýma očima a já se snažila v nich nečíst, co si o tom myslí. Asi před dvěma lety se na čas odmlčela a urputně na čemsi pracovala. Po půl roce mne pozvala domů a ukázala mi kolekci velkých obrazů, kterými najednou překročila svůj stín. Byl to pro mne nádherný šok."

Kontakt:

Ivana Špičáková

Galerie KusKovu

Tel: 737 200 127, e-mail: info@kuskovu.cz

Biskupský dvůr 6 110 00 Praha 1

www.kuskovu.cz

www.facebook.com/galeriekuskovu

www.instagram.com/galeriekuskovu

Klíčová slova ČR-výtvarné-divadlo-Černá-Galerie KusKovu

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Kultura

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.